Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
tompatrz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 wrz 2008, o 14:12
Lokalizacja: Śrem

Re: Pytani o użycie glebogryzarki na załączonym terenie (foto)

Post »

To jest warzywniak jeszcze nie skopany w tym roku bo warunki atmosferyczne nie sprzyjały i ciągle mokro tam.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pytani o użycie glebogryzarki na załączonym terenie (foto)

Post »

Temat dołączam do istniejącego.
Poczytaj też te uwagi http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=33007
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
erwilka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 kwie 2017, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bardzo zaniedbana działka (start na późną jesień)

Post »

Witajcie!

Już niedługo stanę się szczęśliwą posiadaczką dwóch ogródków działkowych znajdujących się prawie obok siebie (są przedzielone jeszcze jedną działką sąsiada). W tej chwili jest już pewne, że będą moje, ale muszę jeszcze poczekać do końca października na wydanie ich przez poprzednich dzierżawców, którzy bardzo się ociągają i... zostawiają po sobie mnóstwo śmieci, jakieś duże miski, stare rury, szmaty i wiele wiele innych, których już teraz nawet nie widać spod chaszczy, a które uprzątnąć będę musiała ja (są to ludzie starsi, nie ma co liczyć, że to pozabierają).

I tu pytanie do forumowiczów - jak się zabrać za porządkowanie takich bardzo zaniedbanych działek tak późną jesienią? Od czego zacząć? Jakie narzędzia będą potrzebne? Tak jak pisałam, jest tam bardzo dużo śmieci, w tym wielkogabarytowych, wrośniętych w chaszcze i chwasty prawie wszędzie sięgające mi aż do szyi. Nikt nie dbał o działki od przynajmniej 3 lat, to są działki od urzędu miasta, nie ma wody ani prądu. Bardzo zależy mi na tym, żeby wstępnie ogarnąć działki jeszcze w tym roku, bo na luty/marzec 2019 spodziewam się trzeciego dziecka, a przy takim malutkim dzidziusiu i dwójce nieco większych "przeszkadzaczy", to chyba nie będzie realne, żeby zaczynać tak wielkie porządki dopiero na wiosnę. Dodatkowo, w planach mam (kiedyś) ogródek warzywny, więc nie chcę też używać żadnej szkodliwej chemii. Na razie mam jeszcze i siły i chęci, bo brzuszek jeszcze nie przeszkadza, nic nie boli, itp. Oczywiście mam też męża do pomocy, który będzie wszystko dźwigał, ale ja też już przebieram nóżkami i najchętniej zrobiłabym wszystko sama na już. :lol:

Na pierwszej działce jest kilka cennych okazów, które chciałabym zachować lub przenieść w odpowiednim czasie, jest tam stary orzech włoski, świetnie owocująca choć od lat nie przycinana brzoskwinia, pięknie kwitnąca biało-łososiowa róża, czarna porzeczka, jeżyna bezkolcowa i podobno (gdzieś) krzaczki truskawek. Podobno pod roślinnością są też gdzieś dobrej jakości bloczki betonowe na podmurówkę. Na drugiej działce niestety nic nie widać z alejki poza jedną jabłonką, śmieciami i wysokimi chwastami. Wieść głosi, że jest tam jakiś zaniedbany domek/szopka, ale niestety z alejki jej nie dostrzegłam.

Pomijając fakt, że opisałam to jak jedną wielką tragedię, to bardzo bardzo się cieszę, że się udało i już nie mogę się doczekać przyszłego dłubania w ziemi. Marzyłam o działce od co najmniej 10 lat, nigdy nas nie było stać, żeby kupić, aż w końcu udało się znaleźć jednocześnie dwie, obok siebie i za darmo, bo są aż tak bardzo zaniedbane.
:tan ;:138

Wrzuciłabym zdjęcia, ale przez śmieci i chaszcze i tak nic nie byłoby widać, a wejść głębiej nie za bardzo się da. ;)

Pozdrawiam wszystkich!
Elwira
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Bardzo zaniedbana działka (start na późną jesień)

Post »

Cześć Elwiro!

Masa roboty przed Wami, bo bez wody i prądu nie będzie lekko. Z narzędzi obowiązkowych wydaje mi się, że musicie się zaopatrzyć w porządne grabie, szpadel i widły, przyda się taczka lub taki pojemnik na kółkach do przewożenia, plus kilka wiaderek (najlepiej sprawdzają się plastikowe po jakichś zaprawach itp). Sekator w wersji ręcznej i drugi, mocniejszy do grubszych gałązek. Piłka ręczna do przycinania grubych gałęzi. Jeśli starczy kasy, to na przyszłość kosa spalinowa, o kosiarce będziecie myśleć jeśli założycie trawnik.

