Orzech włoski - CHOROBY i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - problem.

Post »

Bakteria Xanthomonas campestris. Do zakażenia doszło podczas tego felernego cięcia. Jedyne, co możesz zrobić to usunięcie porażonych pędów (VI/VII).
P.S. Dezynfekuj ostrza po cięciu tego orzecha!
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Orzech włoski - bakteryjna zgorzel

Post »

Właśnie takie mam w tym roku orzechy. Nie tylko u mnie - obserwuję też na innych drzewach. Zaznaczam że drzewo nie było cięte więc nie może być zakażone z tego powodu. Może to z powodu dużej ilości opadów w mojej okolicy?
BishKopt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2018, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - CHOROBY i szkodniki

Post »

Cześć!
W tym roku kupiłem szczepiony orzech Mars.
Dość późno (w drugiej połowie kwietnia) wstawiłem go do ziemi (chwilowo duża donica) i na szczęście ruszył.
Na liściach pojawiają mu się dziwne guzy.
Co to może być? Czym to leczyć?
https://imgur.com/a/X0YoXk4
Z góry dzięki za pomoc,
Marcin
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski - CHOROBY i szkodniki

Post »

Wyglada jak babelki, to może być szpeciel, pilśniowiec orzechowy. Zerwij szybko ten liść, w zasadzie nie wyrzadza wielkich szkód ale po co ma się mnożyć, tym bardziej , że drzewko malutkie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Orzech włoski - CHOROBY i szkodniki

Post »

O szpecielach poczytaj tutaj viewtopic.php?f=17&t=43754
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Choroba orzecha włoskiego

Post »

nikonel pisze:Witam, mam w ogrodzie orzecha włoskiego który ma około 25-30 lat. Od dwóch lat mam z nim problemy. Liście i owoce zwłaszcza te na niższych partiach rośliny obrastają małymi naroślami. Po dojrzeniu owoc w środku jest czarny i podgniły. Popatrzcie na zdjęcia i może podpowiecie mi co to za cholerstwo i czym i kiedy je zwalczyć. Obrazek Obrazek
Teraz ja, tzn mój sąsiad ma ten objaw. Dziś ktoś wie co to?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
bartekzd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2018, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prośba o rozpoznanie zagrożenia

Post »

Witam , jestem nowy na forum. Chciałem zapytać czy ktoś z szanownych Forumowiczów rozpoznaje chorobę oraz wie co na ten moment można zrobić aby ratować plony?
Pamiętam, że w poprzednim roku jabłka smaczne ale spadały robaczywe natomiast orzechy spadały w czarnych, zgniłych skorupach. Zaledwie 1/3 była do przechowania i nadawała się do jedzenia. 2/3 orzechów były w środku czarne/zgniłe.

Proszę o pomoc i czekam na konkretne porady. W grę wchodzi oczywiście "chemia" bo nie wiem co innego na ten moment mógłbym zrobić.
Niestety ale przeoczyłem wiosnę, czyli pewnie najlepszy czas na oprysk.
Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek
teresal
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 25 maja 2013, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Na co choruje mój orzech?

Post »

Witam,
podpowiedzcie na co choruje mój orzech i jak go ratować?
Obrazek

Obrazek
aniafree1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 cze 2013, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

opadanie kasztanów i orzechów włoskich

Post »

witam, mam problem z moim kasztanowcem i orzechem włoskim.
W przypadku kasztanowca, pojawiają się piękne kwiaty, ale spadają zanim cokolwiek urośnie, a drzewo jest (w razie braku deszczu) podlewane.
Z kolei orzechy spadają już teraz, kiedy są jeszcze małe i słabo rozwinięte. Co może być przyczyną tego, że owoce nie utrzymują się dostatecznie długo na gałęziach i co z tym zrobić.
z góry dziękuję za pomoc.
Piotr1974
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 26 sty 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zamierający orzech

Post »

Mam w sadzie kilka orzechów włoskich. Według poprzedniego właściciela mają około 35 lat. W zeszłym roku jeden z nich miał rzadsze liście (było widać dość spore prześwity nieba stojąc pod orzechem), liście były małe, ponadto część liści w lecie zrobiła się czerwona. W tym roku kilka konarów nie wydało liści. W tym roku na kolejnym orzechu liście się przebarwiają i na niektórych konarach jest ich mało. Czy to jakaś choroba? Jak można ratować te drzewa?.
W załączeniu fotki usychającego drzewa
Pozdrawiam
Piotr

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: opadanie kasztanów i orzechów włoskich

Post »

[quote="aniafree1"]
Z kolei orzechy spadają już teraz, kiedy są jeszcze małe i słabo rozwinięte. Co może być przyczyną tego, że owoce nie utrzymują się dostatecznie długo na gałęziach i co z tym.[/
Czy Twoje orzechy są młode?
Tak miałam na młodziutkich orzechach włoskich, pojawiły się małe orzechy , byłam mocno zaskoczona bo w okolicy nie ma żadnych a tym orzechom nie wyrosły jeszcze męskie kwiaty. Te orzeszki oczywiście opadły , nie były zapylone No bo i czym jak nie było męskich .
Wszystkim tym osobom, którym nikt nie jest w stanie odpowiedzieć , proponuje zwrócić się z gorąca prośba o poradę do Ani kozuli, gdzieś tu można znalaezc link do jej szkółki ? Szczepione Orzechy?
Pozdrawiam! Gienia.
Temistokles24
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 maja 2018, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - CHOROBY i szkodniki

Post »

Przesadzalem orzech włoski, dziki okolo 4 letni , niestety musial przeczekac w wiaderku 2 dni. Wiem ze powinno sie przesadzac orzechy jesienia ale nie bylo innej mozliwosc. Niestety po przesadzeniu z orzecha spadly wszystkie liscie galazki opadly i pojawil sie czarny nalot. Czy ten orzech ma szanse sie opamietac i od nastepnej wiosny wypuscic mlode pedy czy dac sobie spokoj i ozdoby ogrodu i reprezentacyjnego drzewa juz nigdy z tego nie bedzie ? ;:124 Co moglbym zrobic zeby mu pomoc dojsc do siebie ? sciac czubek z góry, który zczerniał Co myslicie ?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
mathrance
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2018, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Orzech włoski - co to za choroba?

Post »

Jakaś choroba atakuje mojego orzecha. W ogrodniczym powiedziano mi, że to rdza (pokazałem liść) - poradzono zakup Zato 50 WG. Opryskałem raz, mam wrażenie że przyniosło to niewielką poprawę, ale choroba nie wycofała się do końca. W domu miałem jeszcze inny środek przeciwgrzybiczy - Amistar 250 SC i po tygodniu zdecydowałem się opryskać nim. Ponownie, nie widziałem dużej poprawy.

Nie chcę już robić dalszych ruchów bez opinii ekspertów. Proszę o poradę i wyrozumiałość, pierwszy post na forum :)


https://ibb.co/jaaBey
https://ibb.co/m6pF6d
https://ibb.co/moKnKy
https://ibb.co/hyNUXJ
https://ibb.co/f0cUXJ
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”