Winorośl - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Siwe, bo może z takimi gęstymi włoskami? Niektóre odmiany tak mają.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Najważniejsze, ze rozwija pąki-znaczy, ze nie przemarzł.Niektóre odmiany zaczynają nieco później wegetację.Ważne jest również stanowisko-nasłonecznienie.Mam cztery krzewy winorośli -w tym dwa tej samy odmiany-ale każdy krzew ma inne warunki świetlne i każdy rozwija pąki w innym czasie.
irma510
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 25 lip 2007, o 13:12
Lokalizacja: okolice Szczytna

Czy moja winorośl jest chora ?

Post »

Dziękuję ,że uspokiliście mnie troszkę bo już zaczynałam się poważnie zastanawiać czy może to jakiś mączniak albo jakiś robak od środka wygryza pączki.Poczekam jeszcze z tydzień i zobaczę czy nastąpi poprawa.Te pączki to trochę przypominają zaatakowane przez mączniaka pąki jabłoni,ale nie wiem czy ta choroba występuje na wiosennej winorośli.Wczoraj przeczytałam chyba wszystkie posty na ten temat z ostatniego okresu ale odpowiedzi nie znalazłam.Pozdrawiam serdecznie.
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy moja winorośl jest chora ?

Post »

irma510 pisze:Dziękuję ,że uspokiliście mnie troszkę bo już zaczynałam się poważnie zastanawiać czy może to jakiś mączniak albo jakiś robak od środka wygryza pączki.Poczekam jeszcze z tydzień i zobaczę czy nastąpi poprawa.Te pączki to trochę przypominają zaatakowane przez mączniaka pąki jabłoni,ale nie wiem czy ta choroba występuje na wiosennej winorośli.Wczoraj przeczytałam chyba wszystkie posty na ten temat z ostatniego okresu ale odpowiedzi nie znalazłam.Pozdrawiam serdecznie.

Przez następny tydzień będzie ochłodzenie tak, że niewiele się dowiesz, a być może i będą przymrozki - oby nie. :)
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy moja winorośl jest chora ?

Post »

irma510 pisze:Dziękuję ,że uspokiliście mnie troszkę bo już zaczynałam się poważnie zastanawiać czy może to jakiś mączniak albo jakiś robak od środka wygryza pączki.Poczekam jeszcze z tydzień i zobaczę czy nastąpi poprawa.Te pączki to trochę przypominają zaatakowane przez mączniaka pąki jabłoni,ale nie wiem czy ta choroba występuje na wiosennej winorośli.Wczoraj przeczytałam chyba wszystkie posty na ten temat z ostatniego okresu ale odpowiedzi nie znalazłam.Pozdrawiam serdecznie.
Ja w ubiegłym roku po raz pierwszy w życiu widziałam u sąsiada / na szczęście dalekiego/ zaatakowany przez szarą pleśń krzak winorośli o białych owocach. Byłam zdumiona, bo nawet nie przypuszczałam, że zdarza się to winoroślom.Padał w oczach- liście , owoce-jeszcze nie dojrzałe. Ale odbija w tym roku - choć jakoś bardzo mizernie. U mnie to nigdy nie przytrafiło się winorośli, choć szara pleśń grasowała obok na dyniach i malinach. Trzeba być czujnym-choć na szarą pleśń jeszcze troszkę chyba za wcześnie.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A nie przesadzałaś winorośli w ubiegłym roku? Moja też tak się powoli rozwija ale przesadzałem ją. Podsyp jej nawozu.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Boas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 wrz 2007, o 12:34
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post »

Erazm pisze:A nie przesadzałaś winorośli w ubiegłym roku? Moja też tak się powoli rozwija ale przesadzałem ją. Podsyp jej nawozu.
Jeżeli byla niedawno przesadzana, to na razie z nawozem bym się wstrzymal.
Pozdrawiam
Kamil
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przesadzana była w ubiegłym roku. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Jeśli to aktualne zdjęcia, to faktycznie trochę słabo, acz tydzień temu w chłodniejszych stronach wino mogło tak wyglądać. Takie zahamowanie rozwoju młodych pędów na wiosnę mogą spowodować chłody albo przędziorki. Ja w tym drugim przypadku pryskam Magus'em(akarycyd) i zaraz ruszają!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Moja winorośl wypuściła liście, i zawiązki gron, i te grona są jakby osnute pajęczyną (minimalnie) albo lekko włochate. Czy tak ma być? czy to szkodnik? Podsypać jej nawozu? co i ile?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Nawóz do winorośli, odkwaszający, ale w/g mnie tylko w masowej produkcji lub dla młodych roślin. Wino ma korzenie na głebokość kilka- czasem -naście metrów i co im podsypiesz? A po drugie same zawsze coiś sobie znajdą.
Fachowiec winoroślowy uświadomił mnie, że w tej fazie praktycznie każdy krzew winny przechodzi porażenie przędziorkami, choć jest trudne do zdiagnozowania i są zawsze wątpliwości, to jednak kazał kropić, j.w.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
irma510
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 25 lip 2007, o 13:12
Lokalizacja: okolice Szczytna

Czy moja winorośl jest chora ?

Post »

Widzę ,że nie tylko ja mam problemy z diagnozą i dopiero po pewnym czasie okaże się czy to choroba ,chociaż już dziś widziałam nowe listki ,ale maleńkie i jakieś srebrno -szare.Ta winorośl ma już 2 lata i w ubiegłym roku pięknie rosła ,ale jeszcze nie owocowała.Owoce mają być ciemne. Nikt z Was nie pisał o tym czy na winorośli występuje mączniak ,bo to chyba nie szara pleśń.Poszukam jeszcze jakiejś fotki .Pozdrawiam wszystkich i dziękuję.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Popsikam na przędziorki, winorośli nie zaszkodzi, a ja bym się zapłakała, gdyby przez jakieś pajęczaki miało nie byc owoców. Nie wiem, co mam za odmianę, ale ma wielkie, słodkie, jasnoróżowe kulki, pycha!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”