Dąb - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dąb - białe liście, niektóre powysychane

Post »

Oczywiście, że nie tylko gleba, ale patogen ma się lepiej w wilgotnym środowisku.Na wilgotnych glebach również powietrze jest wilgotniejsze. W tym roku była aura letnia sprzyjająca mączniakowi.Na tę chorobę chorują głównie młode dęby, siewki, odrosty, chyba tylko opryski pomogą, bo cierpią młode przyrosty, drzewko może zamierać.Diagnoza to mączniak prawdziwy dębu.Sporo informacji na ten temat to popularna choroba dębów.
Letyniec szysznica to szkodnik, nie ma wpływu, bardziej gleba i środowisko.
wojtek2s
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 wrz 2017, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dąb - białe liście, niektóre powysychane

Post »

Jak widać, drzewo jest mocno zaatakowane. Proszę o poradę - czy warto potraktować je opryskami chemicznymi, czy lepiej je wyciąć by chronić inne drzewa? (mam ich dużo; nie wiem czy choroba się przenosi)
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dąb błotny, co to za choroba? pomocy.

Post »

Witam wszystkich

Mam problem z bardzo ważnym dla mnie drzewkiem, ma 6 lat, jest to dąb błotny.
W tamtym roku zaobserwowałem na samym szczycie takie objawy jak na 2 zdjęciu.
Na wiosnę zauważyłem że końcówki gałązek uschły, a pączki nie chciały się rozwinąć w liście. Teraz drzewko wygląda jak na zdjęciu. Myślałem że to jakaś choroba grzybowa, pryskałem Topsinem, ale nie pomogło.

Pomocy :roll: bardzo mi zależy na tym drzewku :(


Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dąb - choroby

Post »

Jaką masz glebę, wilgotną, czy suchą? Przepuszczalną, czy gliniastą? Czy w poprzednich latach rósł dobrze? Dlaczego nie jest zielony tylko wygląda jak jesienią?
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dąb - choroby

Post »

Gleba przepuszczalna.
W tamtym roku obserwowałem objawy na samym czubku, reszta drzewka wyglądała w porządku. Kolor liści też mnie dziwi. Ale to drzewko nie miało do końca zielonych liści. Muszę zdjęć poszukać

Pozdrawiam

edit

znalazłem zdjęcie sprzed roku, nie za dobrze widać, ale na samym czubku zaczynały się takie objawy jak na 2 zdjęciu.

Obrazek
charlie86x
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 maja 2015, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sadzonki dębu szypułkowego - usychanie liści

Post »

Witam. Zasadziłem w zeszłym roku trochę żołędzi i wyrosło mi z nich trochę sadzonek, te najmniejsze postanowiłem zostawić sobie na drzewka bonsai. Ogólnie nie ma z nimi żadnych problemów poza dwoma o które chciałbym tu zapytać.

1. Dąb ogólnie zdrowy niedawno z pąka wyrósł kolejny listek niestety od paru dni brązowieje i usycha on (liść) po jednej stronie. Druga strona liścia podobnie jak pozostałe liście są nienaruszone. Nie był on uszkodzony mechanicznie ani przesuszony, nie widać na nim pasożytów może to grzyb?
https://imageshack.us/i/plYuIiT3j
https://imageshack.us/i/pndUgjqrj

2. Dąb wykiełkował dopiero na wiosnę tego roku i rozwijał się normalnie, ale około miesiąca temu na środku jego listków pojawiły się malutkie brązowe plamki widoczne tylko pod światło które stopniowo się powiększaly. Obecnie wszystkie liście są uschnięte i jedynie ich środek jest żywy i odrobinę zielony. Dąb był pielęgnowany jak pozostałe nie miał ani zbyt sucho ani zbyt mokro a mimo to praktycznie obumarł.
https://imageshack.us/i/pmPl4Erej
https://imageshack.us/i/plN5qJFWj
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzonki dębu szypułkowego - usychanie liści

Post »

Wygląda na przelanie.
charlie86x
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 maja 2015, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzonki dębu szypułkowego - usychanie liści

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Co do drzewka to liść usechł po jednej stronie i na tym proces obumierania się zatrzymał, czy w związku z tym trzeba przesadzać roślinkę do nowego pojemnika czy może ona pozostać w obecnym? To pierwsze pytanie.

Drugie. Czy ta ziemia http://allegro.pl/agro-podloze-ziemia-s ... 67545.html nadaje się dla dębu? Pytam ponieważ za jakiś czas będę przesadzał drzewka do porcelanowych doniczek i chciałbym wybrać jakieś konkretne podłoże pod "miniaturowe" dęby.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzonki dębu szypułkowego - usychanie liści

Post »

Nie trzeba żadnej specjalnej ziemi, wystarczy do uniwersalnego podłoża dodać gruboziarnistego piasku, bo dęby nie lubią zlewnych podłoży.Przesadzić jak roślina przerośnie korzeniami doniczkę, moim zdaniem za wcześnie na te młode sadzonki.
charlie86x
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 maja 2015, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb - choroby

Post »

Witam. Mam problem z mączniakiem prawdziwym, zaatakował on moje tegoroczne sadzonki dębu. Niektóre z nich są jeszcze słabo zaatakowane i mają tylko po kilka białych plamek, inne z kolei są już całe pokryte białym osadem. Jaki środek byłby najlepszy na już zaatakowane rośliny, a konkretnie sadzonki dębu?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Dąb - choroby

Post »

Charlie86x, użyj dostępnych środków do ochrony np. drzew owocowych np. Topas itd. Szukaj środków bez ryzyka fitotoksyczności , unikaj siarki .
charlie86x
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 maja 2015, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb - choroby

Post »

Spryskałem wczoraj dęby od mączniaka środkiem Topsin M 500 SC, dzisiaj spadł obfity deszcz i praktycznie wszystko zmył. Czy środek zdążył zadziałać przez te 20godz, czy oprysk trzeba będzie powtórzyć? Pytam ponieważ w ulotce jest napisane że należy go użyć tylko raz w czasie wegetacji oraz że działa systemiczne, czyli powinien wchłonąć się w roślinę, ale czy 20godz od oprysku wystarczy?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dąb - choroby

Post »

Może nie zdążył się całkowicie wchłonąć ale to co weszło do środka będzie działało. Może trochę słabiej albo krócej , ale zawsze coś. Obserwuj liście. Jeżeli infekcja się nie zmniejszy to poraw czymś innym. Typowo na maczniaki prawdziwe jest Nimrod 250EC
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”