Rabarbar,rzewień (Rheum)- choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krakowiaki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 maja 2012, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom/Kraków

Rabarbar,rzewień (Rheum)- choroby

Post »

;:oj mój rabarbar
dostał mnóstwo kolorowych małych plamek ..co to ? grzybek ? jutro dam foto
pozdrawiamy Bożena i Paweł
pop_szper
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 paź 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Rabarbar dłoniasty choruje

Post »

Potrzebna pomoc i porada, mój rabarbar dłoniasty choruje :( pojawiają się na nim mszyce, które tępię ale liscie często wyglądają tak jak na foto, może ma zbyt sucho.... rośnie w glebie raczej ubogie. Wyczytałem w sieci że wymaga bardzo żyznych gleb, może brak mu składników pokarmowych ?

Posadzony jest na stanowisku słonecznym do południa później jest w cieniu drzewa.

Pomóżcie.

Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rabarbar dłoniasty choruje

Post »

Możliwe że jest to:Askochytoza rabarbaru wywoływana jest przez grzyb Ascochyta rhei. Rabarbar należy opryskać preparatem Grevit 200 SL.Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4172
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Rabarbar dłoniasty choruje

Post »

Tak, albo już dawno trzeba było zjeść!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
elmaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 cze 2013, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Odgrzeję temat. Mój rabarbar od dwóch lat ładnie startuje, a potem pojawia sie coś takiego jak na fotkach. Próbowałem opryskać i owadobójczym i grzybobójczym - zero efektu. Ktoś ma jakiś pomysł?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Rabarbar,rzewień (Rheum)- choroby

Post »

Elmaz

Sprawdziłeś odczyn? Jak z nawożeniem? Rabarbar jest b. wymagający tak co do odczynu, jak i zasobności gleby, a szczególnie potas i wapń.



Pozdrawiam, Francik
Francik
elmaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 cze 2013, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabarbar,rzewień (Rheum)- choroby

Post »

Analizy gleby nie robiłem (mała działka, 3 krzaki - gra chyba nie warta świeczki) - ale ponieważ ziemia jest tam ogólnie dość kwaśna, była wapnowana sporo przed posadzeniem i potem drugi raz po roku. Przed posadzeniem był też parę miesięcy wcześniej dobrze rozłożony obornik, a w rok po posadzeniu akurat opróżniałem kompostownik, więc całość była podsypana grubą warstwą porządnego kilkuletniego kompostu.

Więc raczej to nie sprawa braku odżywienia - inne gatunki, podobnie potraktowane rosną bez żadnego problemu. Ten też startuje na wiosnę bardzo ładnie - do pierwszych 3-4 liści. Potem zaczynają się problemy....

W zeszłym roku - w ramach eksperymentu (nie obrywałem liści) próbowałem go kolejno potraktować (co kilka tygodni) kilkoma różnymi preparatami - zarówno na szkodniki, jak i na grzyba - z zerowym rezultatem.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Rabarbar,rzewień (Rheum)- choroby

Post »

Elmaz

Ostatnia fotka przedstawia askochytozę rabarbaru. Jeśli to tylko 3 krzaki /rosną obok siebie?/ można próbować Grewitem, ale wątpię żeby cokolwiek pomogło. Naukowcom się nie udało.


Pozdrawiam, Francik
Francik
elmaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 cze 2013, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabarbar,rzewień (Rheum)- choroby

Post »

Dzięki za info.

Tak - krzaki rosną obok siebie (co mniej więcej metr w linii) - zarażone są wszystkie.
Jaka mogła być przyczyna tej choroby? Zarażone sadzonki? Bo wcześnij nigdy tam rabarbaru nie było...

Czyli co - mam rozumieć że całość do wywalenia?

W jakiej odległości można ew. posadzić rabarbar z innych sadzonek?

Albo ewentualnie po jakim czasie można spróbować potwórzyć sadzenie w tym samym miejscu?
Ewentualnie - czego nie wolno tam sadzić, żeby nie chorowało na to samo (jak wywalę rabarbar, to będzie miejsce na jakieś trzy nieduże krzaczki)
Piotr1974
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 26 sty 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rabarbar,rzewień (Rheum)- co to za choroba?

Post »

Witam
Dzisiaj zauważyłem, że mój rabarbar ma jakby zdeformowany liść sercowy (zaniepokoiłem się, że słabo rośnie i zacząłem dokładnie oglądać) a u nasady ogonków liściowych jest pełno galaretowatej substancji - co to może być za choroba lub szkodnik?
Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rabarbar,rzewień (Rheum)- choroby

Post »

Najprawdopodobniej mamy do czynienia z gumozą ogonków liściowych rabarbaru, objawiającą się ogólnym zahamowaniem wzrostu roślin, podłużnymi plamami i kroplistymi wyciekami gumy.Niestety przyczyna tego zaburzenia nie jest znana,a więc i przeciwdziałanie.Czy, może to samoistnie ustąpić? Nie wiem.

Pozdrawiam klakier.
Piotr1974
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 26 sty 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabarbar,rzewień (Rheum)- choroby

Post »

Witam
Dziękuję za odpowiedź. W takim razie pewnie najbezpieczniej usunąć i w innym miejscu nasadzić nowy
Pozdrawiam
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”