Mączniak prawdziwy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Mączniak prawdziwy

Post »

Piszę o tym z wyprzedzeniem, ale chciałabym wiedzieć wcześniej, w co się zaopatrzyć. Chodzi mi o nagietka. W tamtym roku miałam poważne problemy z tą chorobą na nagietkach. Obawiam się, że w tym roku może zdarzyć się powtórka. Może znacie jakieś skuteczne preparaty lub metody, które zabezpieczą rośliny?
Pozdrawiam cieplutko!!!
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Tylko kwestia jaki to mączniak rzekomy ,którego objawy to białoszary , pleśniowaty nalot na spodniej stronie liści ,który powoduje ich brunatnienie.
Należy stosować wtedy co 7 dni Miedzian , Dithane lub Amistar .

czy mączniak prawdziwy objawiający sie białym mączystym nalotem na liściach,pąkach i łodygach
należy zastosować wtedy przemiennie co 7 dni Amistar i Euparen .

W obydwu przypadkach należy przed opryskiem usunąć najbardziej porażone części roślin.
To z którym mączniakiem miałaś doczynienia? :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Z mączniakiem prawdziwym. W tym roku zauważyłam, że same się nasiały i jeden już zakwitł. Kupię sobie jeden z tych preparatów polecanych przez Ciebie i będę obserwować roślinki. Dziękuję :P :P :P
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Krysiu, na Amistarze jest napisane, że działa na oba mączniaki? nCzy masz z nim jakieś doswiadczenie? Ja w tym roku używałam go pierwszy raz...
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Izo nie wiem czy wymienione są mączniaki w zastosowaniu Amistaru,ale wydaje mi się,że opisany jest ogólnie jako środek przeciwgrzybiczny.
Stosowałam go 2 lata temu na żywopłot z bordowego berberysa,który zrobił się biały od nalotu grzybowego , zadziałał skutecznie bo w minionym roku już nie było potrzeby stosowania żadnego środka ale też i lato było wyjątkowo gorące i suche.
A jaka jest Twoja opinia o nim,czyżby nienajlepsza ? :)
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nie mam jeszcze opinii na temat tego środka, Krysiu. W tym roku uzyłam go po raz pierwszy i na razie obserwuję :D
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dithane w ubiegłym roku mi ładnie działał na różach. Niestety w tym roku się troche spoźniłem i nie wiem czy Bravo pomoże :(
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Mączniak prawdziwy

Post »

Witajcie.
Wiem, że ten temat był już wałkowany wiele razy ale nigdzie nie znalazłem wiadomości o mączniaku i wg Was najlepszym środku na pozbycie się go. W każdym poście polecacie coś innego, lecz ja chciałbym się dowiedzieć co najlepiej przeciwdziała mączniakowi w zdecydowanie zaawansowanemu stopniu ataku na roślinę.
Znalazłem na forum następujące preparaty: Bravo 500 SC, Dithane NeoTec 75 WG, Amistar 250 SC, Score 250 EC, Topsin M 500 SC, Tarfun 80 WG, Gwarant 500 SC

Który z nich wybrać?

Pozdrawiam, Michał.
Pozdrawiam
Michał
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Ale jaki... prawdziwy czy rzekomy?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

http://www.target.com.pl/katalog/choroby.html tu masz o mączniaku prawdziwym i rzekomym - skuteczne środki.
http://www.target.com.pl/katalog/choroby/8.html - prawdziwy
http://www.target.com.pl/katalog/choroby/9.html - rzekomy
Do zniszczenia zarodników trzeba używać preparaty o działaniu interwencyjnym.
Przeczytaj m.in. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=314 tu jest mowa o działaniu środków.
Pozdrawiam Andrzej.
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Witam,
Jeżeli mączniak jest zaawansowany - liście a nawet niezdrewniałe pędy pokryte białym nalotem + czarne skupiska zarodników grzyba - żaden oprysk tak naprawdę nie pomoże. Poza tym, jeżeli roślina rośnie na niesprzyjającym stanowisku, np. róża pod drzewem, które ją ocienia, a dodatkowo ma gąszcz pędów i liści uniemożliwiających cyrkulację powietrza to mączniak i tak wróci... Wytaczanie ciężkiej chemicznej artylerii w tym wypadku spowoduje więcej szkód niż pożytku. Jeśli już musisz stosować chemię rób to prewencyjnie - zanim jakikolwiek grzyb zaatakuje twoje rośliny. Powtarzaj opryski po okresach sprzyjających rozwojowi grzyba czyli po okresach mokrych, pochmurnych i ciepłych. Podczas długotrwałych okresów słonecznej, suchej pogody zagrożenie mączniakiem jest niskie. Obserwuj roślinę - jeśli jest słaba to będziesz miał z nią prędzej czy później problemy. Silne, zdrowe rośliny rosnące na odpowiadających im stanowiskach radzą sobie bez chemii...

pozdrawiam.
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Dzięki za wszystko! Wybrałem topsin i pomogło.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Kocina
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 22 lip 2008, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków, 6b

Mączniak prawdziwy

Post »

Ledwo posadziłam azalie, a już coś mi je paskudzi :cry:
Zobaczcie sami. Czy to jest mączniak? Z różnych opisów wyglądało mi że chyba tak, ale proszę jeszcze o Wasze fachowe oko. Dość szybko roznosi się na cała roślinę :(

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”