Sosna - szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Minęło ładnych parę dni od odkrycia boreczników...
Decis wprawdzie kupiłam, ale zrezygnowałam z użycia go i zostawiłam "na wszelki wypadek".
Dziś poszłam skrócić moim kosodrzewinom tegoroczne przyrosty ,bo już dłużej nie można z tym czekać (mam nadzieję, że to ich nie dobije). Przy okazji dokładnie przejrzałam każdą gałązkę i znalazłam jeszcze parę gąsienic, ale były to raczej pojedyncze sztuki. W skupiskach po kilka sztuk siedziały tylko na trzech pędach, więc chyba udało mi się je zebrać dość dokładnie. Dziś wyeliminowałam resztę. ;:14 (mam nadzieję). Znowu użyłam metody zmiatania ich do konewki pędzlem.
Jednak nie będę polecać tego sposobu-to strasznie żmudna robota ... ;:120

Kilka gąsienic było ukrytych pod jakimś gęstym oprzędem, jakby kokonem. Miały też jaśniejszy kolor. Nie wiem tylko czy to nadal ten sam borecznik (w innym stadium rozwoju), czy jakiś inny szkodnik... :roll:
Pozdrawiam,Vivien333
uptomek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 maja 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Post »

witam, przepraszam jeśli piszę jakieś głupoty lub jeśli temat był już poruszany, ale kompletnie nie znam się na roślinach, a mam problem.

Mam na Balkonie w skrzyni sosnę bośniacką która choruje. Z wierzchu wygląda ok, ale jak się rozchyli gałęzie to w głębi choiny igły są żółte i powoli odpadają. Obejrzałem dokładnie roślinę, ale nie widzę żadnych szkodników. Obok mam jakiegoś innego iglaka (nie pamiętam jak to się nazywa) który totalnie się posypał, ale on na gałęziach ma jakiś dziwny biały nalot tak jak by to był jakiś kokon. Roślina jest do wyrzucenia, ale może uda się chociaż uratować tą sosnę, Jak ktoś wie co to za syf i czym to zwalczyć to z góry dziękuję
Obrazek

Obrazek
Obrazek
egstof
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 cze 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Białe plamki na igłach, pomocy...

Post »

Obrazek
Witam, zauważyłam ostatnio na choince takie białe kropki. Ktoś wie co to może być? :)
Andrzej76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 sie 2017, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Borecznik rudy

Post »

Witam,
Czym zwalczyć borecznika rudego na sośnie?
Jak na razie to znalazłem Decis 2.5 EC, czego nie mogę tym pryskać?
mam masę mszyc na porzeczkach, coś na jabłonkach i śliwach.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sosna - szkodniki

Post »

U siebie skutecznie borecznika zwalczyłam Karate Zeon.
Andrzej76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 sie 2017, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Sosna - szkodniki

Post »

A Mospilan 20 SP da radę?
marcinp1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2013, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dwie różne odmiany sosny dwa różne robale

Post »

Witam,

Wczoraj zauważyłem na 3 szczepionych sosenkach schnące igiełki i po przewertowaniu internetu ich wygląd najbardziej pasował mi do osutka sosny. Zakupiłem już nawet Topsin i Amistar aby naprzemiennie je zastosować. Wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Dzisiaj chciałem pozbyć się starych uschniętych igieł z środka drzewka i usunąć te uszkodzone co oczywiście zrobiłem. Przy okazji zauważyłem, że na drzewku jest pełno malutkich robaczków. Jeden osobnik pozował więc go uwieczniłem :) Dodatkowo na drzewkach pełno mrówek. Żywią się one tymi robalami?

Obrazek

Inna sosenka, która wygląda jak kulka i ma długie igły (niestety nie wiem jak się nazywa i nie zrobiłem zdjęcia) również ma jakieś robale. Inne, czarne, 3 razy większe niż te poprzednie ale jest ich zdecydowanie mniej. Odkryte zupełnie przypadkiem również przy wybieraniu starych igieł. Te ciężej uchwycić bo jakieś szybkie są i światło było gorsze.

