Mięta - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Niestety oprysk nic nie daje.Zaprzestałam oprysku i znów to samo.Najwięcej zmiany jest na łodydze.
Nie mam siły do tej mięty.Nie jestem przekonana czy to mączniak,bo córka się zapomniała i mięte przestawiła obok innych roślin i te są zdrowe.
Nie wiem czy pobranie szczepki coś da jeśli roślina jest chora.

Właśnie zauważyłam pleśń na ziemi :(
Fakt do ziemi do której włożyłam miętę nie była najlepszej jakości,ale wcześniej tego problemu nie miałam.No i znów muszę przesadzić.Mam ziemię kwiatową i perlit zrobię mieszankę.Czy może do pleśni na powierzchni ziemi przyczynił się oprysk z czosnku?
Nowych zmian na liściach nie zauważyłam.
Co ile robić oprysk? by nie przedobrzyć.
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

To raczej mączniak jest. Spróbuj takiego oprysku: 1 łyżeczka sody oczyszczonej na 1 litr wody. Spryskaj dokładnie całą roślinę. Myślę też, że powinnaś ograniczyć podlewanie. Mięta lubi wilgotna glebę, ale nie do tego stopnia by wystąpiła pleśń :).
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Aguś pleśń a raczej taki nalot na podłożu mnie zdziwił,bo nie podlewam roślin za dużo.Wodę wlewam zawsze do podstawki także czasem wierzch jest lekko wilgotny.
Dziękuję za przepis z sodą ;:196
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

W najgorszym wypadku zetnij część nadziemną, odbiją zdrowiutkie nowe pędy.
Zarodniki mączniaka na pewno masz w glebie, więc w sprzyjających warunkach znowu się rozwinie, należałoby jednak ziemię wymienić :wink: .
Aha, oprysk musisz powtórzyć po 6 dniach.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Podłoże było zmienione na nowiutkie.Poszłam specjalnie do kwiaciarni po ziemie :wink:
No i właśnie na łodydze przy podłożu zaczyna się nalot szaro-biały,więc jeśli zetne to musiałabym obciąć cała roślinkę :(
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Wytrzepałaś starą ziemię dokładnie? Takie spleśnienie przy podstawie łodygi może oznaczać, że infekcja ma swoje źródło w podłożu.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Korzenie mięty przepłukałam w wodzie osuszyłam i dopiero do nowego podłoża.
Nie wiem co z nią nie tak,rośnie ładnie,ale jak pisałam na łodydze przy podłożu jest jakby delikatna pleśń po czym pojawia się to na listkach.Co jeszcze dodać mogę to,że te plamy na liściach nie idą od dołu od łodygi bo pojawiają się także od góry i nigdy na spodzie liścia tylko też od góry ;)
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Jeśli nie pozbędziesz się zarodników (roślina, podłoże, parapet i okolice), w sprzyjających warunkach mączniak będzie co jakiś czas atakował, niestety ;:186.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Ścięłam miętę jak najniżej się dało...zobaczymy co będzie dalej :roll:
Awatar użytkownika
NoxFox
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 kwie 2015, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam serdecznie ;:3

Jest to mój pierwszy wpis na forum. Jestem młodą i słabo jeszcze doświadczoną ogrodniczką miejską, dlatego byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie pomocne rady.

Mam bardzo duży problem z jedną roślinką, mianowicie miętą ananasową. Roślinkę otrzymał w prezencie mój znajomy (zakupioną prawdopodobnie w internecie). Ja otrzymałam od niego zaszczepkę, która błyskawicznie się ukorzeniła i wylądowała w doniczce. Niestety po jakimś czasie u mnie jak i u kolegi najstarsze liście oraz łodyga od spodu zaczęła się pokrywać białymi plamkami a później białym nalotem i usychać.

Najbardziej smuci mnie to, że roślinka cały czas walczy, wypuszcza młode liście a po jakimś czasie nawet one zaczęły usychać i odpadać. Około miesiąca temu ucięłam łodyżkę z zaledwie 3 listkami, na której nie widziałam zmian i ponownie ukorzeniłam. Trafiła ona do nowej wyparzonej doniczki i świeżej ziemi. Rosła pięknie i coraz silniej lecz dziś znów zauważyłam zmiany na najstarszych liściach. Jestem załamana. :cry: Dodam, że nie chce jej stracić przez jej ananasową nutę w zapachu.

Bardzo dziękuje za każde zainteresowanie postem :)

Umieściłam zdjęcia roślinki kolegi, bo u niego zmiany są o wiele większe.

Obrazek
Obrazek
hakaloko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 wrz 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam. Mam pewien problem z mieta. Dostalem ja od ciotki, pieknie rosla w ogrodzie. Troche dostala w kosc podczas transportu do UK. Posadzilem w doniczce (czerwiec) i powoli zaczela sie rozrastac. Dostala piekne zielone mlode listki. Az z czasem cos ja dopadlo i dalej sie juz nie rozrasta i dostala plamek. Miejsce dosyc sloneczne oczywiscie nie zawsze w Anglii mozna liczyc na piekna pogode:)
Prosze o porade jak moglbym jej pomoc. Dzx

Obrazek


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z miętą

Post »

Czy są otwory odpływowe i drenaż w tej skrzynce?
hakaloko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 wrz 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z miętą

Post »

Nie znam sie za bardzo, po prostu wsypalem jakas tam ziemie do kwiatow, drenazy zadnych nie zrobilem a pod spodem wyglada to tak jak na zdjeciu. Jest kilka dziurek te mniejsze okolo 3milimetrow.



Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”