Mączniak prawdziwy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: co zaatakowało jabłoń?

Post »

Nimrod.
Awatar użytkownika
amron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 wrz 2016, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

nalot na liściach Jagody Goji

Post »

Witajcie, zuważyłem kilkanaście dni temu biały nalot na liściach Jagody Goji i kilku innych roślinach np. na Azaliach.
Pryskałem już preparatami przeciwgrzybicznymi, ale ten nalot jest stale obecny i mam wrażenie, ze się powiększa.
Proszę pomóżcie! Co to może być i jak z tym czymś walczyć?

Obrazek

Obrazek
Krzysztof
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Mączniak prawdziwy

Post »

Pryskałeś, ale czy na mączniaka prawdziwego?
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Profilaktyka przeciwko mączniakowi

Post »

Mam pytanie odnośnie mączniaka atakującego dęby oraz klony. Jakiego środka używać w profilaktycznej ochronie w ciągu całego sezonu aby nie dopuścić do wystąpienia choroby bądź ją ograniczyć ?
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

biały nalot na roślinach

Post »

Witam mam problem z białym nalotem na roślinach .Atakuje on wszystkie prawie rośliny rudbekie,pysznogłówki,floksy marcinki oraz warzywa dynie ,cukinie.Biały nalot jest też na winogronie wiem że to może być mączniak prawdziwy lub rzekomy.Niestety nie wiem co to na reszcie roślin.Daję zdjęcia pysznogłówki
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: biały nalot na roślinach

Post »

To jest mączniak, pysznogłówka jest bardzo podatna na ataki tego grzyba, szczególnie w ogrodach, albo miejscach mało przewiewnych, przy murach itp.Przesadzić w miejsce otwarte z lekką, ale nawadnianą glebą.Poczytaj dokładniej o wymaganiach.
Mączniak atakuje gdy jest gorąco i sucho, albo wilgotno (np. na glinie) i zimno(dużo cienia, mury), atakuje rośliny z jakiegoś powodu osłabione.Skoro masz taki problem z wieloma roślinami to widocznie mikroklimat, (albo gleba) jest ogólnie niekorzystny w Twoim ogrodzie.
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: biały nalot na roślinach

Post »

Dzięki za odpowiedź.Jeśli chodzi o przewiew to akuratnie jest spory bo jest tam akuratnie korytarz z wiatrem(nie wiem jak to inaczej określić)za roślinami jest siatka i posadzone małe tuje od sąsiada.Ogólnie powiedziałabym że jest spory przewiew u mnie w tym korytarzu stoi taki ozdobny wiatrak przy wietrze mógłby energie dla całego domu wytworzyć.Jeśli chodzi o ziemię to nie mam gliny a raczej bardzo luźną Na jednej części teraz będę wymieniać ziemię bo słabo rosną rośliny.Czyżbym musiała wymienić ziemię?Czy wystarczą opryski a może jest coś doglebowego?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: biały nalot na roślinach

Post »

Trudno powiedzieć nie będąc miejscu, ale 'korytarz' z przeciągiem to nie to samo co otwarta, ale jednocześnie słoneczna i ciepła przestrzeń.Może za dużo cienia? Bardzo często w ogrodach angielskich duże połacie pysznogłówki widać na rozległych rabatach i widać to im służy.U mnie pysznogłówka dopóki rosła w cieniu (słońce tylko do południa) pod murem w sąsiedztwie bujnych liliowców to też chorowała na mączniaka.Gdy ją przesadziłam na część warzywną, ziołową otwartą i lepiej uprawianą, to odżyła i ani razu nie było mączniaka, od 3 czy 4 lat.Podobnie było z szałwią, teraz zdrowe obok siebie.Stanowisko dla pysznogłówki jest ważne.U sąsiadki rośnie olbrzymia kępa od strony południowej, przy trasie( na podwyższonej rabacie+ nawadnianie) widziałam zdrowa jest.Musisz sama wyciągnąć wnioski i stwierdzić co jest nie tak.
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Mączniak prawdziwy

Post »

Moja działka wygląda tak i te po lewej stronie najczęściej łapią mączniaka i za oczkiem po prawej

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Mączniak prawdziwy

Post »

Pewne znaczenie może też mieć zgromadzenie w sąsiedztwie bylin podatnych na mączniaka: pysznogłówki, floksy, marcinki.Tam po prawej może jest cień i od ogrodzenia i drzewa.Gdy jest cień i sucho (korzenie drzewa) też atakuje mączniak.Pysznogłówka jest dość żarłoczna, lubi podsypanie kompostem i odmłodzenie co kilka lat z jednoczesną zmianą miejsca.Musisz sama pokombinować, można dać tylko wskazówki.
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Mączniak prawdziwy

Post »

Pysznogłówkę mam od czerwca.Tam po prawej jest tylko brzoskwinia i wiśnia dość wysoko obcięta od dołu .Będę musiała metodą prób jakoś z tym sobie poradzić.Dziękuję za porady i sugestie.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Mączniak prawdziwy

Post »

ekopom pisze:Pryskałeś, ale czy na mączniaka prawdziwego?
Czy ktoś z kolegów lub koleżanek pomoże,
bo u mnie jest to samo i sąsiedzi się krzywią.
Sugerują nawet siekiero terapię.
Nie dziwię się im patrzeć na to, bo widok jest zgoła nieapetyczny. ;:145
Pryskałam Amistarem i bardzo często HT
i też nic.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Mączniak prawdziwy

Post »

Siać inną odmianę marchwi, nie każda jest tak wrażliwa na mączniaka prawdziwego. Oczywiście, też zależy jakie są warunki atmosferyczne i ziemia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”