Czarne plamy/Algi na trawniku

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ninca
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 wrz 2011, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czarne plamy/Algi na trawniku

Post »

Proszę o pomoc - pojawiły mi się czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń. Może ktoś wie jak z tym walczyć i co to w ogóle jest? :(
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń

Post »

A zanim powstały te plamy były na tym trawniku grzyby takie białe?
ninca
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 wrz 2011, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń

Post »

W ogóle na trawniku tak, ale nie wiem czy akurat w tym miejscu
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń

Post »

Bo jest taki grzyb który nazywa się czernidlak. Wygląda jak mała kania i przy rozkładzie zostawia czarne plamy na trawniku. A ciekawostką jest to że jest on jadalny ale tylko w młodym stadium rozwoju. I po spożyciu tego grzyba nie wolno pić alkocholu 24h przed spożyciem i dwa dni po spożyciu bo może spowodować cięzkie zatrucie a nawet śmierć.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń

Post »

A ty tam masz czarnoziem i to są braki w trawie czy to jakies "ciała obce".
jeśli to ubytki to może to nicienie.
Tu cos masz w temacie
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... e#p1557122
ninca
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 wrz 2011, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń

Post »

Nie mam czarnoziemu niestety.Raczej piach.
Czernidłak kołpakowaty, ani żaden inny z tego rodzaju też to nie jest. Przyglądałam sie temu wczoraj dokładniej. Otóż wygląda to jak bardzo gęsta, czarna pajęczyna. Gdy się to chce chwycić to w palce to zostaje czarna maź, a pachnie jakos tak próchniczo...
elkor29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 wrz 2011, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń

Post »

właśnie dziś odkryłam dokładnie to samo na trawniku :?
proszę o pomoc
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń

Post »

ninca pisze:Proszę o pomoc - pojawiły mi się czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń. Może ktoś wie jak z tym walczyć i co to w ogóle jest? :(
algi
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń

Post »

Witam,
JAk dla mnie wygląda to na
zgorzel siewek traw
Jest to taka choroba powodowaną przez grzyby- rodzaj Pythium. Często ta choroba atakuje siewki nowo zakładanych trawnikach, ale też zdarza się, że uszkadza rośliny starsze zwłaszcza podczas lata ( ale też zimą ). Największe szkody są na trawnikach podlewanych wodą pochodzącą z dużych zbiorników wodnych (np. ze stawów). Plamy o średnicy 2-5 cm. pojawiają się nagle i mogą powiększać się bardzo szybko. Liście traw wyglądają jak nasiąknięte wodą i są śluzowate w dotyku. Na brzegu plamy może być widoczna biała puszysta grzybnia patogena. Tak to wygląda????
No i co teraz zrobić ? poprawić przepuszczalność gleby przez spulchnianie , nie podlewać wieczorem, utrzymać suche liście, nie kosić wilgotnych trawników gdy pojawią się pierwsze objawy choroby.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
robert_zxcq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2013, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czarne plamy na trawniku - coś jak grzybnia lub pleśń

Post »

Mam dokładnie to samo na trawniku! Czy ktoś wie jakim środkiem grzybobujczym można to zwalczyć?
W marketach ogrodniczych mają środki grzybobujcze, ale są do drzewek i krzewów. Nie ma żadnego do trawy. Mimo to kupiłem taki do drzewek i zrobię test na jednej z plam.
Wyglada to dokładnie tak jak opisujecie, czarna gęsta pajęczyna która po wzięciu w palce zamienia sie w maź. Grzybki też mi sie pojawiają od czasu do czasu. Wyrastają z dnia na dzień.
Te czarne plamy bardzo szybko sie powiększają. U mnie w ciagu tygodnia potrafią powiększyć sie do kręgu 50cm średnicy, potem trawnik zaczyna w tym miejscu usychać.
Mam nadzieje ze ktoś z Was juz rozpracował ten problem i będzie w stanie podpowiedziec środek którym można to szybko zatrzymać i zwalczyć.
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Algi na trawniku

Post »

Czołem,

czy ktoś spotkał się gdzieś z metodami zwalczania alg na trawnikach? To takie czarne, śliskie naloty przy ziemi, w wilgotnych miejscach. Rosną zdaje się w miejscach o zbyt niskim pH, więc prawdopodobnie czeka mnie wapnowanie/kreda. Ale może można je też czymś innym zwalczać? Niestety wyszukiwanie nic konkretnego mi nie dało.
Są podobne jak w tym wątku, nazwałem go inaczej, żeby ew. łatwiej było wyszukiwać
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=46967
Dzięki z góry
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Re: Algi na trawniku

Post »

Zmniejsz zdecydowanie podlewanie roślin nawozami organicznymi - np. biohumusem. Łatwo moześz zauważyć wytworzenie się alg. Po prostu jest to odpowiednie środowisko dla ziemiórki i 'Brzegówki'
Primum non nocere
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: Algi na trawniku

Post »

W ogóle nie stosuję nawozów organicznych, na sporym trawniku to byłoby wyzwanie podlewać go nawozem. Teraz powinno być nieco bardziej sucho i pewnie powoli się przerzedzą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”