Drzewa owocowe - choroby, porady

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Drzewa owocowe - choroby, porady

Post »

Witajcie drodzy forumowicze.
Od niedawna jesteśmy właścicielami działki na której znajduje się stary sad. Do tej pory zajęci byliśmy pracą związaną z generalnym porządkiem na terenie całej działki. W tym roku chcielibyśmy położyć większy nacisk na nasze drzewa owocowe. Dzień dzisiejszy spędziliśmy na bieleniu pni drzew. W tracie prac zauważyliśmy różne rodzaje chorób i zaniedbań naszych drzew. Sfotografowaliśmy je mając nadzieję, że pomożecie nam zidentyfikować choroby i udzielicie porady, w jaki sposób mamy im zapobiec. Posiadamy sporo zdjęć czereśni, śliwy, gruszy i jabłoni.
Chcielibyśmy także dowiedzieć się, czy nasze stare, zaniedbywane przez kilka lat drzewa, posiadają prawidłowe korony.
Nie mamy pewności czy postępujemy słusznie zamieszczając w jednym wątku problemy dotyczące kilku rodzajów drzew. Jeśli wyrazicie zgodę i chęć pomocy, umieścimy zdjęcia obrazujące powyższe choroby.
Czekamy na Wasze odpowiedzi.
Pozdrawiamy
Edyta i Sławek.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Po to jest min. to forum.

Fotki (z krótkim opisem) proszę wklejać do działu chorób:

http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=17
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Prosimy o zdiagnozowanie chorób czereśni, śliwki, gruszy...

Post »

Obrazek


Zdjęcie przedstawia drzewo czereśni. Po lewej widoczna rana na całej długości pnia, z drugiej strony pnia również na całej długości. Nie wiem czy dobrze zrobiłem bieląc tę ranę, czy wcześniej należałoby zrobić coś innego. Czego powodem może być taka rana , jak wpływa to na kondycję drzewa i jak ewentualnie ją zaleczyć i czy w ogole warto? Latem zeszłego roku drzewko owocowało, jednak trudno było znaleźć zdrowy, nierobaczywy owoc. Nie wiem czy rana może mieć wpływ na obecność w lecie pod pniem mrówek, które wędrują sobie po drzewku. Zdjęcie po prawej przedstawia całą, tę samą czereśnię, której w ubiegłym roku po zbiorze owoców, w okolicy sierpnia, przyciąłem boczne konary. Konary przycinałem na tzw. oko. Czy moglibyście ocenić stan korony i powiedzieć czy jest ona prawidłowa? Bardzo prosimy o porady. Dziękujemy i pozdrawiamy.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Obrazek
Zdjęcie przedstawia fragment ok 3,5 m śliwy. Nie znam jej odmiany. Mogę tylko powiedzieć, że ma bardzo duże cimnograntaowe owoce troszkę przypominające węgierkę, jednak większe i bardziej mięsiste i słodkie. Niektóre konary śliwy, szczególnie te najgrubsze i rosnące najniżej są porośnięte widocznym na zdjęciu (mchem?). Czy jest to choroba sliwy? Czy należy usunąć porośnięte tym konary? Dodam, że owoce w zesłym roku były również bardzo robaczywe. Pod drzewkiem znajdowałem stada mrówek i skorków. Prosimy o porady w sprawie naszej śliwki.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Robaczywienie czereśni powodują larwy muchówki o nazwie Nasionnica trześniówka. Postać dorosła tego szkodnika pojawia sie w okresie kwitnienia robinii (pseudo akacji).
Zwalczanie, to przede wszystkim wygrabianie pod drzewem wszelkich spadów owoców i liści. Bo tam się gnieżdżą.
Chemicznie:
7-10 dni po zauważeniu lotu much oprysk preparatami np. Diazol 250 EC lub Owadofos 500 EC
Stosować wg. zaleceń na ulotce.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Obrazek
Zdjęcie powyżej przedstawia naszą gruszę, która owocowała w zeszłym sezonie a owoce zbieraliśmy w listopadzie. Owoców było jednak mało choć były zdrowe. podejrzewam, że wpływ na słabe owocowanie mógł mieć ogólny stan gruszy. Jak widać jest to grusza dwupienna, której pnie rozchodzą się z jednego grubego tóż nad samą ziemią. Pień lewy zstał przeze mnie wwiosną przycięty jak widać na zdjęcie. Nie wiem natomiast czy zrobiłem to poprawnie i czy na dobrej wysokości. Przyciąłem go dlatego, że jedo powyższa część była wyraźnie uschnięta. A dlatego tak wysoko ponieważ z tego pnia, poniżej wyrasta mnóstwo młodych gałązek, na których jednak nie było owoców i nie wiem czy w ogóle będą. Pytanie do Was co o tym sądzicie? Jaki Waszym zdaniem jest ogólny stan gruszy? I jak ewentualnie dokonać przycięcia gałązek?
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Obrazek
To już ostatnie nasze zdjęcie i ostatni jak na razie problem. Jest to nasza stara jabłoń antonówka. W zeszłym roku jabłek było zatrzęsienie. Były pyszne i w miarę dorodne. Dużo jednak jabłek nie dojrzało gdyż wcześnie opadło, bardzo dużo było spadów. Podejrzewamy, że przyczyną może być właśnie ta korona, która wydaje nam się zaniedbana. Nie wiemy natomiast jak ją prześwietlić. Czy ktoś, na podstawie powyższego zdjęcia, mógłby nas w temacie poinstruować? Bardzo serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy.
Edyta i Sławek
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Dziękujemy Nemo 56 za cenne informacje. Pozdrawiamy.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Prosimy o zdiagnozowanie chorób czereśni, śliwki, gruszy

