Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Halo halo ;:303 Może jednak ktoś wie... :roll:
Whiti1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 cze 2017, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Po pierwsze witam wszystkich - to mój pierwszy post na tym forum :)

Tydzień temu wysadziłam głóg dwuszyjkowy Paul?s Scarlet zakupiony w szkółce ogrodniczej. Większość listków jest zielona ale zauważyłam, że część zaczyna czernieć. Kilka pąków kwiatów jest uschnięta. Załączam zdjęcia.

Na drzewku zauważyłam sporo mrówek ale nie znalazłam mszyc. Drzewko jest regularnie podlewane.

Czy to jakaś choroba? I przede wszystkim ? jak mogę pomóc drzewu? Zastanawiam się czy sama bytność mrówek jakoś nie szkodzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Spowodowane zmianą warunków.Podlewaj w czasie suszy, w przyszłym sezonie będzie lepiej.Można opryskać czymś na mszyce, bo często na głogu są one w niewielkich ilościach w zwiniętych listkach, mało widoczne, a skoro są mrówki to o czymś świadczy.
eleeri
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 paź 2007, o 21:12
Lokalizacja: małopolska

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Raczej na pewno są mszyce :wink:
U mnie są wszędzie, na różach, wiśniach, jaśminie, akacji :(
Gorodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 wrz 2015, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Prosiłbym o identyfikację choroby, jaka zaatakowała moją roślinę.

Głóg o dość marnym wyglądzie posadziłem 2 miesiące temu w ogrodzie. Po posadzeniu roślina odżyła, wypuściła nowe, świeże pędy. Niestety od 3 tygodni zaobserwowałem niepokojące zjawisko, które zaprezentowałem na zdjęciach. Roślina na pewno nie narzeka na brak wody.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czerwone plamki na głogu

Post »

Wczoraj na głogu zauważyłem czerwone plamki na liściach. Czy to są objawy rdzy? Jeśli nie to jakiej innej choroby są to objawy ?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Czy jest jakiś sposób na plamistość liści głogu? Po ostatnich deszczach i teraz w wysokich temperaturach drzewo straciło już prawie połowę liści.Opryski w większej ilości nie wchodzą w grę, bo drzewko spore, ma ok. 20 lat.Myślę o usunięciu, bo tydzień kwitnienia nie rekompensuje mi śmietnika wokół latem i jesienią :roll: Choroba w mniejszym lub większym stopniu występuje co roku.
gdolniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2019, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Witam,

Na moich starych juz drzewach głogu (głóg szkarłatny), pojawiała się jakaś choroba, która całkowicie ogołaca gałęzie z liści. Kwiaty całkowicie obumierają, a liście robią się czerwonawe. Choroba ta, przechodzi z gałęzi na gałęzie i progresywnie niszczy drzewo.

Załączam cztery zdjęcia:
1. Chore liście na gałęzi - widać czerwonawy kolor liści, brak kwiatów.
Obrazek

2. Chore liscie - czerwonawy kolor listków, całkowicie zniszczony kwiat.
Obrazek

3. Zdrowa gałąź - tak jak powinna wyglądać, białe kwiaty, zielone liście.
Obrazek

4. Drzewo z suchą już gałęzią.
Obrazek

Proszę o pomoc w identyfikacji choroby oraz sposobu jej zatrzymania.

Pozdrawiam,
romekjb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lip 2019, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry, na wiosnę zasadziłem w ogrodzie głóg dwuszyjkowy Paul's Scarlet. Drzewo zakwitło i wypuściło pędy. Od pewnego czasu zauważam wysychanie liści. Wygląda to na zarazę ogniową. Czy ktoś z forumowiczów może potwierdzić?

https://photos.app.goo.gl/wu4Mqd84dGbBP1J99
siewior
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 wrz 2013, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Głóg dwuszyjkowy Paul's Scarlet - co mu dolega?

Post »

Witam wszystkich fachowców!

Zwracam się z pytaniem do bardziej doświadczonych ogrodników i działkowców z pytaniem, co może dolegać moim głogom. Już w poprzednim sezonie wyglądały podobnie kiepsko, aczkolwiek wtedy zwaliłem to na upalne i suche lato oraz to, że mało je podlewałem.

Niestety w tym roku sytuacja się powtarza. Wiosną było sporo kwiatów, ładnie kwitły, ale później było coraz gorzej. Staram się je w tym sezonie podlewać oraz zwykle robiąc oprysk różom preparatem "SUBSTRAL RÓŻA 2w1 KOMPLEKSOWA OCHRONA". Zawsze to co mi zostanie z róż, opryskuję głogi. Niedawno dość mocno poprzycinałem je, aby miały więcej "siły" na odbudowę i walkę.

Czytałem inne posty dotyczące chorób głogów, ale ciężko jednoznacznie stwierdzić co się dzieje. Albo mszyca, albo zaraz ogniowa, rdza?

Proszę o porady, diagnozę choroby. Jak będę wiedział co im jest, łatwiej będzie mi poczytać jak mam działać.

Poniżej fotki


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeden z głogów:
Obrazek

Obrazek

Drugi, w gorszym stanie:
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Głóg dwuszyjkowy Paul's Scarlet - co mu dolega?

Post »

Plamistość liści spowodowana przez grzyb http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=513
Rozwojowi sprzyja wysoka temperatura po opadach deszczu.Podatna na chorobę jest odmiana o różowych kwiatach.
AniaZ85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 lip 2020, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Witam,

Potrzebuję pomocy w zdiagnozowaniu choroby głogu. Wygląda to tak jak na zdjęciach (zdjęcie robiłam w nocy), liście brązowieją na brzegach i zwijają się. Drzewko było wsadzone 2 miesiące temu. Jak mu pomóc?


Obrazek


Obrazek


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Głóg (Crataegus) choroby i szkodniki

Post »

Wygląda, że jest w jakiś sposób zalane, ma zbyt wilgotno, a nie jest jeszcze ukorzenione w nowym miejscu i nie potrafi wykorzystać tej wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”