Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

A ja takie ohydztwo zastałam dzisiaj na krzaku, nie muszę mówić, że to był ostatni pomidor w ich życiu. Pomidora mi nie żal, bo mam już ich dość ;:219 , ale mam satysfakcję :twisted:
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Ostatnio przez ok.3 tygodnie jakoś nie było ich widać, a wczoraj znów wylazły i granulki poszły w ruch :twisted:
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Zauważyłem że ich główne siedlisko jest w kompostowniku. Przeniosę w następnym roku kompostownik jak najdalej warzywnika i myślę że problem będzie mniejszy.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

U mnie też sporo ukrywa się w kompostowniku. Ale znacznie więcej nadchodzi z zupełnie innej strony.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Ja jednak posypałam granulki koło kompostu - mam go w kącie - pomogło, zdecydowanie ich mniej łazi po ogródku.

Barbra - te pomidory leżały na ziemi? Bo mnie to przeraziło, u mnie jeszcze nie odkryły , że to się nadaje do jedzenia.
Basia
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Te ślimaki są dziwne dzisiaj widziałem jak zjadały chwasty które rosły pomiędzy warzywami. :shock:
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Lubią liście mniszka, nawet zostawiałam je specjalnie dla nich między ogórkami. Nie potrafię stwierdzić, czy chętniej wybierały mniszka , czy ogórki.
Basiaamatorka, ten pomidor nie leżał na ziemi, ale był dość nisko.
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Warto wiedzieć u mnie pełno mniszka w trawniku. Zauważyłem dzisiaj że te ślimaki tworzą takie kokony w których składają mnóstwo jaj dzisiaj kilka takich zlikwidowałem.
Awatar użytkownika
Kwiatki Renatki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 9 wrz 2017, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Blackburn, UK

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Ja mieszkam w Anglii gdzie wiecznie pada więc mogłabym te ślimaki na wiadra sprzedawać. Jest masakra , żrą mi wszystko a najchętniej właśnie jadły mi słoneczniki - do zera. Codziennie rano ten sam widok - ścieżki takie błyszczące są wszędzie!!! ;:185
Granulki nie pomogły, soli jeszcze nie próbowałam ale jestem zmuszona bo niedługo z ogródka zostanie mi łyse pole...
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Dopiero w domu, następnego dnia, oglądając zdjęcia dostrzegłam, że oprócz tego jednego dużego, który oczywiście żywot chwilę po zrobieniu fotki zakończył, było tam jeszcze mnóstwo młodych, ciemnych, których nie widziałam!!


Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Kwiatki Renatki pisze:
Granulki nie pomogły, soli jeszcze nie próbowałam ale jestem zmuszona bo niedługo z ogródka zostanie mi łyse pole...
Soli nie stosuj jak masz ich dużo ! Będziesz wtedy modlić się o obfity deszcz :wink: Jak się je posypie solą to one wcale nie giną. Wydzielają wtedy duże ilości śluzu i się zmniejszają ale idą dalej.Brrr ;:219 :shock: Trawnik jest w obrzydliwym śluzie.
W tym roku nie miałam zwykłych kaczek bo moja parka zginęła w zeszłym roku przez lisa. Zauważyłam że , zaczynają przełazić przez płot i łażą po działce. W przyszłym roku koniecznie znów muszę postarać się o parkę ,,kwaczących" kaczek. One raz ,dwa z nimi robią porządek.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Piszecie o zwykłej soli kuchennej czy o gorzkiej (siarczan magnezu)? Właśnie kupiłam granulki i sól gorzką dla syna, bo u niego w ogrodzie miliony tych brązowawych potworów. Nie ma gdzie nogi postawić. Najbardziej byłam zdziwiona widząc czubki pędów malin z kulami ze ślimaków: kiście owoców oblepione dosłownie na maksa, były jak kule 2x większe od piłeczki tenisowej.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

U mnie te ślimaki wyrządzają bardzo dużo szkód :(

Wyłamują np. długie pędy dalii, wspinają się na sam czubek, aby zjesć pąk albo młode listki, a pęd pod ich ciężarem wyłamuje się lub ugina aż do ziemi.

Jedzą też grzyby, maślaki szczególnie, ale i boczniaki wyrastające z pnia, też zjadły :evil:

Widziałam w necie, że są takie specjalne 'pastuchy' elektryczne przeciwko tym ślimakom. U nas chyba tego nie ma, ale zagranicą można kupić. Zresztą, ktoś majsterkujący pewnie dałby radę zrobić coś takiego sam :wink:
Są to 2 druciki podłączone do baterii, gdy ślimak wejdzie na dwa, to zostaje lekko popieszczony prądem, nie umiera, ale nie jest to dla niego przyjemne i idzie dalej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”