Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
doniczkowiec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 paź 2010, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budka dla ptaków

Post »

W tym roku powiesiłem na altance budkę i widzę, że bogatkom się spodobała. ;:215 Do tego w innej osadzonej na wysokim drągu jak co roku będą szpaczki.

Obrazek
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Budka dla ptaków

Post »

Fajnie ulokowana ta budka pod okapem dachu więc nie ma się co dziwić, że się spodobała i została zasiedlona :wink:
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Budka dla ptaków

Post »

Tak, tylko tu chodzi generalnie o zbijanie się w większe grupy (straty ciepła wtedy mniejsze). A nie o budkę. Mogą tak się zbijać np. w jakimś wykrocie, albo innym dogodnym miejscu.
Ale masz rację, czasem może jakiś ptak w budce zanocować. Jednak nie jest to reguła.

Ptaki mają w ścięgnach specjalny mechanizm, który powoduje, że mogą spać siedząc na gałęzi i nie spadają. Niektóre nawet śpią na jednej nodze.
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Budka dla ptaków

Post »

W moim bogatkowym domku jest 11 jajek, jeszcze nie siedzi - pewnie będzie więcej, z ułożenia widać, że zaplanowała jeszcze 2. Zajrzałem wczoraj i jestem pod wrażeniem; budka przekrój 14x15~, gniazdko z puchu, mchów, włosków, wełenek kolorowych (skąd?) to 2/3 kuli czyli zwężone u góry, i te jajeczka ułożone po ściankach,od góry obłożone puchem, tak że ptaszek wchodzi w środek, od strony wlotu jest jeszcze miejsce na 2 może 3 - zobaczymy. W przyszłym roku zainstaluję kamerę, bo boję się zaglądać częściej, żeby ptaszyny nie stresować, nie wypłoszyć.
Zachodzę w głowę, jak później zmieści się tam 14 normalnej wielkości ptaków? No, kamera na mus!
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Budka dla ptaków

Post »

To faktycznie sporo tych jajeczek, liczna rodzinę sobie zaplanowały :wink: Swoja droga faktycznie jak taka ilość ich się tam pomieści, nie mówiąc już o tym, że przecież one jedzą wydajają jak utrzymyją tam czystość jak ich tak dużo.
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Budka dla ptaków

Post »

Bardzo dawno temu widziałem gniazdko sikorki z 16 jajeczkami w stalowej rurze fi 100...
W dodatku młode przed wylotem są 'większe od dorosłych", muszą być tłuściejsze, żeby przeżyć zanim nauczą się żerować, co do czystości, to sikorki należą do tych, co wynoszą natychmiast daleko od gniazda, mojej działki nie nawożą ;:145 , bo wylot jest w stronę sąsiadki
krzysiek84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 19 kwie 2014, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budka dla ptaków

Post »

Cześć wszystkim. tak przyglądam się tematowi o budkach i ja moją wcisnę. Wykonałem dosyć szybko z małych nakładów ale z dodatkiem kamery. Powiesiłem gdzies a początku marca ale gdzieś tak w 3 tygodniu zaczęły zaglądać sikorki. Wrzuciłem trochę siana ale nie wiem czy dobrze zrobiłem?!, jednak jedna sikorka wlatywała kręciła sie w kółko u układała naokoło. Widizałem gdzies 2 razy tylko doniosły swojego. Jedna siedziała w srbodku i nawoływała drugą(mikrofon oczywiście) ale tamta nie chciała juz wlecieć. Usiadła tylko w otworze i tyle było. Pewnego dnia zauważyłem że czegoś się przestraszyła bo siedziała nieruchomo pare minut potem nieodwiedziała dobrych pare dni. Po pewnym czasie znowu byli goście, raz został wniesiony materiał do budowy gniazdka i też było nawoływanie, najwyraźniej samiczka nie chciała zawitać bo widziałem jak latała w niewielkiej odległości od budki. Mija już drugi tydzien jak niebyło już ptaszków. Pewnie znalazły lepszy domek i też bezpieczny. A tak fajnie zanosiło się.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Budka dla ptaków

Post »

Na drugim od lewej jest inny ptaszek - modraszka, pozostałe to bogatki;
obserwując dokładnie czasem można odróżnić poszczególne osobniki (np. po wielkości czarnej plamy na szyi i brzuchu,) bo może różne pary były u developera :wink:
krzysiek84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 19 kwie 2014, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budka dla ptaków

Post »

tak modraszka ale na drugim od prawej mały błąd:), która zaglądała tylko 2 razy, na zdjęciu wleciała na siano i innym razem tylko pokazała głowę. przeanalizowałem nagrania to była parka bogatek a modraszka tylko jedna i odwiedzała w bardzo dużych odstępach miedzy wizytami. Otwór wlotowy jest na 38 mm, średnio jest podawane 27-33 mm. Rodzinkę szpaków miałbym na bank ponieważ odwiedzali ale wejśc niestety nie dało się. Ale przy okazyjnych obserwacjach wogle nie widać sikorek tak jakby gdzies je wywiało.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Budka dla ptaków

Post »

Krzyśku może wrzucisz film na yt? :D u mnie znowu są modraszki a już skreśliłam je w tym roku :oops: Niestety o kamerce nie pomyślałam a z chęcią zobaczyłabym jak to wygląda od środka, więc zachęcam :D
Pozdrawiam Jola
krzysiek84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 19 kwie 2014, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budka dla ptaków

Post »

Juz mija ok 3 tygodnie , nic nie pojawiło sie. Pewnie zamieszkały gdzie indziej. ale za to kokonik buduje sobie osa. W następnym roku zrobię maleńką skrzyneczke gdzie umieszczę kamerkę w górę. Filmy są nagrywane na rejestrator a nagrania są zabezpieczone przed manipulacją i wielokrotne próby zmiany, zdjęcia zabezpieczeń niic nie dały i YT samo konwertuje pliki, niestety nie przeszły konwersji -lipa!!!
BartekOpole
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 paź 2013, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budka dla ptaków

Post »

No to moi drodzy muszę się pochwalić :D Mam 80 % zasiedlenie moich tegorocznych budek. W zasadzie nie zasiedlona została budka typ B dla szpaka którą zawiesiłem późno. Poza nią sikorki zasiedliły typ A, mazurki typ A, szpak x 2 typ B i kos półkę lęgową dla kosa. Niestety za późno umieściłem skrzynkę lęgową dla pustułki na dachu bloku. Mam nadzieję ze w 2015 sie uda! Pozostała mi do zawieszenia skrzynka dla puszczyka i na jesień akcja "nietoperze" :D :D :D
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Budka dla ptaków

Post »

To gratulacje tak licznego zasiedlenia budek. Co do pustułki to chyba jeszcze nie czas na jej lęgi one chyba jakoś pod koniec maja zaczynają, ale nie jestem pewien :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”