Kolory usychania iglaków cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Odetnij taka końcówkę i obejrzyj ją w domu.
Zrób zdjęcie makro
Mnie to wygląda na uszkodzenia przędziorkowe
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Czy ktoś może doradzić co może dolegać temu świerkowi?
Obrazek


Nie jest to moje dzrzewko ale mam z nim doczynienia codzienne - kiedyś rosły w szeregu 4. Od jakiegoś czasu wypadały po jednym.

Teraz zostały już tylko 2.

Ten na zdjęciu jak sądzę jest raczej nie do uratowania ale jakieś 1,5m za nim jest kolejny - jeszcze bez oznak schnięcia.

Co może być przyczyną? Jakiś grzyb, choroba, szkodniki?

Czego mam szukać lub co zastosować by choć ten ostatni ocalał?
aporosin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 kwie 2016, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:Odetnij taka końcówkę i obejrzyj ją w domu.
Zrób zdjęcie makro
Mnie to wygląda na uszkodzenia przędziorkowe
Dzięki Janusz za sugestie. Zrobiłam jak powiedziałeś - poniżej nieco dokładniejsze zdjęcia, mam nadzieję że wystarczy...
Czy to mogą być uszkodzenia zeszloroczne po przędziorku? Czy te igły opadną, czy może wróci im kolor? Zastanawiam się czy już teraz pryskać wszystkie świerki na przędziorki tak profilktycznie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
/Ola
Fuel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 maja 2016, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam jak w temacie. Czy da się je uratować czy tylko pozostaje wycinka. Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Coś atakuje moje iglaki

Post »

Stawiam, że to Phytophthora cinnamomi, albo któryś inny z tych pierwotniaków. Można spróbować leczyć biologicznie. Może Biosept albo Polyversum, jeśli uda Ci się kupić.. Ale pierwsze to wytnij cały posusz. I otwórz pień w miejscu wycieku żywicy, obserwując barwę łyka i młodego drewna.

Aaaha: ważne - kiedy była kładziona ta kostka? Nie uszkodziliście korzeni? Bo to zawsze wrota infekcji dla patogenów odglebowych
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Witam, będę wdzięczna za poradę odnośnie tuj.

W tamtym roku jesienią posadziłam rząd tuj. W tym roku część z nich żółknie od środka, a gałązki kruszą się i odpadają. Wszystko zaczęło się na początku lata, kiedy przez trzy tygodnie bez przerwy padało, a potem przyszedł czas kilkumiesięcznej suszy. Gleba nie jest najlepsza - głównie glina, miejscami piaszczysto-gliniasta z kamieniami. Tak więc latem robi się skała. Starałam się ją trochę spulchniać.
Nawoziłam dwa razy (marzec, czerwiec) mączką krwistą z dodatkiem nawozu do iglaków.
Opryskane dwa razy środkiem z fungicydem.
W sklepie ogrodniczym stwierdzono, że to po prostu susza. Nie podlewałam ich za często, to fakt.
Dzisiaj je bardzo drastycznie skróciłam w nadziei, że wypuszczą więcej nowych gałązek, bo troszkę młodych już jest.

Czy to jest grzyb, czy może rzeczywiście susza? Wyrzucić je czy dać im jeszcze czas?

Po drugiej stronie mam już kilkuletnie tuje, które są zdrowe, z wyjątkiem dwóch, najsłabiej rosnących. Żółkną dokładnie tak samo.


Obrazek



Obrazek

Obrazek


Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
stolar
50p
50p
Posty: 86
Od: 27 lut 2009, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Witam Was wszystkich i bardzo proszę o pomoc. Na wiosnę postanowiłem dość solidnie obciąć moje tuje, za bardzo poszły w górę i na boki. Po obcięciu odsłoniło mi się takie coś :? Po pierwsze nie wiem co to jest a po drugie nie wiem czy to chore jest czy też skutek tego że było totalnie zarośnięte przez sąsiadów i dopiero dość solidne cięcie odsłoniło tą roślinkę. Poradźcie mi czy da się toto odratować czy trzeba się będzie wsiąść za wycinkę :cryby co byłoby dla mnie najgorszym wyjściem, raz że została by dziura w szpalerze tui a dwa że ja z reguły niewiele wyrzucam, nawet zmarznięte po zimie róże, wykopuję, wsadzam w doniczkę i czekam może odbiją. Pomoże ktoś ?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Na działce przy szpadlu można naprawdę odpocząć :)
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

