Leszczyna (Corylus) - choroby i inne niedomagania

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
ciunaj
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 7 lip 2006, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Leszczyna (Corylus) - choroby i inne niedomagania

Post »

Proszę o poradę co może być przyczyną usychania młodych pędów leszczyny.
Trwa to już drugi rok. W pewnym momencie wzrostu u nasady pędu pojawia się zaczernienie, które powoduje stopniowe usychanie pędu lub jego złamanie. Stopień tego zjawiska jest bardzo duży.
Serce mi się kraja jak na nią patrzę i nie mogę pomóc :(
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
a jescze dwa lata temu ..... Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Awatar użytkownika
ciunaj
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 7 lip 2006, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Post »

czytałem ale nic mi tam za bardzo nie pasuje, a jeśli jest to opisane tam zamieranie pędów to jak to zwalczyć :?:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Ciunaj, w pierwszej chwili pomyślałam, że u podstawy tych młodych pędów żeruje jakiś szkodnik, no bo nie jest to mączniak ani szara pleśń, również nie jest to monilioza-a może jednak oprócz owoców atakuje także młode pędy?
W artykule (link Mirka), na samym końcu jest akapit o chorobie (zamieranie pąków i młodych pędów) rodem z południowej Hiszpani , patogen ten został stwierdzony na plantacji w połud- wsch. Polsce. Powoduje czernienie i odstawanie kory i obumieranie pędów, jest wspomniany charakterystyczny objaw; na zaatakowanej korze występują gęste, kremowe krople. Na załączonych fotkach nie zauważyłam takich kropli.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ano ja też nie, dlatego i wrzuciłem link, aby poobserwować i porównać. Łatwiej na żywo, jak z fotki...
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Leszczyna 'Cosford' - coś atakuje liście

Post »

Witam
Mam dwie leszczyny na jednej z nich a konkretnie na leszczynie Cosford widać jakąś rdzę na liściach. Czy to coś groźnego? Jak to zwalczyć? Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: cosford leszczyna coś atakuje liście

Post »

Nekrotyczne plamy na brzegach starszych liści i ich zasychanie to objawy niedoboru potasu.Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Leszczyna 'Cosford' - coś atakuje liście

Post »

O kurcze nie wiedziałem :) miałem to samo. Dzięki ;:215
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu choroby orzecha laskowego

Post »

Słuchajcie, pomóżcie proszę. Nie mam już do tego siły. 10 lat temu posadziłem około 30 leszczyn. Z małych drzewek potrafiłem zebrać kilka kg owoców. Od 3 lat pojawia się coś, co niszczy zupełnie owoce. W tamtym roku zebrałem około 0,5 kg orzechów z dorosłych leszczyn. W tym roku orzech jest obfity, ale znów choroba górą. Stosowałem DITHANE i niezależnie w jakim stężeniu i ile razy opryskam, nie pomaga. Skorupa orzecha się zapada i brązowieje, orzechy ścielą się pod drzewami. Choroba kończy swoje dzieło po około 2 tygodniach od pojawienia się pierwszych zainfekowanych owoców.

Poniżej zdjęcia chorych orzechów. Proszę o podanie nazwy tego diabelstwa i jak z tym walczyć. W tym roku pewnie choroba znów będzie tryumfować, ale jak się jej pozbyć w przyszłym roku?

pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu choroby orzecha laskowego

Post »

Leszczyna nie ma zbyt wielu chorób, ta wygląda na Monilina Coryli. Oprysków potrzeba ze 3-4, może być również Sadoplon, Topsin, Signum. http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna ... 51551.html . http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1119
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

leszczyna Contorta - chore liście

Post »

W zeszłym roku posadziłam małą Contortę, którą kupiłam z litości w markecie. Od początku miała problemy, cała była w jakiejś zwójce i była mocno zasuszona. Zwójkę zlikwidowałam, krzaczek przeżył zimę, kwitł i miał jednego orzeszka. Ale poza tym nie jest lepiej. Liście dostają rudych zasychających plam, słabo rośnie. Teraz wypuścił dwa młode pędy i one są na razie zdrowe. Czy to jet kwestia choroby, niedoborów, czy złego stanowiska? Na wiosnę nawiozłam siarczanem magnezu i polifoską. Gleba miejscowa przepuszczalna, posadzony w ziemię ogrodową. Ale coś mnie podkusiło i podsypałam w dołek trocin z topoli, wydawało się, że są przerobione (2 lata leżenia w pryzmie). Czy to jest przyczyna? Wiem, że liściaste trociny mają składniki osłabiające wzrost innych roślin. Ale te wydawały się przekompostowane. Czy wymienić podłoże, czy pryskać czymś i czym? Uprzejmie proszę o radę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Leszczyna (Corylus) - choroby i inne niedomagania

Post »

Leszczyna powinna mieć glebę lekko zasadowa bogatą w wapń jeśli nie podałaś w jakiś sposób wcześniej wapnia to na początek dolomit przemieszaj z glebą ( dostarczy też mikro składniki ) . O chorobach może ktoś inny coś powie . :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna (Corylus) - choroby i inne niedomagania

Post »

O,owoców to z niej będzie niewiele. Bardziej jako krzew ozdobny się nadaje. Nowy dobrze Ci doradza, na pewno siarczan się jej nie przysłużył , podłoże powinna mieć bardziej zasadowe.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”