Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

To są pędraki chrabąszcza majowego niestety bardzo żarłoczne. Ciągle przy przesadzaniu wykopuję duże ilości. Majątek można stracić częstując je chemią :? http://www.wymarzonyogrod.pl/pielegnacj ... 4_546.html
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pędraki - Skuteczniejsze zwalczanie - 1cz.

Post »

Można spróbować gnojówek z wrotycza. Jeszcze można wrotycz zbierać na łąkach i nieużytkach, jest jeszcze zielony i kwitnie. Na ww.eioba.pl w dziale ekoogrodnictwo w artykule o ochronie roślin można przeczytać jak te nierozcieńczone gnojówki stowować.
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Witam
W tym roku umyśliło mi się założenie ogródka, podczas przekopywania trawnika niestety okazało się że mieszkają sobie u nas pędraki, w jakichś 20m2 znalezionych zostało 200szt (lub więcej) robaczków. W miarę możliwości wybierałam robactwo, ale pewnie coś zostało, moje pytanie jest takie, czy jeśli przy pomidorach i ogórkach posadzę cebulę (1-2 cebulki przy każdej roślince) to jest szansa że pędraki będą je omijać (podobno cebuli nie lubią)
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Pędraki sa przysmakiem kreta
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

miki331 pisze:Pędraki sa przysmakiem kreta
Dlatego mam kopiec na kopcu , czekam kiedy wyniesie się do sąsiada po ten przysmak ale już dwa lata pomieszkuje u mnie ;:131
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Wolę kreta od pędraka, mimo tego, że estetyka działki na tym traci. Lepiej jednak stracić trochę z estetyki, niż rośliny. Oczywiście gdyby nie było i kreta i pędraka, to było by idealnie :D
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

annodomini pisze:Wolę kreta od pędraka, mimo tego, że estetyka działki na tym traci. Lepiej jednak stracić trochę z estetyki, niż rośliny. Oczywiście gdyby nie było i kreta i pędraka, to było by idealnie :D
Pewnie tylko ja nie jestem codziennie na działce a podkopane przez krecika roślinki wiszą nad dziurą i schną :cry: Ponoć na pędraki pomaga nalewka z wrotycza
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Na pędraki najlepszy (i bardzo skuteczny) jest amator wędkowania. Ryby biorą aż miło !
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Na zdjęciu niekoniecznie jest pędrak chrabąszcza majowego może być to pędrak chrabąszcza kasztanowego, ale to ciężko rozróżnić w warunkach polowych, tylko taka mała dygresja bo oba pędraki tak samo szkodliwe. Problem jest bo lasy zjada w niektórych częściach
Polski. Żadna gnojwóka i preparat bio ekologia nie działa, tylko kret w naturze dzik, niektóre gryzonie ,lis.Chemicznie to Dursban 480 EC nie polecam amatorom, trujący i szkodliwy to nie Decis. Kopanie wybieranie pomaga ale mozolna robota bo trzeba powtarzać, lepiej otrząsać drzewa i krzewy liściaste z chrabąszczy z rana codzienie teraz i niszczyć.

Ocia rozczaruję cię ominą cebule czosnek i zjedzą pomidory jeśli zostały, a jeśli niema to dopełzną z okolicy, tam gdzie darń tam pędrak, gdzie perz tam drutowiec, ale będą niechętnie podchodzić, nie lubią suchej ziemi, lubią bardzo truskawkę korzonki
anqaw
200p
200p
Posty: 224
Od: 7 maja 2015, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

U mnie ostro ryje kret i wiem za czym, obok są 2 wielkie dęby i dużo trawy dziko rosnącej.

Jest trochę pędraka ale niech kret sobie działa, spróbuję szklarnię zabezpieczyć przed kretem.
Na innych działkach (inne miejscowości) nie znałam zbytnio problemu pędraka. Niech tam krecik używa.
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Nie wiem czy to zasługa ręcznego wybierania, czy jednak tej cebuli ale w foliówce wszystkie pomidorki przeżyły, pod chmurką zapomniałam cebulek posadzić i jedną limę mi coś użarło tuż pod powierzchnią. Również kilka ogórków coś zezarło. Teraz przy większości roślinek są cebulki i dotychczas spokój, a trawniczek niedaleko więc miałyby skąd przywędrować.
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Ja swoje poziomki podlałam w połowie lipca Pyrisimexem w stężeniu 5ml/5 l wody.Te krzaczki co się uratowały przed pędrakami,bardzo ładnie owocują aż do teraz,aż żal rwać owoce i wyrzucać .Czy po takim czasie można je już jeść??
Pozdrawiam Ewa
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

No nic,nie doczekałam się odpowiedzi i zjadłam poziomkę... i żyję:)
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”