Post »

fotoartysci pisze:...Zdjęcie przedstawia drzewo czereśni. ....
Rany są spowodowana uszkodzeniem mrozowym które powstają przeważnie po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna. By temu zapobiec trzeba bielić pnie i grubsze konary drzew owocowych. Jak widać na zdjęciu drzewo samo dokonuje regeneracji uszkodzonego pnia. Przeczytaj m.in. temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 55&start=0
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=9241
Musisz pomalować wapnem cały pień tej czereśni a nie tylko ranę. Do wapna dodaj mąki. Pomaluj też wapnem pnie innych drzew owocowych i to jak najszybciej. Czereśnie tniemy po owocowaniu. Rany trzeba smarować zaraz pastą Funaben. Przed cięciem czereśni i wiśni koniecznie sekator trzeba zdezynfekować np. przez przetarcie lub zanużenie ostrza w denaturacie. Zapobiega to wystepowaniu "gumozy" - rak bakteryjny. Wpisz w wyszukiwarkę haslo np. "rak bakteryjny" i poczytaj.
Co do przycięcia czereśni. Prowadź ją na taką wysokość byś miał możliwość oprysku każdej gałązki przeciwko szkodnikom m.in. nasionnicy trześniówce.
Terminy opryskow są podawane tu http://www.piorin.gov.pl/sygn/start.php . Ja kontroluję tą stronę od marca - kwietnia. Gdy jest zagrożenie szkodnikiem tu podają w jakim okresie wykonać skuteczny oprysk i jakim środkiem.
Tu masz szkodniki i choroby drzew: http://poradnikogrodniczy.pl/chorsad.php
http://poradnikogrodniczy.pl/szkodsad.php
Co do gruszy to jeden z tych dwóch pni możesz wyciąć wiosną. Ranę zasmaruj pastą funaben. Wszystkie gałązki wyrastające pionowo z bocznych gałęzi należy wyciąć. To tzw. wilki. Staraj się tak prowadzić wszystkie drzewa by wewnątrz korony nie było cienia. Wycinaj też grubsze gałęzie wyrastające z pnia pod katem ostrym. Jest niebezpieczeństwo ich oderwania od pnia (złamania – w miejscu połączenia z pniem). Przy młodszych gałęziach staraj się je odginać do ziemi by kąt ostry był jak najmniejszy. Wpisz w wyszukiwarkę hasło „cięcie drzew owocowych”.
Co do jabłonki to skróć jej gałęzie boczne. Są za długie. Wewnątrz korony jest duże zacienienie. Zobacz jak ja prowadzę drzewa owocowe http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=409&start=0 - na kilku stronach są zdjęcia drzewek owocowych.
Przeczytaj temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... anie+drzew
Wpisz w wyszukiwarkę haslo "choroby gruszy".
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Witaj Erazm. Dziękujemy bardzo za super informacje. Oczywiście przeczytałem wcześniej tematy związane z bieleniem pni, właśnie te, do których podałeś link. To nie jest tak, że nie czytamy forum. Przeciwnie, zanim zdecydujemy się zrobić jakiś zabieg szukamy informacji na ten temat właśnie tutaj. Nawiązując do dyskusji o bieleniu pni to kupiliśmy w sklepie ogrodniczym środek do bilelenia pni drzew i krzewów, który był w kartonowym pudełku a wewnątrz zapakowany w torebkę foliową. Taki karton kosztował 4,50zl. Nie było napisane jakie zastosować proporcje, jedynie by wymieszać z wodą aż do uzyskania konsystencji śmietany. Ja wcześniej wyczytałem na forum iż stosuje się proporcję 5l wody na kg wapna. W myśl tej zasady rozrobiłem ten środek nawet dodając mniejszej ilości wody. Do tego dodałem mąki pszennej. Konsystencja wyszła świetna, gęsta. Raczej wyszło nam to bardzo dobrze. Niestety nie zdążyłem obielić wszystkich drzewek a jedynie pięć. Dzisdiaj, mimo że temperatura jest dodatnia, nie ma słońca i zapowiada się na deszcz, więc odpuściłem sobie dalsze bielenie, nie wiem czy słusznie. Chciałbym jednak, tak jak radzisz, obielić wszystkie. Mamy ich około 16. Są wśród nich również dwa dorosłe orzechy włoskie i morwy białe. Nie wiem czy te drzewa również trzeba "pomalować".
Erazm, wracając do tego co napisałeś. obieliłem pień czereśni jak widać na zdjęciu. Gdybym miał malować cały pień musiałbym wchodzić na drzewo. Chciałbym uzyskać głównie informacje na temat tej rany, jak pytałem powyżej. Czy istnieje potrzeba i sposób jej zaleczenia.
Erazm, jeśli chodzi o cięcie czereśni, to nie wiem czy da się ją przyciąć jak radzisz. Jest ona bardzo wysoka, ta druga jeszcze bardziej. Na pewno będę miał problemy z opryskiem wszystkich gałązek. Wiem to gdyż w tamtym roku były takie przy próbie zrywania owoców. Ale jeśli chodzi o przycinanie naszych wszystkich drzewek to zaoferował nam swoją pomoc, za co bardzo dziękujemy - Przemo z forum. Ma do nas zajrzec osobiście na początku marca i nauczyć mnie przycinać drzewka:)
Jeśli chodzi o gruszkę, to bardzo fajne i konkretne informacje podałeś. Wytnę ten jeden pień i wszystkie gałązki wychodzące do góry pionowo. Bardzo dziękuję za te informacje.
Dziękujemy bardzo również za cenną stronę o temrinach oprysków. No teraz trudno będzie czegoś nie wiedzieć.
Pozdrawiamy serdecznie i dziekujemy:)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

