Sosna - szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Sosna - żółknięcie igieł na pniu

Post »

Wytłumaczenie jest dość proste , w poprzednim roku mogły zaistnięć jakieś niekorzystne warunki do wzrostu rośliny (np; zalanie lub uszkodzenie korzeni , zaatakowanie prze jakiegoś patogena , brak nawozu itd.) Rośliny broniąc się dają krótsze przyrost ,igły lub liście oraz wytwarzają kwiatostany lub ich elementy (chcą po prostu przetrwać jako gatunek.)
Pozdrawiam Janusz
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Sosna - żółknięcie igieł na pniu

Post »

No to teraz Panowie namieszali mi w głowie... Ta sosna i dwie inne były posadzone w zeszłym roku jesienią, więc jest możliwe, że ta jedna na przeprowadzkę ze szkółki zareagowała w taki sposób. Według mnie jednak jest też możliwe, że to osnuja, bo to co tam widzę (na żywo zawsze trochę inaczej niż na zdjęciu, a sprzętu do makro nie posiadam) nie jest podobne do męskich kwiatostanów, chyba że oglądałam niewłaściwe zdjęcia tych ostatnich. Dlatego tak czy inaczej będę je pilnie obserwowała na wiosnę. A wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: Sosna - szkodniki

Post »

Ciągle pada więc czy zwójka bardzo zaszkodzi moim sosnom jak oprysk niemożliwy?
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Sosna - żółknięcie igieł na pniu

Post »

Pilna obserwacja popłaciła i przyłapałam paskudy na gorącym. Mieliście rację zarówno rozpoznając szkodnika, jak i kwiaty, po prostu na tej kosodrzewinie jest jedno i drugie. Osnuja pojawiła się też na młodziutkiej sośnie himalajskiej, tą obrałam dokładnie z tego badziewia, jutro kupię chemię i będę dodatkowo pryskać, póki czas.

Obrazek

Nad moim kciukiem są widoczne resztki kwiatostanu, obok na gałęzi osnuje się pasą.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Chore sosny (sosna wejmutka)

Post »

witam , czt tą szkodliwą jak zrozumiałam opieńkę miodową można jkoś likwidować - wydaje mi się że ja mam na działce ale chyba jeszcze nie poczyniła szkód .
duduś
rps76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2014, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

szkodnik sosny zwyczajnej - co to za larwy?

Post »

witam,
ma ogromną prośbę o identyfikację szkodnika, który zaatakował moje sosny.
W pniu i górnej częsci korzenia są larwy koloru fioletowego lub lekko bordowego, no i spore dziurki po nich, co widać na zdjęciach wyciętego drzewka.
Na działce dookoła rośnie przy ogrodzeniu ok 50-60 sosenek, a w tym roku wypadły mi już 3 sztuki. Drzewka mają ok 6 lat, wysokość ok 1,5-2m. Proces przebiegał następująco: drzewka rozwinęły pędy wiosną, rosły normalnie po czym całe zaczęły powoli blaknąć, żółknąć i potem brązowieć i usychać. Każde z tych trzech drzewek jest z innej części działki.
Pierwsze drzewko wyrwałem i spaliłem bez specjalnych oględzin, ale drugiemu przyjrzałem się dokładniej. Trzeciego jeszcze nie wyciąłem.
Jaki to szkodnik i czym go zwalczyć? Czy inne drzewka też są zarażone, tylko jeszcze nie zaczęły obumierać?

Poniżej zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szkodnik sosny zwyczajnej - co to za larwy?

Post »

Dasz radę zrobić zdjęcie larwy w całej okazałości? Jaka jest duża? Czy siedzi tylko w korze?
rps76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2014, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szkodnik sosny zwyczajnej - co to za larwy?

Post »

Witam,
dobrałem sie do resztek tego drzewka, no i znalazłem kilka larw. Tych z pierwszego zdjęcia juz nie znalazłem, chyba gdzieś wypadły, a jedna wcześniej rozgniotłem, zatem powiększyłem fragment fotki. Te są wyraźnie w kolorze lekko fioletowym. Te egzemplarze co wydobyłem to dwa żywe stworki dł ok 8-10mm ale w kolorze białym i 3 brązowe, chyba martwe. Może te różne kolory zależą od fazy rozwoju tego szkodnika...

§ 3.7 Zdjęcia i grafiki wstawiane do postów powinny być związane wyłącznie z treścią merytoryczną wątku. Maksymalny dopuszczalny rozmiar zdjęć to 900x600 , zalecamy: 500x375 pix lub 640x480 pix.
marcinpruszcz
rps76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2014, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szkodnik sosny zwyczajnej - co to za larwy?

Post »

Chyba trochę za duże zdjęcia wstawiłem, sorry.
Dodam, że te szkodniki siedzą raczej tuż pod korą i ryją korytarzyki w zewnętrznej części bieli. Nie wchodzą do środka pnia.

pozdrawiam
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szkodnik sosny zwyczajnej - co to za larwy?

Post »

Jak dla mnie to wygląda jak Smolik sosnowy. A zdjęcia wstaw mniejsze...
rps76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2014, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szkodnik sosny zwyczajnej - co to za larwy?

Post »

A czym go zwalczać? Powinienem opryskać czymś wszystkie drzewka na działce? Jeśli tak to proszę o nazwę właściwych środków.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szkodnik sosny zwyczajnej - co to za larwy?

Post »

Ja bym spróbował Fastac 100 EC, z tym że trzeba brać poprawkę, iż części roślin już pewnie nie zdołasz pomóc...
rps76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2014, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szkodnik sosny zwyczajnej - co to za larwy?

Post »

ale nie mam wyjścia, bo szkoda mi tych sosenek...
Ten Fastac 100EC jest w Leroy Merlin, zamierzam zakupic do tego jakis kilkulitrowy opryskiwacz i w weekkend będę działał.
Pryskać wszystkie rośliny z gałęziami od góry do dołu czy tylko pnie drzewek?


Poniżej jedno ze zdjęć tych robaków w mnieszym formacie:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”