Ze śmieciami najlepiej byłoby zamówić kontener do wywozu, ale na działkach jest często problem z podstawieniem go odpowiednio blisko.

Jak już ogarniecie bałagan, to możecie dokładniej rozpoznać rośliny, ale pamiętajcie przed ewentualnym kopaniem, że wiele roślin o tej porze nie ma już części nadziemnej, pokażą się dopiero na wiosnę.

Twój zapał i radość bardzo cieszy, życzę Ci owocnej pracy i mam nadzieję, że będziesz się z nami na bieżąco dzieliła efektami czekającej Ciebie i Męża harówki :D

Powodzenia
Kasia
erwilka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 kwie 2017, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bardzo zaniedbana działka (start na późną jesień)

Post »

Dziękuję Kasiu za odpowiedź!

A jakie według Ciebie powinny być nasze priorytety w tym co będziemy po kolei robić? Najpierw ściąć większość chwastów, wyrzucić śmieci i zagrabić, czy może "utorować" sobie drogę do drzewek i winogron, żeby je poprzycinać na jesień? A może jakaś inna kolejność? :) Prawdopodobnie wszystkiego nie zdążymy zrobić przed zimą, ale przynajmniej żeby najważniejsze porządki sobie zaplanować i jakoś to połączyć z przygotowaniem ogródków do zimy...

Pozdrawiam,
Elwira
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Bardzo zaniedbana działka (start na późną jesień)

Post »

Witam :wit
Trzymam kciuki za Ciebie i Twoją działkę ;:215 Mam nadzieję, że sobie z nią poradzisz :)
Ja na początku ściąłbym wszystkie chwasty, zwłaszcza te wysokie. Drzewka i winogrona przytniesz na spokojnie późną zimą/wczesną wiosną. :wink: Napisz jakie chwasty przeważają na Twoich działeczkach, lub zrób jakieś poglądowe zdjęcia :D Wiosną powinny pojawić się jakieś rośliny ozdobne i zioła, jeśli takowe w tych miejscach rosły ;:108
Serdecznie pozdrawiam :wit
erwilka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 kwie 2017, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bardzo zaniedbana działka (start na późną jesień)

Post »

Witaj Julianie!

Dziękuję za rady. Chyba tak właśnie zrobię. :)
Na działkach dominuje wielka na 2 metry nawłoć. Widziałam też perz i jeszcze inny rodzaj szerokiej trawy zebranej w duże kępy (prawdopodobnie to chwastnica).
Ale wczoraj, będąc tam odkryłam też bardzo aromatyczną miętę. :)
W ogóle to jedna z tych działek nie ma ogrodzenia od przodu, więc każdy może tam w tej chwili wejść i zastanawiam się, czy nie warto byłoby już teraz, trochę "półegalnie" powyrywać tych chwastów. Bo przecież osoby, które będą wydawać działkę nie będą się rozliczać z nawłoci, a sąsiedzi są po naszej stronie, ciesząc się że te straszydła zostaną w końcu zagospodarowane...

Pozdrawiam,
Elwira
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Bardzo zaniedbana działka (start na późną jesień)

Post »

Kusi, żeby posprzątać, rozumiem to doskonale, bo nasza działka pod budowę domu też była strasznie zarośnięta, tylko, że bez drzew i krzewów. Jednak musicie stosować się do przepisów, bo wdzięczność przyszłych sąsiadów to jedno, a ewentualne durne konsekwencje, wynikające z jeszcze durniejszych przepisów to drugie. Poczekajcie spokojnie do zalegalizowania Waszej własności i wtedy do dzieła.
I faktycznie, tak jak Julian mówi, najpierw zielsko, bo i tak termin cięcia większości krzewów i drzew przypada na wczesną wiosnę, innych na przełom wiosny i lata, a jeszcze innych prawie się nie tyka sekatorem. Musicie najpierw rozpoznać, jakie rośliny tam rosną. Miętę już namierzyłaś, fajnie, że jest, musisz tylko ogarnąć jak bardzo jest rozrośnięta, bo ona z natury lubi sobie zawłaszczać duże przestrzenie.., czyli jest ekspansywna.
Nawłoć też nie bardzo, bo z jednej strony jej kwiaty są pożyteczne dla pszczół, a z drugiej strony mocno się rozsiewa i wypiera nasze rodzime gatunki. Trochę możesz zostawić, ale kontrolować ją trzeba.

Perzu współczuję, też to badziewie mam. Walczę bez większych sukcesów..

