CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby lisci drzew owocowych- jakie to choroby?

Post »

tak, tutaj masz więcej o szkle wodnym>>>http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=8&t=49350
michal78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 paź 2011, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby lisci drzew owocowych- jakie to choroby?

Post »

dziękuję poczytałem i spróbuję....

Pozdrawiam
michal
asiulka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 cze 2008, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Choroby lisci drzew owocowych- jakie to choroby?

Post »

Cięcie owocowych ziarnkowych - wczesna wiosna, po ostatnich przymrozkach, pestkowych - po owocowaniu/zbiorach ;)
michal78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 paź 2011, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby lisci drzew owocowych- jakie to choroby?

Post »

wiaro pisze:tak, tutaj masz więcej o szkle wodnym>>>http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=8&t=49350

Jakie szkło należy wybrać do oprysku?Sodowe czy potasowe?Czy ma to jakieś znaczenie?Czy próbowałeś kiedyś już tej formy oprysku?Jak rezultaty?

Z góry dziękuję za odpowiedź
michal
zwil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 sie 2013, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chore liście...

Post »

Witam,
Jestem 1 raz na forum. po przeprowadzce z miasta na wieś -zasadzilem jabłoń, grusza, magnolia i azalia i maja po jakims czasie dziwne liscie(sadzone to bylo jakos na wiosne). W temacie ogrodnictwa jestem zielony, wiem ze żona kropiła jablon i grusze jakims preparatem diskus na rdze ale nie dało to nic. Proszę o info czym to pokropic albo co zrobic zeby to zniklo. zalaczam zdjecia. Glownie mi chodzi o ta grusze i jablon, magnolia tez cos tam ma a azalia niewiele. prosze o porade. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jabłoń, grusza, magnolia i azalia chore liście...

Post »

Można popryskać Score i ozdobne i jabłoń z gruszą. Żeby zahamować rozwój choroby trzeba popryskać kilka razy co tydzień tak z 3 razy. Od wczesnej wiosny zaczynamy opryski. ;) I pytanie... czy magnolia i azalia były podsypane nawozem?
zwil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 sie 2013, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jabłoń, grusza, magnolia i azalia chore liście...

Post »

jak było to sadzone to nawozu nie dawałem, ale podsypane było torfem. a jeszcze pytanie jak sie podlewa te drzewka i te ozdobne to nie leje sie po lisciach?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jabłoń, grusza, magnolia i azalia chore liście...

Post »

Na podlewanie są dwie szkoły... Ale mimo wszystko przychylam się raczej do metody jaką preferuje natura. Deszcze moczą całe rośliny, ale zazwyczaj nie padają gdy pali słońce.
Awatar użytkownika
Piranha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 maja 2007, o 13:58

Re: Rdzawe plamy kory jabłoni

Post »

Witam.

Przesyłam kolejną porcję zdjęć i proszę o diagnoże co to są za choroby drzew i jakie preparaty zastosować by to zwalczyć oraz jak zapobiegać wystepowaniu tego typu przypadłości.



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
an_za
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 mar 2014, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

http://imageshack.com/a/img20/963/b98s.jpg na mojej śliwie pojawiły się takie wybroczyny od samego dołu, aż po koronę. Jak to leczyć? co to za choroba?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: choroby drzew owocowych

Post »

Wygląda na raka drzew owocowych. Raczej powinno się wyciąć zmienioną chorobowo tkankę. Krótko mówiąc obciąć porażone gałęzie. Widzę, ze rak poraził też pień, co najgorsze w dolnych partiach. Generalnie drzewo z rakiem może żyć, ale będzie słabo owocowało i na dodatek będzie porażane przez inne choroby w tym śluzowce (na martwych tkankach). Spróbuj najpierw całkowicie usunąć mniejsze gałęzie (koniecznie spalić). Zmienioną korę na pniu postaraj się wyciąć ostrym nożem, do zdrowej tkanki. Koniecznie posmaruj fungicydem, np. miedzianem, topsinem. Warto tez, o ile jest to cenna odmiana, postarać się o zaszczepienie jej. Może tak się zdarzyć, ze drzewo będzie powoli zamierało i raczej wtedy nie zastanawiałbym się i kompletnie wyciął je, gdyż może pozarażać pozostałe drzewa owocowe.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
adampk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lut 2014, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: choroby drzew owocowych

Post »

Ja bym poczekał i obserwował, Moja jabłoń 10-cio letnia zaczęła od takich objawów, później przyszło spękanie kory i zwinięte listki. Była walka - topsin, miedzian i inne, zero efektów. Drzewo umarło. Sąsiedzi mówili: po co je trzymasz, wykarczuj i w kominku spal. Ja mimo wszystko wierzyłem, a wiarę podbudowałem lenistwem (jak takie duże drzewo wykopać?) i poczekałem 2 lata. Jabłonka odżyła, najpierw było mało listków i kilka owoców a w kolejnym roku wielki triumf: potężne nowe gałęzie i kilkaset jabłek. Pięknych, dużych i zdrowych. Dziś ją przyciąłem dość mocno bo jak chorowała odpuściłem jej cięcie. Widać na konarach pozostałości choroby, ale mam nadzieję, że najgorsze minęło. Czasami doktor "czas" jest najlepszym lekarzem.
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: choroby drzew owocowych

Post »

Moja bardzo stara ,wczesna i smaczna czereśnia z bardzo podobnym objawem na pniu, żyje już bardzo długo .Nie wiem czy przy tej chorobie jest to normalne ,ale z różnych miejsc wycieka jej również spora ilość żywicy. Mimo to, co roku owocuje smacznie i obficie .
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”