fotoartysci pisze:...Erazm, wracając do tego co napisałeś. obieliłem pień czereśni jak widać na zdjęciu. Gdybym miał malować cały pień musiałbym wchodzić na drzewo. Chciałbym uzyskać głównie informacje na temat tej rany, jak pytałem powyżej. Czy istnieje potrzeba i sposób jej zaleczenia...
Bielenie czereśni zrobiłeś na wystarczającą wysokość. Można było tylko dalej zamalować te dolne gałęzie boczne. Drzewo jak widać na zdjęciu samo "zalewa" tą ranę. Opryskaj to miejsce wiosną miedzianem (1%).
Warto też przeczytać temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... owocowanie
fotoartysci pisze:...Erazm, jeśli chodzi o cięcie czereśni, to nie wiem czy da się ją przyciąć jak radzisz. Jest ona bardzo wysoka, ta druga jeszcze bardziej. ...
Są specjalne sekatory. Mają rurę - rękojeść wysuwaną długości ok. 2 m. Do tego drabina i wszędzie sięgniesz. Jak nie to przytnij na pewnej wysokości część pnia od góry. Skracaj też boczne gałęzie.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Erazm właśnie o konkretną poradę mi chodziło:) Zrobię tak jak radzisz. Opryskam miedzianem wiosną - dzięki. Również pobielę tę boczne konary czereśni:) Natomiast jeśli chodzi o cięcie pnia to zobacz na zdjęciu - ta czereśnia po lewej stronie ma bardzo wysoki pień, prawie na moją wysokość, także nie wiem czy w tym wypadku da się przyciąć jak radzisz. Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=936
Na 9 zdjęciu (zdjęcia samych drzew)jest czereśnia. Po posadzeniu prowadzę ją tak by nie rosła zbyt wysoko. Ucinam czubek i zostawiam tylko 3 – 4 pędy boczne. W podobny sposób prowadzę już drugą czereśnię. Poprzednia została wycięta dopiero po 23 latach. Nie miałem nigdy kłopotów z opryskiem.
fotoartysci pisze:...ta czereśnia po lewej stronie ma bardzo wysoki pień,...
Co do czereśni po lewej stronie to przycinaj pędy (wycinaj) idące w górę. Musisz sam regulować wysokość drzewa.
Pędów bocznych nie musisz w tej chwili bielić. Pisałem byś tak robił w przyszłości i to tylko te grubsze na dł. do 50 -80cm od pnia (tylko te 2 dolne konary czereśni po prawej stronie).

(ps. po naciśnięciu znaczka Obrazek powiększysz dodatkowo zdjęcie)
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”