Czekam niecierpliwie jakie następne rośliny tam rozpoznasz, w razie problemów dawaj zdjęcia, pomożemy.
erwilka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 kwie 2017, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bardzo zaniedbana działka (start na późną jesień)

Post »

Kasiu,

w zasadzie stan prawny i przepisy są niedookreślone w tej sprawie. Bo formalnie działki są w tej chwili niczyje, już od ponad roku poprzedni dzierżawcy nie mają umowy i nie mają nawet szans na jej przedłużenie (dawano im szansę przez 1,5 roku, ale nie skorzystały, więc już im przepadło). Teren należy do miasta, my jesteśmy pierwsi w kolejce do dzierżawy i nikogo więcej poza nami nie ma. Jedna działka nie ma też siatki, więc może tam wejść każdy. Nie umiem też wymyślić kto i o co miałby mieć do nas pretensje, że wycinamy na przykład tą ekspansywną nawłoć czy oset. :)
Ludzie z dalszych działek widząc że te nasze są nieużytkowane, robią sobie z nich wysypisko śmieci i gałęzi (bo przecież nie wyniosą kilkadziesiąt metrów dalej do zbiórki odpadów zielonych... ;:223 ), a sprawę komplikuje też moja ciąża, bo jeśli nie zdążymy oczyścić przynajmniej jednej działki jeszcze tej jesieni, to cały przyszły rok będą dalej leżeć odłogiem, bo ja z takim małym niemowlakiem nie pojadę wycinać chaszczy, a też nie zostawię go mężowi z dwójką starszych dzieci w pakiecie... Wysyłając męża samego narażę się na wycięcie wszystkiego do zera jak leci. Oj kusi żeby już, kusi. :)
A z dobrych wieści, to znalazłam tam jeszcze kilka krzaczków agrestu, i drugą różę. :)
liberta1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 sie 2018, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Bardzo zaniedbana działka (start na późną jesień)

Post »

Część. Poczekaj ze wszystkim aż dostaniesz na to papier. Bez wody to lipa, bez prądu można sobie poradzic(agregat).
W między czasie szukaj czegoś innego nienapalaj się tak ochłonąć trochę a może znajdziesz coś lepszego.masz czas bo nie ma chętnych na te działki. A na tych idź z mężem weźcie długie tyczki i wbij je tam gdzie jest coś do uratowania i przy koszeniu mąż ci tego nie wytnie.
Śmieci. Kontener drogo. Jak masz możliwość dojazdu 12 tonowka z dużym kontenerom to jak to zgrabnie poukladasz to na raz wywieziesz. Ja pożyczyłem od znajomego busa i na 5 kursów się wyrobiłem. Nie wiem jak u ciebie ,u mnie po segregacji wysypisko wzięło śmieci za darmo, zadzwoń i się dowiedz.
Najpierw skosić chaszcze i potem plan działania.
Moja żona myślała że jak wszystko ogarniemy to na wiosnę będzie cieszyć oko a ja natomiast że z gliny nie ulepisz ,rośliny muszą urosnąć czyli efekty po latach.
Nie poddawaj się.
Ja a działaczkę wpadam po pracy na godzinkę i zawsze coś zrobię. Ostatni tydzień poszerzyłem ścieżkę. Teraz czas na rabaty.
Powodzenia
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiłem,przejąłem działkę, od czego zacząć ?

Post »

W tym roku wytnijcie krzaki i wywieźcie śmieci. W przyszłym co tydzień koszenie kosą spalinową. Pod koniec sezonu będzie dużo łatwiej.
Ja bym w tym roku jeszcze zrobił oprysk żeby wykończyć chwasty, przynajmniej dwuliścienne.
Niestety jeśli okoliczni działkowcy zrobili tam sobie śmietnik to na sprzątanie zejdzie Wam do zimy.
Sadyhem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 sty 2019, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przygotowanie działki

Post »

Witam wszystkich forumowiczów,
Szukałem na forum tematu z podobnym zagadnieniem ale nie znalazłem, dlatego zakładam wątek, ewentualnie proszę o link jeśli temat był poruszany, a mianowicie:
Zakupiłem działkę budowlana, niezabudowana w przestrzeni pole/las, czyli 30 lat temu było tam pole przekształcone a 200 metrów dalej(3dzialki) zaczyna się las. Teren działki to raczej łąko-las. Teren jest mocno nierówny. Chciałbym go wyrównać, wykonać niezbędne prace pod przygotowanie pod trawnik (sosny oczywiście zostają). Nie wiem natomiast w jakiej kolejności. Dzialka przez kilka sezonów będzie służyła jak pole kempingowa (przyczepa) do wypoczynku.
Proszę o podpowiedzi o czynności i czas ich wykonywania
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Przygotowanie działki

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”