Lipa- choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
cebes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 5 lip 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Lipa jest zjadana od środka

Post »

Zaaplikuj w miejsca występowania przez szczykawkę Confidor lub Kohinor ewentualnie Pro Agro
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa jest zjadana od środka

Post »

Może mieć problemy z nabyciem szczykawki :(
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa jest zjadana od środka

Post »

Widać nie... a elokwęcję to gdzie kupić? :lol:
Stardust
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 cze 2011, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa jest zjadana od środka

Post »

Cebes - dziękuję za podpowiedź. Zrobię jak radzisz. Ciekawa jestem, czy to larwa jakaś, czy jeszcze coś innego i dlaczego ja tego nie widzę ;)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa jest zjadana od środka

Post »

Stardust
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 cze 2011, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa jest zjadana od środka

Post »

Jeśli to ta gąsienica, która jest w linku, to rokowania nie są najlepsze....
Nubira2CDX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 51st 35'51.75"N 19st 28'16.85"E
Kontakt:

Lipa - choroby liści

Post »

Witam,
to mój pierwszy post w Szacownym Forum, więc proszę o wyrozumiałość, a Admina, o przeniesienie postu do stosownego działu.
Zeszłego roku zostały posadzone-przesadzone drzewa z zacnej Firmy na moje włości. Jednym z nich jest lipa wielkolistna.
Drzewo przyjęło się bez problemu. Pod koniec lata zaobserwowałem, że Jej liście wyglądają jak sito. Znajomy ogrodnik powiedział mi "zaatakowała śluzownica ciemna-opryskać Konfidorem"
I co teraz? Zaczyna się wiosna. Opryskać teraz? Innym preparatem?
Załączyć amatorskie zdjęcia?
Poproszę o poradę.
Pozdrawiam,
Nubira2CDX
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Lipa wielkolistna szkieletowanie liści

Post »

To zapewne śluzownica lipowa - Caliroa annulipes. Zimują poczwarki w glebie. Gdzieś w maju wylatują osobniki dorosłe i samice składają jaja na dolnej stronie liścia. z jaj wyłażą larwy które wcinają Twoje liście na przełomie maja i czerwca. Oprysk raczej pyretroidami np. Karate Zeon jak tylko zauważysz larwy i objawy żerowania.

:wit
Nubira2CDX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 51st 35'51.75"N 19st 28'16.85"E
Kontakt:

Re: Lipa wielkolistna szkieletowanie liści

Post »

Pani Szlązkiewicz pisze:... ciach ... Oprysk raczej pyretroidami np. Karate Zeon jak tylko zauważysz larwy i objawy żerowania.
:wit
Witam,
chciałbym jeszcze dopytać:
1. czy to paskudztwo żeruje na innych drzewach? Obok rosą inne liściaste: platan, klon.
2. czy obserwować, aż zaczną zajadać liście, czy opryskać profilaktycznie-leczniczo?
3. opryskać tylko koronę drzewa? Dość wysoko :)
Pozdrawiam,
Nubira2CDX
aasia1311
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2012, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

chora lipa drobnolisna

Post »

Witam. Jestem początkującą forumowiczką, studiuję Architekturę krajobrazu i mam następujący problem. Moja wiekowa lipa drobnolistna wygląda coraz gorzej, jej liście są drobne i bladozielone, pojawiły się bezbarwne/żółtawe plamki jakby wewnątrz liścia. Dużo liści już uschło mimo że trwa okres największej wegetacji. Pomóżcie, bo zależy mi na tym żeby uratować drzewo a nie wycinać. Załączam zdjęcia i prosze o rozpoznanie choroby, porady. Obrazek, Obrazek
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: chora lipa drobnolisna

Post »

Pomogę ci niewiele, ale może choć dodam otuchy.
Też mam lipę w ogrodzie i też mi choruje. Moja miała takie plamki jak twoja. Obejrzyj, czy na spodniej stronie liści nie ma takich maleńkich muszek, coś jakby mszyc w zielonym kolorze. U mnie były.
Była też obwódkowa plamistość liści lipy. To jakaś grzybowa choróbsko.
Pod koniec lata liście miały taki brzydki czarny nalot.

Moja lipa jest mniejsza od twojej, wiec mi łatwiej. Jednego roku opryskałam ją wczesną wiosną od grzybów i robali. To była akcja godna agenta 007. Ponieważ to dość kosztowne przedsięwzięcie, nie powtarzałam go niestety.
Ale pomogło. Może pomogło też dokładne sprzątanie liści jesienią?
Nie wiem, ale od dwóch lat jest prawie ok (odpukać).

Lipy są delikatne, jak się okazuje...
DarekRz

Re: chora lipa drobnolisna

Post »

Objawy na liściu to chyba robota przędziorka lipowca. Te roztocza powodują czasem zasychanie lip - choć rzadko i przede wszystkim lipy szerokolistnej na zasolonych glebach miejskich. Przy tak dużym drzewie - nawet jak założymy, że rozpoznanie jest trafne i to ten szkodnik, to i tak nie ma możliwości opryskania tego drzewa jakimś akarycydem. Możliwe jest wprowadzenie środka roztoczobójczego o działaniu układowym poprzez iniekcję w biel drzewa lub iniekcje doglebową (jeśli w pobliżu nie ma studni). Tylko, że tym musi zająć się firma specjalistyczna :(
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Lipa - korniki w drewnie

Post »

Witam,
w zeszłym roku zaczęła nam na działce chorować lipa drobnolistna. Najpierw zasychały liście,a potem cały konar. Po obejrzeniu okazało się, że w korze są małe dziurki i w środku korniki wielkości łebka od szpilki. Żywiły się łykiem tuż pod korą, drewno w miejscach zamierających zaczęło czernieć. W tym roku liści nie wypuścił drugi konar, cały zaatakowany kornikiem. Wycięłam tą część drzewa i wywiozłam do spalenia. Po zimie pod drzewem leżała gałąź lipy zupełnie podziurkowana przez owady. Bardzo mnie to martwi.

Jak na razie choruje tylko jedna lipa, ale są ich dziesiątki w szpalerach... Poszukuję skutecznego środka, aby zwalczyć korniki. Czy preparat Vigonez jest na żywe drzewa skuteczny? Czytałam wątek o umierającym orzechu włoskim http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=57634 i u mnie jest podobnie, tylko korniki mniejsze i drążą jedynie pod korą. Czy również w tym przypadku preparat Bi58 może być skuteczny?

Będę wdzięczna za pomoc
Pozdrawiam
Gosia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”