Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...itd.

Post »

Bardzo czesto w opisach zamawianych sadzonek / kocham szczególnie byliny /producenci uzywaja takich pojęc jak :
- wymaga gleby żyznej , próchniczej i przepuszczalnej
- wymaga gleby gliniasto-piaszczystej
- wymaga gleby przepuszczalnej zawierającej wapń
- wymaga gleby ubogiej, kamienisto-piaskowej ,przepuszczalnej itp
Jestem działkowiczem o wieloletnim stażu ale przyznam sie szczerze, ze czesto miewam wątpliwosci czy prawidłowo komponuje mieszanki z ziemi ogrodowej, piasku lub glinki , obornika, kompostu , nawozow sztucznych / jaki rodzaj wapnia i ile jego zastosowac ...Jakie proporcje ziemi do piasku czy kompostu/ itd..itd...
Mam swiadomosc , ze jest to temat rzeka ale moze ktos mógłby podzielic sie swoimi uwagi w tym temacie..Szczegolnie czekam na sposoby komponowania mieszanek pod byliny i proporcje poszczegolnych składnikow. [/b]
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

Antoś jako wieloletni praktyk wypracowałem pojęcie "ziemia uniwersalna" i z powodzeniem ją stosuję tj. 1cz. ziemi kompostowej, 1cz. ziemi z ogrodu, 1cz. torfu (odkwaszonego)1 cz. rozłożonego obornika. W przypadku posiadania w ogrodzie ziemi ciężkiej, gliniastej dodaje 1cz. przesianego piasku. Mieszankę przygotowuje na jesieni, na wiaosnę ziemia jest gotowa.
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Serdeczne Dzięki ...
Ale mnie ubawiłes Elmarku.... oczywiście w sensie pozytywnym...Nie spodziewałem sie , że jeszcze ktos stosuje/ zdawalo mi sie / "moj patent " Nazywałem go ...cztery w jednym...a skład i proporcje niemal identyczne ...W takim razie mozemy spokojnie polecic wszystkim sprawdzoną i od lat stosowaną .....ZIEMIĘ UNIWERSALNĄ / nazwa Elmarka / ... Jeszcze raz Dzięki i poczekam moze kotos jeszcze cos mi podesle...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak rozpoznać rodzaj gleby patrz temat: "Mowa" chwastów".
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Temat rzeka ...i to bardzo wielka ...Serdeczne Dzięki z podrzucenie tematu...na to mam zajecie na wiele wieczorow...Pozdrawiam Antos
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Pod rabaty kwiatowe, krzewy i drzewa owocowe stosuję taką mieszankę:

2 cz. rodzimej ziemi bielicowej (straszliwie marna),
1 cz. kompostu,
1 cz. rozłożonego nawozu końskiego,
1 cz. drobnego żwiru płukanego,
1 cz. gliny.

