Żywa wiklina w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Napisz do Dresia - Wiesław na pewno odpowie na Twoje nurtujące pytania , bardzo fajne pokazał wiklinowe płotki i inne plecionki :D
Bożena
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 171
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Przeczytałam cały wątek i chyba znalazłam to o co mi chodzi :D
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Szkoda, że Wiesiu nie pokazuje się w wątku, dobry nauczyciel z niego, fajnie wszystko opisywał ;:215
Awatar użytkownika
Dalmore
100p
100p
Posty: 130
Od: 25 mar 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Z wikliną znam się od pokoleń. Ale tu to i ja chylę głowę.
Szama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 mar 2018, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Czy ktoś może pokazalby jak wyglądają konstrukcje z żywej wikliny po kilku latach? Bo fotorelacje urywaja się najczęściej już w 2 sezonie...
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Widziałem w Internecie doniczki z zaplecioną żywą wikliną - gałązki zostały zaplecione jak warkocz, na czubku była czuprynka z młodych listków wierzby.. Nie chcę złamać regulaminu więc nie wrzucam zdjęcia z Internetu, czy ktoś miał takie cudo u siebie w ogrodzie? Jestem ciekawa jak o to dbać, czy można przejmować, czy to krótkotrwała rzeźba?
Milena
annaa
50p
50p
Posty: 88
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Witam. Przez tak pozytywnie zakręconych krzewicieli wyplatania zostałam zarażona i nie mogę przejść kolo wyrobów plecionkarskich z obojętnością. Zaczęło się od strony o produkcji win domowych gdzie jeden osobnik krok po kroku uczył jak zrobić osłonkę z wikliny na butelkę i balon do wina, przepadłam. Od 6 lat jak się nudzę łażę wokół bloków i tnę wiklinę testując ją. Na początku nie było łatwo ale z każdym krzywym wytworem dochodziłam, do może nie perfekcji, ale jakiejś w miarę udanej formy, na szczecie jest coraz więcej informacji np na youtube . Ostatnio ruszyłam na ratunek wyrzuconemu przedmiotowi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

to są naprawione miejsca świeżą, okorowana ręcznie wiklina fotel był pomalowany wstępnie biała bejca , był szary.
annaa
50p
50p
Posty: 88
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

A to efekt końcowy, wole naturalny kolor ale w tym przypadku rattan mocno się kruszył pomalowany jest biała farba akrylowa z połyskiem...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naprawianie dna kosza czy wypełnianie ubytków jest trudniejsze , plecenie to trochę jak robienie na drutach , ale druty to twoje palce czasami dlatego bolą...
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Doskonały efekt Anno!
Podziwiam Cię serdecznie!
Mam taki fotel w katastrofalnym stanie i ławkę z oparciem w nieco lepszym,
bardzo je lubię i żałuję,że czas już je mocno nadszarpnął.
Kończą swój żywot niestety,
nigdy bym się jednak nie podjęła takiej pracy by je uratować.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
annaa
50p
50p
Posty: 88
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Na forum domowych winiarzy w dziale plecionkarstwo, pan plecionka udziela instrukcji krok po kroku jak wyplatać, problem to jest wiklina nie każda jest na tyle elastyczna by ja przetkać i nie połamać. Najlepiej działać gdy jest mokra nie wysuszona.
A wszystko zaczęło się przez piękny kwadratowy kosz z przegniłym dnem...jest tyle sposobów i wzorów wyplatania , można zacząć od robienia wikliny papierowej mniej bolą palce i użyć białego papieru z drukarki , wzory i technika ta sama co z rózgami wiklinowymi...
cariewna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2021, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zaplatany, żywy płot z wierzby energetycznej

Post »

Cześć,
zamierzam ogrodzić mój ogród żywym, plecionym płotem z wierzby energetycznej. Czy ktoś z was próbował sadzić i zaplatać wierzbę energetyczną? Niestety w lupce nie znalazłam takiego tematu.
Jestem nowa w sadzeniu różnych rzeczy, więc mam kilka pytań:
1. Jakiej długości powinny być sadzonki? Czy przyjmą się dłuższe niż metr?
2. Czy jak wsadzę taki patyk w ziemię, patyk się przyjmie i nie będzie miał uciętego wierzchołka to będzie rósł wzdłuż czy na boki, z oczek?
3. Płot chcę posadzić wzdłuż szpaleru stuletnich drzew (brzozy, lipy, świerk, kasztany) - wierzby będą wsadzone w miejscach, gdzie będą sięgały korzenie dużych drzew. Czy oprócz wzmożonego podlewania powinnam czymś nawieźć ziemię?
4. Czy taką sadzonkę odciętą od wierzby-matki mogę po prostu wsadzić w ziemię? Czy trzeba coś odczekać, potrzymać je w wodzie etc?
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Hej!

Widzę, że wątek podupadł i cariewna nie doczekała się odpowiedzi. A szkoda! Mnie samą - najwyraźniej - interesuje temat. Chcemy zrobić w naszym ogródeczku konstrukcję z wierzby purpurowej: płotek, idący po takim łuku-spirali zakończony szałasem dla dziecka. Mała rzecz, bo mała działka ;-)

Cariewno, udało Ci się zdobyć informację gdzieś indziej?

Czy ktoś ma namiary na jakichś wiklinowych magików w okolicach Krakowa? Albo plantację z witkami?
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

To znowu ja. Nie edytuję postu, bo ho ho, minęło dużo czasu ;-)
Patrzcie, jakie cudo u nas stanęło w marcu: szałas i płotek umacniający skarpę. Szałas poza funkcją estetyczną i rozrywkową ma też znaczenie praktyczne - osusza nasz podmokły kawałek gruntu.
Podaję link do mojego albumu na Flickrze: https://www.flickr.com/photos/149610072 ... 0300671811
Dzieło autorstwa znanego pana Jacka Gądka :)
Zdjęcia z marca, maja i czerwca. Teraz płotek jest już po drugich postrzyżynach.
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”