Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Ogrodnik96
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2012, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola)

Post »

Witam mam problem z tym szkodnikiem nie wiem jak się nazywa ale powoduje spore zniszczenia żeruje na jabłoniach, czereśniach, truskawkach i malinach. Błagam o pomoc! Obrazek
Awatar użytkownika
Los Kamilos
50p
50p
Posty: 92
Od: 2 maja 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Identyfikacjia szkodników ... ze zdjęciami

Post »

Wygląda to na Ogrodnicę niszczylistkę, ale nie jestem w stanie pomóc w sprawie zwalczania jej.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Identyfikacjia szkodników ... ze zdjęciami

Post »

Witam. Ogrodnicę niszczysz tak, jak inne szkodniki, np: decis, actara, karate, itd. Larwami są małe pędraki, które żerują na korzeniach. Je z kolei trzeba niszczyć tak, jak drutowce stosując środki doglebowe. Pozdr, Francik.
Francik
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Identyfikacjia szkodników ... ze zdjęciami

Post »

Witam. Zapomniałem dodać, że jest to sposób stosowany przeze mnie. Oficjalnie na ogrodnicę niszczylistkę sposobu nie ma. Pozdr, Francik.
Francik
maciej1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 cze 2013, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola)

Post »

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem forum. Potrzebuje Pomocy! Kowaliki zjadają mi wszystko. Mam leśny ogród ok 9ar, świeżo posadzony (brzozy, dęby, buki, sosny, dwa rzędy świerków) wraz z miejscem w ktorym posadzilem drzewa owocowe (lipa, czereśnia, wiśnia, śliwka, gruszka, jabłko, orzech włoski) i krzewy owocowe (rozne odmiany jagod, malin, żurawiny). Cały czas toczę walkę z mszycami za pomocą naturalnych środków (gnojowka z pokrzywy, wywary z czosnku, cebuli z użyciem szarego mydła), z raczej mizernym skutkiem. Od kilku dni na liściach od spodu spotykam coraz wiecej Kowalików które mi w tych liściach wyjadaja dziury!!!!! Nic naturalnego na nie działa.
Czy ktoś miał z nimi już doczynienia i czy jakos sobie poradził? Jak je usunąć bez stosowania chemicznym środków - wymyśliłem sobie że stworzę i utrzymam ten ogród bez chemii:)
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2726
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: KOWALIKI! Jak je zwalczyć naturalnie???

Post »

Sposobu na zwalczanie nie znam ale moim zdaniem większe szkody robi Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola)
niż ten kowal bezskrzydły.
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: KOWALIKI! Jak je zwalczyć naturalnie???

Post »

Anna N pisze:Sposobu na zwalczanie nie znam ale moim zdaniem większe szkody robi Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola)
niż ten kowal bezskrzydły.
Może ktoś wie jak naturalnie pozbyć się tej niszczylistki? Zjada mi maliny...:(
maciej1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 cze 2013, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: KOWALIKI! Jak je zwalczyć naturalnie???

Post »

Dzięki Anna N !!!! Pomylilem rozpoznanie szkodnika. Szkodnikiem ktory zjada mi liscie jest wlasnie Ogrodnica Niszczylistka!:/ Czy ktos zna pomysl na jej zniszczenie lub odstraszenie????
maciej1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 cze 2013, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: KOWALIKI! Jak je zwalczyć naturalnie???

Post »

Nie wierze żeby na tym forum, przy takich specjalistach, z taka wiedza ktora na kazdym kroku spotykam przegladajac forum, nei znalazl sie jeszcze ktos kto ten problem mial i go rozwiazal - z sukcesem :wink:
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: KOWALIKI! Jak je zwalczyć naturalnie???

Post »

Zastosuj normalne środki, bez chemii nie dasz rady. Też mam ogród na 900 m 2,przy takiej obsadzie jak podajesz potrzebny jest hektar ,chyba że ogród się skończy na młodniaku.
Pozdrawiam ! Bolek
maciej1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 cze 2013, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: KOWALIKI! Jak je zwalczyć naturalnie???

Post »

Ubzduralem sobie ze nie bedzie tutaj chemii. Owocowek mam po jednej sztuce - w sumie owocowki z krzewami zajmuja moze 1ar. W kwietniu robilismy nasadzenia z drzewek. Zdaje sobie sprawe ze w przyszlosci drzewek bedzie mniej bo, co slabsze wyklucza sie same, albo trzeba bedzie przerzedzic. Drzewek w sumie jest 450, ale prawie 200 to dwa rzedy swierkow serbskich nasadzonych na żywoplot.
Dlaczego hektar to za malo??
Czy nie da sie tego zwalczyc bez chemii? Przeciez tyle osob tutaj pisze ze radza sobie bez chemii i walcza ze szkodnikami i chorobami skutecznie. Czy nikt do tej pory nie mial problemu z ogrodnica niszczylistka?????
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: KOWALIKI! Jak je zwalczyć naturalnie???

Post »

Nemasys G- biologiczny preparat przeciw pędrakom cena ok.100 zł brutto na 5 m2 ,no ale kto bogatemu zabroni?
maciej1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 cze 2013, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: KOWALIKI! Jak je zwalczyć naturalnie???

Post »

Tutaj podaja: http://www.trzmiel.pl/produkt173.html

że jedno opakowanie na 50-100m2, ale to jednak mimo wszystko b. drogo:/

Dzięki za odpowiedz i rozwiazanie problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”