Obrazek

Obrazek

Te robale mnie zaskoczyły bo drzewko wygląda bardzo ładne, jest gęste, zieloniutkie i nie widać żadnych niepokojących rzeczy.

Spryskałem wszystkie drzewka na przędziorka (Ortus) bo tylko to miałem na robale jak nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi (mam jeszcze Treol ale to zostanie na zimę bo albo wczesną wiosnę). Nie wiem jednak czy coś to da bo w internecie co zdjęcie to przędziorek wygląda inaczej i ciężko mi to rozpoznać ;]

Odkąd drzewka są posadzone nie było z nimi żadnych problemów i nic się nie działo (około 4 lata). Problem mam z innymi, z częścią od jakiegoś czasu z częścią od tego roku ale do tego nawiążę w innych postach bo nie są to już sosny.

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi i sugestię.
marcinp1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2013, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - szkodniki

Post »

Nikt nie będzie w stanie pomóc w identyfikacji tych szkodników? :(
romulus83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 mar 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Orzechowo

Borecznik rudy na sosnach

Post »

Mam około 5-6 letnie sosny w ogrodzie. W sobotę 9 maja zauważyłem żerujące na nich larwy borecznika rudego. Diagnoza na podstawie zdjęć i opisów w internecie. W poniedziałek 12 maja kupiłem oprysk, karate zeon 050 cs, jednak ze względu na deszcz nie robiłem oprysku. Moje pytanie brzmi ile dni od deszczu czekać z opryskiem, żeby ewentualnie nie spalić drzew? Wiem, że rolnicy nie stosują oprysków tuż po opadach żeby nie zniszczyć upraw. Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Sosna - szkodniki

Post »

Karate jest łagodnym środkiem dla roślin, należy nie przedawkować, to nic się nie stanie. Rośliny przed opryskiem powinny być suche i po oprysku kilka godzin żeby nie padało, aby był skuteczny.
Szadok
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 7 kwie 2020, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

umierająca sosna

Post »

Kochani w tym roku zauważyłam, że jedna z sosen (duża, stara) mi umiera. W zeszłym roku drzewo zaczęło płakać żywicą, połowa gałęzi jest już żółta a przed chwilą zauważyłam drobne trociny pod drzewem.
Myślałam, że to sąsiad ją podtruwa (sosna stoi dokładnie na granicy) bo mu zaczęła przeszkadzać ale rozmawialiśmy i nic nie robił.
Co to może być? To drzewo już pewnie nie o uratowania ale martwię się o inne.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: umierająca sosna

Post »

A zdjęcie?
Jaka to sosna?
Jeśli wejmutka to rdza wejmutkowo-porzeczkowa viewtopic.php?f=17&t=35806
a na to lekarstwa nie ma.
Bo trociny to krytoryjek olchowiec viewtopic.php?f=17&t=55366
Jeżeli larwy krytoryjka olchowca silnie uszkodziły pędy drzew, to rośliny są w zasadzie do wyrzucenia. Trzeba je wykopać i spalić.

Dorosłe chrząszcze pojawiają się w lipcu i sierpniu i można ratować drzewa wykonując opryski Fastac 100 EC i Provado Plus AE
zanim samice złożą jaja pod korą drzew .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Szadok
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 7 kwie 2020, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: umierająca sosna

Post »

To wielka, stara, 80 letnia sosna. 7 lat temu robiliśmy nowy podjazd ale przez te lata nic się nie działo dopiero w tym roku widać jak jest źle. Pojęcia nie mam jaka odmiana. Pozostałe drzewa wyglądają na zdrowe. Na pniu szkodników nie widać. Kora trzyma się mocno. Na gałęziach nie wiem, bo są 10 metrów nad ziemią. Żół?e są niektóre gałęzie. Kilka jeszcze jest zielonych. Nie bardzo sobie wyobrażam jak opryskać takie drzewo. Poza tym sąsiad za płotem ma ogród.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”