stolar ja niestety nie mam aż takiej wiedzy, ale sama z moimi też miałam przejścia. Ja bym je zostawiła, tylko poobcinałabym wszystko to co jest brzydkie, żółte i bym obserwowała, czy dalej żółkną, czy nie. Moje też żółkły od środka w tamtym roku i okazało się, że to przez suszę. W tym roku ruszyły, widzę, że odbijają, niektóre wolniej, niektóre szybciej. Dałam trochę mączki krwistej, żeby szybciej rosły. Widziałam też nie jeden raz, że duże gęste tuje żółkły od środka tak jak Twoje, bo nie docierało tam powietrze i światło. Nie było tzw. przewiewu. Tak więc ja bym te tuje zostawiła, "leczyła" i obserwowała. Jak zobaczysz, że wypuszczają, to uzbrój się w cierpliwość i daj im szansę :) Fakt, że jakiekolwiek rezultaty zobaczysz dopiero może w przyszłym roku.
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
stolar
50p
50p
Posty: 86
Od: 27 lut 2009, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Mirana pisze:stolar Jak zobaczysz, że wypuszczają, to uzbrój się w cierpliwość i daj im szansę :) Fakt, że jakiekolwiek rezultaty zobaczysz dopiero może w przyszłym roku.
Dzięki za odpowiedź, szanse to już dostały bo jeszcze żyją :) Też wydaje mi się że było przyciśnięte innymi i tak zaschło. wycinać nie mam co bo jak wytnę rude to niewiele albo nic nie zostanie :(. Dam chyba szanse do przyszłego roku a to co uschnie jeszcze w tym zrzucę Karcherem tak jak to zawsze robię przy czyszczeniu tui.
Na działce przy szpadlu można naprawdę odpocząć :)
DanielK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2017, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem z iglakami

Post »

Witam,

Pozwoliłem sobie napisać licząc na Waszą wiedzę i doświadczenie.
Mam problem w ogrodzie z jodłami (turecka, kalifornijska) i sosnami (wydmowa, himalajska, czarna)
Znaczna część młodych sadzonek ma brązowe/żółte igły. Część uschła całkowicie, część ma tylko pojedyncze igły w gorszym stanie, a co ciekawe z części całkowicie uschniętych sadzonek wyrosły nagle nowe ładne igły, dosłownie kilka igieł, tak jakby nagle po deszczach drzewko ożyło. W wielu korzeniach uschniętych sosen roiło się od jaj i mrówek.

Początkowo obstawiałem problemy grzybicze i planowałem najpierw opryskać Amistarem, a za dwa tygodnie Topsinem, W późniejszym okresie planowałem jeszcze opryski przeciw szkodnikom. Teraz jednak jak się nad tym zastanawiam, to już sam nie wiem w którym kierunku pójść i czym pryskać. Czy możecie wyrazić swoje opinie na ten problem?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję za zainteresowanie :)
Agusssiia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 lip 2017, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z iglakami

Post »

W googlach ;:132 przeczytałam, że robią się takie jak mają za sucho. Jak często je podlewasz? Ziemia wyglada na przesuszona.

-- 8 lip 2017, o 15:03 --

Jak to sadzonki to potrzebują wody częściej niż dorosłe ale w mniejszych ilosciach
DanielK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2017, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z iglakami

Post »

W ostatnich kilku tygodniach ciągle pada więc w ogóle nie podlewałem. Wcześniej co kilka dni. Zdjęcia swoją droga były robione tuż po deszczu :)
Agusssiia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 lip 2017, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z iglakami

Post »

To może za mało odżywek jeżeli pada na nie tylko deszcz? Ja się ogólnie nie znam jak coś :uszy
A może to mszyce ? Ja właśnie dzisiaj znalazlam na winogronie :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”