Wszystkie składniki mieszam trzykrotnie. Wypełniam mieszanką dołki pod drzewa i krzewy oraz wykopy (minimum 0,5 m głębokości) pod rabaty bylinowe.
Mietek.
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Mi też przydałyby się wszelkie wskazówki co do gleby. Ruszam z nasadzaniem przeróżnych roślin na wiosnę i już sobie zrobiłam tabelkę komu co podsypać :)
I od razu pytania, mam w związku z budową domu pod dostatkiem piachu i żwiru. Czy on się nadaje? Gdzieś czytałam, ze żwir budowlany jest zasolony. I co mam go polizać :) Jeśli jest zasolony, to czy można go wypłukać? Jak?
No i z radością odkryłam, że za płotem mam niewielkie torfowisko. Z sąsiadem, do którego należy nieużytek, już się dogadałam. Podebrałam trochę i dodałam do zwykłej ziemi i wsadziłam w to jodłę koreankę i świerk biały. Chyba im nie zaszkodzę. Jak odkwasić ten torf. Pewnie najpierw powinnam zbadać jego pH?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Witam!Nie tylko to jest ważne jakie części czego zmieszamy.Ważniejsze jest to z czego składa się podglebie w ogrodzie i konkretnym miejscu.Jeśli mamy glebę piaszczystą, lekką to z reguły podglebie jest przepuszczalne, woda łatwo i szybko wsiąka, nie stoi przy korzeniach.Takich gleb wymaga większość bylin i dlatego wszędzie na etykietach tak piszą.Niektóre byliny są co prawda bardziej tolerancyjne, więc jakoś rosną, ale znacznie lepiej i szybciej rozrastają się na przepuszczalnej, bo korzenie nie obumierają, ale szybciej się rozwijają.Dodatek substancji organicznych i do tego system nawadniający, bo podłoże szybko wysycha i roślina ma warunki jak u" Pana Boga za piecem".Jeśli mamy glinę to pod spodem w głębszych warstwach jest z reguły nieprzepuszczalny ił, albo margiel i nawet jak bardzo się staramy 'zrobić' dobrą mieszankę, to nie wiele daje, bo roślina i tak rośnie jak w glinianej donicy bez otworu.Woda po większych deszczach będzie się gromadziła i nigdy nie będziemy wiedzieć czy nie ma nadmiaru i korzenie zaczynają gnić, a roślina marnieje.Trzeba w takich sytuacjach robić drenaż, albo sadzić na podwyższonych grządkach większość bylin, a szczególnie sucholubnych.Na glinie też rzadko gleba jest jednorodna w całym ogrodzie, czasem w jednym miejscu jest bardziej sucho, a w innym można cegły robić.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jest jeszcze oczywiście ważny odczyn gleby, ale najczęściej gliniaste są bardziej zasadowe, albo obojętne, a piaszczyste zaś prawie kwaśne i łatwiej je też zakwasić.Jodełka posadzona w glinie będzie marnieć, ponieważ to roślina lubiąca gleby typu leśnego i tylko na przepuszczalnych ma szansę rozwoju, odczyn nie ma aż takiego znaczenia, najważniejsza jest przepuszczalność podglebia.Większość ozdobnych krzewów też jest dość wymagająca i wolą przepuszczalną np. hortensje.To samo posadzone w podobnych warunkach w jednym ogrodzie może świetnie się rozwijać, a w drugim marnieć, bo znaczenie ma to co pod spodem.Czasem ktoś wcale nieświadomy tych spraw glebowych posadzi coś bez specjalnego przygotowania i rośnie jak szalone,( bo trafił dobrze) jak to się mówi potocznie 'trafiło mu się jak ślepej kurze ziarnko' i zupełnie nie rozumie, że komuś drugiemu słabo rośnie i stara się doradzać jak może, ale sedno tkwi w rodzaju gleby.W pewnym sensie trzeba się z tym pogodzić, bo nie da się w sposób znaczący zmienić gleby na działce.Wybierać trzeba to co będzie dobrze rosło, dobierać odpowiednio krzewy i drzewka do rodzaju gleby.Co nieco można posadzić do donicy jeśli bardzo chce się mieć np. skimmię, gdy się ma glinę.
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Dzięki, przydatne uwagi.
Tego jaki roślinki mają głęboki sys. korzeniowy trudno będzie znaleźć. Jeśli coś piszą to raczej o tych co się płytko korzenią.
Mojej ziemi nie badałam jeszcze, ale wierzchnia warstwa wygląda ładnie :) ciemna, krety, robale, nie klei się. Dotychczas łąka koszona przez rolnika. No i niedaleko są miejsca gdzie woda stoi po deszczach. Glina robi swoje. Układ warstw już znam, kopaliśmy rów pod fundament ogrodzenia. Glina jest na 40-60cm i zazwyczaj mieszana z piaskiem. To chyba lepiej. Sam koniec działki w dolnej warstwie ma ił, ale za to gleba urodzajna ma tam 60cm i jest jeszcze ciemniejsza. To chyba wystarczy większości roślin by korzenie im nie zgniły?
W sumie się cieszę, bo dla lepszego efektu wizualnego mam zamiar podsypać trochę prawy i lewy bok działki, gdzie będą rabaty, to roślinką będzie dalej do gliny.
Jodła też jest na nasypie nad iłem, do niego ma z 80cm, wystarczy?
Od nowa muszę zweryfikować wymagania roślinek które chcę nasadzić :(
Już widzę, że o perukowca będzie się trzeba specjalnie zatroszczyć.


