Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
DamianB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 wrz 2016, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Witam

Jestem nowy na forum więc na wstępie witam wszystkich :). Od niedawna jestem posiadaczem działki na której rosną Tuje nie wiem ile mają lat ani w jakim stopniu ktoś się nimi wcześniej opiekował. Zauważyłem że na tych drzewkach rosną jakieś takie małe szyszki jest ich coraz więcej i powodują one uginanie się tych drzewek pod ich ciężarem, mało tego drzewka zaczynają brązowieć i myślę że nie jest to oznaką niczego dobrego. Drzewka są bardzo wysokie mają po około 7 metrów wysokości, nie znam się na ogrodnictwie , nawet nie wiem jakie gatunki mam tych drzewek a chciałbym im w jakimś stopniu pomóc aby wyglądały ładnie u były zdrowe. Bardzo proszę o jakieś sugestie i informacje co mógłbym zrobić. Czy te drzewka trzeba skrócić, przyciąć ? jakiś oprysk czy nawóz ? Załączam kilka fotek. Z góry dziękuje za każdą odpowiedź. Pozdrawiam :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Te szyszki to nasienniki. Natomiast to obsychanie gałęzi jest niepokojące. U mnie w tym roku tuja też zaczęła chorować. Nie jest to młode drzewo, ale jeszcze dwa tygodnie temu było zdrowe. Nagle z dnia na dzień zaczęła obsychać od pnia. U sąsiada na tujach to samo. Nie wiem co sied dzieje.
DamianB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 wrz 2016, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Dziękuje za zainteresowanie :) rozumie że ten nasiennik to nic złego ? czy te szyszki już takie będą czy one kiedyś znikną ? Jeżeli chodzi o to brązowienie to pojawiło się jakieś 3 tygodnie temu i postępuje z dnia na dzień :/
jagusia111

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Nasienniki to nic groźnego. W nich są nasiona, które produkuje drzewo. Po pewnym czasie opadną, a w przyszłym roku wyrosną nowe. Z brązowieniem to już poważniejsza sprawa.
ELWIRA
100p
100p
Posty: 138
Od: 3 mar 2012, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Pojawienie się szyszek to najczęściej objaw suszy . Roślina w ten sposób chce przetrwać wydając nasiona , natomiast brązowienie może być spowodowane przędziorkiem lub chorobą grzybową fytoftorozą.
DamianB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 wrz 2016, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Czy na te choroby wystarczy jakiś oprysk ? czy mam usuwać te brązowe gałązki?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Szkoda trudu, tuje są stare, a takie czasem po prostu usychają kiedy pogorszą im się mocno warunki bytowe.Susze im nie sprzyjają niestety, a obfite szyszkowanie świadczy o znacznym osłabieniu wskutek właśnie suszy.Chcą wydać nasiona, żeby z czystym sumieniem uschnąć :wink: :) Zresztą już widać zasychanie od czubka.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Ale solidne nawożenie może tu wiele poprawić. Oczywiście tak ostra własna konkurencja im nie sprzyja i w takiej grupie nie będą żyć bardzo długo, ale nie zapominajmy, że biologicznie są zdolne żyć przez kilkaset lat. Mają silne mechanizmy obronne tylko trzeba im pomóc. Azot i potas głównie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
jagusia111

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Ale ten azot to chyba nie teraz. Za późno już.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Owszem. Cały zestaw na wiosnę.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje szyszki i brązowienie co robić ?

Post »

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Proszę o poradę moje tuje zaczęły brązowieć i moim zdaniem jest to działanie grzyba.
Moje pytanie -
czy jeszcze można w tym roku wykonać oprysk i jakiego środka użyć najlepiej , czytałem że można stosować dwa na przemian pozdrawiam.
Mąż Ani
Loopezik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 kwie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Brązowienie iglaków

Post »

Podpowiedzcie może czy moje iglaki na coś chorują, czy może da się im jakoś pomóc, czy trzeba je zwyczajnie pousuwać, chociaż tego wolałbym uniknąć :/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Jeśli masz psa, to mogą być uszkodzenia od psiego moczu, jedyna rada to osłonić je płotkiem, żeby pies nie sięgał do nich swoją "sikawką". Jeśli nie masz psa, to stawiałabym na przędziorka, u mnie w tym roku jest plaga tego szkodnika, uszkodzenia wyglądają tak samo. Ekologicznie, to zbierać ręcznie i spłukiwać często wodą, pomocne są też opryski z wyciągów czosnkowych itd. Nieekologicznie, po prostu oprysk jednym z preparatów przeciwko przędziorkom na roślinach ozdobnych.

Możliwe, że to coś innego, może ktoś jeszcze odpowie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”