Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

U mojej babci w tui gniazduje gołąb grzywacz ;:333
Pozdrawiam Lucyna
boogabear
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 cze 2017, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ma ktoś pomysł jak zachęcić ptaki żeby osiedliły się w budce lęgowej? Zamontowałem taką jedną na drzewie i nie mam pojęcia co zrobić żeby się tam ptaki pojawiły :(
Tutaj obowiązuje Regulamin Forum
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Budki dla ptaków

Post »

Musi być wystarczająco głęboka i ustawiona w miejscu gdzie nie pada bezpośrednio słońce, nie wieje do niej wiatr i nie mają dostępu ani ludzie, ani zwierzęta :roll: , czyli w jakimś ustronnym miejscu).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

Czy kosy i szpaki jak wychowają młode to się gdzieś ulatniają? Mam trzy budki. Najpierw z jednej wyfrunęły młode. Później z drugie, trzeciej. I teraz pustki. Kosy to samo. Non stop zbierały robaki. Ze dwie pary miały gdzieś w pobliżu gniazdo. I też pusto. Od czasu do czasu widzę jakiegoś solo jak sobie powoli łazi i coś tam dziobie w trawie.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Budki dla ptaków

Post »

No w sumie to chyba po lęgach coś mi się zdaje, teraz wychowują podlotki.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Budki dla ptaków

Post »

Najwyższa pora pomyśleć o budkach lęgowych. W tym roku będą dwie nowe no i muszę jeszcze wyczyścić starą budkę. Mam nadzieję, że nie zimują w niej wróble ale z czyszczeniem starej budki mogę jeszcze poczekać. Jutro poszukam jakiś szerokich desek z palet. Potrzebuję o szerokości 15 i 11 cm. Niektóre deski powinny się nadawać a grubość mają odpowiednią-2 cm. Będą problemy z kotami bo nauczyły się chodzić po drzewach ale jakoś ten problem rozwiążę.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Budki dla ptaków

Post »

Na początku poprzedniego roku powiesiłem budkę dla ptaków, niestety nikt w niej nie zamieszkał. We wrześniu lub październiku prawdopodobnie dzięcioł rozkuł wejście do budki. Planuje przykręcić do domku nakładkę z otworem o pierwotnej wielkości. Chciałem w tym roku zawiesić kolejne budki, jednak boje się tego samego problemu... Wiecie może jaka była jego przyczyna i jak się zabezpieczyć na przyszłość? :wink:
Pozdrawiam Krzysiek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Budki dla ptaków

Post »

Prawdopodobnie ptaki uznały, że budka nie jest bezpieczna. (Kuna, koty) Na jakiej wysokości jest otwór wlotowy licząc od podłogi? Może miała szpary? Była zawilgocona? Mam nadzieję, że pod otworem wlotowym nie umieściłeś patyczka? Przeważnie ścianka przednia z otworem jest podwójna (z 2 desek) ale można też z wierzchu przykręcić mniejszą deskę z otworem. Spotkałem się również ze wzmocnieniem z blachy by uniemożliwić dzięciołowi powiększenie otworu.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Budki dla ptaków

Post »

Była powieszona na wysokości 3-3,5 m nad ziemią, nie miała patyczka oraz nie było szpar. Kotów w pobliżu nie ma, kun również nie zauważyłem. Zawilgocona również raczej nie była :( Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie teraz zamocowanie tej blaszki. :D
Pozdrawiam Krzysiek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Budki dla ptaków

Post »

Niektóre źródła podają, że ważny jest kierunek otworu/wylotu z budki ale to chyba nie o to chodzi. Niektóre ptaki korzystają z budki przez bardzo krótki okres (6-8 tygodni) i można ten czas przegapić. Czy zaglądałeś do wnętrza budki?
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Budki dla ptaków

Post »

Tak, zaglądałem, w środku było parę piórek i trociny, które zostawił dzięcioł :D
Pozdrawiam Krzysiek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Budki dla ptaków

Post »

krzysiek1240, widziałeś tego dzięcioła? Przez jedno lato obserwowałam sikorkę bardzo zawzięcie powiększającą otwór wlotowy.
Wieszam budki, ale u mnie jest dużo kun i muszę pomyśleć nad konstrukcją drucianych osłon na pnie drzew.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Budki dla ptaków

Post »

Nie widziałem, jednak to stało się na przestrzeni dwóch tygodni. Mogę jedynie potwierdzić, że w ogrodzie widuje dzięcioły, jednak nie nakryłem go :wink: Nie wydaje i się żeby to była sikorka, ,,trociny'' z budki były całkiem spore. :wink:
Pozdrawiam Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”