Morela wyciek z pnia i inne choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Morela wyciek z pnia i inne choroby

Post »

Mojej młodej 4 letniej moreli harcot zaczęła wyciekać ciecz/guma z pnia przy samej glebie, czy dać jej szansę czy wywalić? obok rośnie inna early orange i trzyma się dobrze. Zastanawiam się czy ta choroba ma wpływ na smak owoców, jakość i w konsekwencji nasze zdrowie ?
pozdrawiam
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela wyciek z pnia

Post »

Sam wyciek żywicy świadczy tylko o uszkodzeniu. Powód może być różny. Nawet od przemarznięcia, Harkot wrażliwy jest. Można się temu przyjrzeć, lecz pomóc nie ma jak. Albo się zagoi - albo... samo gumowanie jest rzeczą normalną, to zalewanie ranki po prostu. Pytanie ile uszkodzeń. Można się temu przyjrzeć, lecz pomóc nie ma jak za bardzo. Najwyżej posmarować czymś odkażającym.
Gdyby na całym drzewie były wycieki gumy, liczne a obfite, może świadczyć o poważniejszej chorobie (rak bakteryjny itp) niszczącej całe drzewo.
Na zdrowie konsumenta wpływu to nie ma, ale poważniejsza bakterioza może mieć wpływ na zdrowie innych drzew. Poważnie chorujące drzewa lepiej usunąć. Akurat morela jak poważnie chora - wymarznie zimą, decyzją zatem nie trzeba się kłopotać :?
:wit
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela wyciek z pnia

Post »

Dzięki za odpowiedź, faktycznie może to być mechaniczne uszkodzenie teraz tak myślę czy przypadkiem jesienią przy przekopywaniu peluszki nie walnąłem szpadlem w pień i lekko go uszkodziłem. Hm no nic, poczekam i się okaże :)
krystian252
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 mar 2013, o 02:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Morela dziwny grzyb

Post »

Witam wszystkich potrzebuje pomocy w zidentyfikowaniu szkodnika/grzyba w tym przypadku jakaś dziwna narośl przypominająca grzyb występująca na drzewie owocowym moreli odm.Early Orange jak na razie zaatakowało jedną odnogę pnia i pojawił się taki zielonkawy nalot na korze, lecz na jesień zeszłego roku w górnej części odnogi drzewo uschło kora jak by znikła i pojawiły się dziurki jak by korniki ją dopadły więc ją całą obciąłem,żeby nie było przerzutów na inne części drzewa i tu moja prośba o pomoc w zidentyfikowaniu co to jest i jak mam sobie z tym poradzić by jeszcze uratować pozostałą część drzewa.



Obrazek

Obrazek

na czerwono zaznaczona ucięta odnoga.
Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morela dziwny grzyb

Post »

Zielony nalot to glony, a czarne to grzyby - kisielnica kędzierzawa. Często występuje na drzewach obumarłych zimowa porą. Wynika to z tego, ze twoja morela, a może bardziej ten pień/konar obumiera i stał się pożywką dla pasożytów. Z czasem może grzyb zarazić inne gałęzie, gdyż jego strzępki pewnie poprzerastały drewno. Możesz pobawić się i spróbować wyciąć ostrym nożem grzyby, a resztę posmarować miedzianem (nierozcieńczonym). Ja kiedyś miałem podobny problem, ale na jabłoni Papierówce. Jabłoń była bardzo starym drzewem, jej gałęzie miały raka, a na dodatek wyrósł na pniu grzyb boczniak. Był naprawdę duży. Planowałem kompletnie wyciąć jabłoń, ale czekałem aż urośnie mi podkładka do zaszczepienia tej odmiany. Między czasie wycinałem boczniaka i smarowałem miedzianem. Pomagało to, ale kiedy tylko nadchodziła pora zimowa grzyb pojawiał się w innym miejscu. Po prostu grzybnia była tak rozrośnięta, ze powoli powodowała próchnienie drzewa. Kiedy udało mi się zaszczepić jabłonkę, starą od razu wyciąłem. I nawet dobrze się stało, bo strasznie śmieciła w ogrodzie (owoce, liście) oraz zwabiała masę szerszeni, os do zgniłych jabłek. Dlatego jestem zwolennikiem sadzenia drzew owocowych w sadzie, a nie w ogrodzie czy na podwórzu. Zawsze jest kontrola, czyściej i bezpieczniej. :wink:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
skittles
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2013, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela dziwny grzyb

Post »

Z tego co wiem kisielnica to nie pasożyt a saprotrof więc atakuje jedynie martwe drewno. Zdrowym gałęziom z jej strony nic nie grozi, a skoro się pojawiła na pniu to znak, że z drzewem już źle się dzieje.
krystian252
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 mar 2013, o 02:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Morela dziwny grzyb

Post »

To co zaznaczyłem na czerwono zostało wycięte,aby zapobiec przerzutom na resztę część drzewa, czy jest na to jakiś dobry oprysk chemiczny max do 50zł. ? czy dobrym wyborem by było jak bym opryskał drzewo preparatem grzybobójczym SCORE ? 250 EC??? lub jaki polecacie dobry oprysk?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela dziwny grzyb

Post »

Tak jak napisał skittles to na czym występuje kisielnica jest już martwe! A zdrowego nie ruszy, więc nie ma czego pryskać!
krystian252
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 mar 2013, o 02:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Morela dziwny grzyb

Post »

Dziękuje za wasze cenne odpowiedzi.Pozdrawiam. :wit
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Morela- wyciek żywicy i inne choroby

Post »

Dziś na przeglądzie zobaczyłam to, wczoraj nie patrzyłam, przedwczoraj nie było.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Martwi mnie ten wyciek, a to zwiędnięcie ? Czyżby to była zgnilizna drzew pestkowych?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Morela- wyciek gumy i ....

Post »

Jokaer

Poszukaj artykułów nt. leukostomozy moreli. Możliwe, że dopasujesz.


Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Morela- wyciek gumy i ....

Post »

Chyba tak będzie :( Gorzej, bo nie mogę opryskać, bo pada.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Morela- wyciek gumy i ....

Post »

Albo po prostu rak bakteryjny.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”