Roślinkom, dziewczynkom, chłopczykom, jodełkom, komu, czemu się przyglądam? Przyglądam się tym roślinkom. W następnych postach będziesz tego pilnować sama, prawda? Nalewka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jeśli chodzi o jodłę koreańską to z własnego doświadczenia mogę napisać, że u mnie na glinie dwie zginęły.Jedna wyrosła nawet do dwóch metrów, rosła, ale cały czas starsze igły żółkły i brązowiały, wyglądała więc jak drapak.Gałęzie zostały obcięte i teraz na pniu wspiera się pnąca róża.Druga przesadziłam do teściów , tam ziemia lżejsza, ale już było za późno, nie doszła do siebie.Teraz mam dużą jodłę jednobarwną, kalifornijską (abies concolor).Ta rośnie zdrowo i gdzieś czytałam, że ta jest bardziej tolerancyjna jeśli chodzi o rodzaj gleby niż koreańska.Perukowce u mnie na glinie dobrze rosną, choć czasem jakaś gałąź zasycha (choroba perukowców) nawet mam młode siewki.
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...

Post »

Jestem pierwszy raz w tym temacie. Też uważam, że jest b. ważny! Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych.
Mój kawałek ziemi leży na lubelskich lessach. Jest to ziemia bardzo trudna, ale za to bardzo żyzna. Dla użytkowników takich jak ja, "mało rolny" działkowiec, można powiedzieć - idealna. Rośliny, które uprawiam, prawie zupełnie nie wymagają nawożenia. Na początku, gdy zakładałem działkę, narzuciłem potężną dawkę dobrze przerobionego obornika. Teraz tylko ściółkuję i gdy chcę troszkę podgonić jakąś młodą sadzonkę, to w drugim roku lekko (pół dawki) saletruję. Kłopot jest tylko podczas dłuższych okresów suchych. Z wierzchu robi się jak skała, ale głębiej trzyma wilgoć. Drzewa i krzewy wówczas nic nie tracą.
Takie i jeszcze inne są moje spostrzeżenia. Będę śledził ten temat bo uważam doświadczenia ludzi na różnych glebach za bardzo przydatne.
Antoś, moje uznanie za pomysł na temat. ---KBM ;:199
Bogdan
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...

Post »

KBM pisze: P.S. Jeszcze życzliwa uwaga na ucho - Jest na Forum taka KaRo, Która daje bury za "seplenienie" i inne błędy. Uważaj.
;:111 O rany!!!!
KaRo nie jest Babą Jagą , zaręczam Ci Antoś .;:112

KBM -proszę nie strasz ludzi moim nickiem, bo sama zaczynam się siebie bać.

Prawdą jest,że wraz z innymi moderatorami stoję na straży poprawności pisowni stosowanej przez forumowiczów
ale również prawdą jest,że nie jest to nasze " widzimisię" ale przez wszystkich Państwa - uczestników forum wypracowana przez lata formuła.
Dzięki temu ,przy tak ogromnej liczbie postów, nie jesteśmy jednym wielkim bełkotem w sieci ale jesteśmy forum na odpowiednim poziomie,
które czytając każdy zrozumie bez potrzeby domyślania się sensu zawartego w Państwa postach .
Nikt nie jest nieomylny i zaręczam,że mamy to na uwadze moderując Państwa wypowiedzi .
Wszyscy swoim uczestnictwem w życiu forum pracujemy na nasz wspólny sukces więc decydując się na zostanie użytkownikiem
należy wykazać odrobinę wysiłku by ten sukces trwał ,by nie niszczyć tego co już forumowicze wypracowali .
To niewielki wysiłek zapoznać się z regulaminem forum , korzystać ze słownika i sprawdzić swój własny post stosując opcję "Podgląd" zanim wyśle się go na forum.
Za ewentualne bury,których rzekomo udzieliłam - przepraszam ,bo to o mój styl zwracania uwagi Tobie chodzi ;:109
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”