Jeżówka(Echinacea), choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
saxon
100p
100p
Posty: 152
Od: 1 lis 2011, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Inowrocław

Jeżówka(Echinacea), choroby i szkodniki

Post »

Witam,u mojej jeżówki odmiany ?Tangerine Dream? nie mogą się rozwinąć kwiaty, w pewnej fazie przewieszają się i zasycha łodyżka.
Na zdjęciach to widać wyraźnie.

Obrazek

Obrazek

Jakieś sugestie, czy to choroba grzybowa, czy może przenawożenie? Trzy sadzonki tak się zachowują, przewiędłe kwiaty wycinam lecz następne do pewnego momentu rozwijają się prawidłowo, a później jest to samo.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Jeżówka, więdnące kwiaty.

Post »

Ponawiam pytanie!
Nie mam pojęcia co to za paskudztwo! Miałam ten sam problem z tulipanami - dokładnie tak jak na zdjęciu i boję się, że może zaatakować to inne roślinki ;:202
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Jeżówka, więdnące kwiaty.

Post »

Nikt nie pomoże? ;:131
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Jeżówka, więdnące kwiaty.

Post »

Jak dla mnie to grzyb, lub jakieś miniaturowe szkodniki (robaczki). Myślę, że dobrze było by je po prostu czymś opryskać (owadobójczym i grzybobójczym).
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
asiulek03
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 6 mar 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

jeżówka purpurowa- choroba?

Post »

Siałam w tamtym roku jeżówkę, mam problem bo niektóre liście robią się szarawe i zasychają, bądź też zwijają się. Czy to może być jakaś choroba grzybowa? Obrazek Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jeżówka purpurowa- choroba?

Post »

Możliwe, ale napisz najpierw więcej odnośnie sposobu uprawy i warunków tam panujących...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jeżówka purpurowa- choroba?

Post »

Chyba rodzaj ziemi mało napowietrzonej w tych doniczkach, zbyt zlewna, albo za mocno podlewasz.Usuń te liście i lekko wzrusz ziemię np. widelcem, podlewaj jak bardziej przeschnie.
asiulek03
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 6 mar 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jeżówka purpurowa- choroba?

Post »

Ziemia jest wymieszana z piaskiem i jeszcze dodałam trochę perlitu. Nasiona wysiane były w tamtym roku latem później je przepikowałam, i stały w domu przez zimę. Teraz na wiosnę przesadziłam je do doniczek większych (12) i dodatkowo dodałam perlit. Stoją na parapecie okno południowe. Podlewam kiedy podłoże przeschnie, możliwe ze zbyt mocno:(. Teraz jak jest ciepło to wystawiam je na trochę na dwór żeby się powoli zaaklimatyzowały. Te liście ''chore'' odrywam, ale za jakiś czas z kolejnymi się tak dzieje ;:174
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Jeżówka, więdnące kwiaty.

Post »

Witam mam problem z Jeżówkami i rudbekią.Mimo że rosną w różnych miejscach to są takie same objawy :roślina zaczyna więdnąć spuszcza na dół kwiat i usycha.Oto zdjęcia


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jeżówka, więdnące kwiaty.

Post »

Marzenko Twoje jeżówki są tylko omdlałe z upałów. Gdybym swoich nie podlewała były by jeszcze w gorszym stanie. A tak to już kwitną.
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Jeżówka, więdnące kwiaty.

Post »

Biedronka641Dziękuje za odpowiedź .Chciałam się upewnić czy nie choroba jakaś.Podlewam je codziennie ale i tak mdleją.Od dwóch dni podlewam rano i wieczorem jest jakby lepiej
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jeżówka, więdnące kwiaty.

Post »

Tam z pewnością korzenie świerka dają im się we znaki.Dziś przyglądnęłam się swoim i też niektóre są tak wygięte, ale sztywne, nie są wiotkie.Przed samym kwitnieniem się prostują.Nigdy na to nie zwracałam uwagi, ale chyba zawsze tak było.
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Jeżówka, więdnące kwiaty.

Post »

Tam od strony sasiada sa wielgachne swierki 2 i szpaler z tuji.Jeszcze rok dwa i zlikwiduje tam kwiaty bo nie dam rady podlewac .Co podleje to za chwile sucho bo on nie podlewa ich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”