Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jodła koreańska - czy tak powinna wyglądać?

Post »

Raczej bazuj na typowych nawozach dla roślin iglastych. Azofoskę polecam bardziej dla upraw sadowniczych, ale nie znaczy to, że nie będzie miała korzystnego wpływu na jodłę koreańską.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
lucka6
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2015, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Proszę o radę co jest mojej koreance :( Posadzona w listopadzie 2014, rosła pięknie, cała zielona (szyszek jeszcze nie miała), kilka dni temu zauważyłam spore zbrązowienie na jednej gałązce i pojedyncze brązowe igły. Jesteśmy w trakcie zakładania ogrodu i chyba mamy w nim sporo problemów - są mszyce na kalinie, na budlejach rosnacych na wspolnej rabacie z koreanką jest podobno przędziorek i grzyb, czy to samo może dolegać jodle?
Dzisiaj pryskałam budleje na przędziorka, ale nie wiedziałam czy to samo mogę zrobić z koreanką

Posypywałam ją wiosną nawozem do iglaków, rośnie w miejscu słonecznym ale zacisznym (przy płocie), na gruncie przepuszczalnym (piasek a na wierzchu ok 20cm ziemi)

Bardzo dziękuję za informacje co mogę zrobić żeby zahamować proces :(

Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Absolutnie nic jej nie jest. Pąki przyrostowe ma żywe na całej roślinie, więc nie masz o co na razie się martwić.
lucka6
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2015, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Dzięki za odpowiedź, ale jakby jej nic nie było to chyba by nie brązowiała? Popsikać ją na przędziorka i grzyby?
mgras
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 24 mar 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

ppp7777 pisze:Witam,
tej wiosny moja koreanka właśnie tak wygląda.
Czy to choroba czy naturalne przyrosty?
Obrazek
Przyłączam sie do pytania. Mam to samo ale nie na wszystkich gałązkach. Wiem ze to są męskie lub żeńskie nasiona. Tylko jeśli ich jest bardzo duzo i takie raczej suche, jakby sparciałe...
bernard
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 lip 2015, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Witam wszystkich, mam ogromną prośbę o pomoc w zdiagnozowaniu co dolega tej jodle. Generalnie dół wygląda OK, natomiast góra jest rachityczna, pędy są powyginane i dodatkowo mają takie jakby guzki czy zgrubienia. Im wyżej tym jest ich więcej...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

O jejku, pierwszy raz coś takiego widzę, ale ją poskręcało. Przychodzi mi na myśl jedna rzecz, to choroba wirusowa. Obetnij w niewidocznym miejscu kawałek gałązki z chorym pędem i zanieś do szkółki ogrodowej. Tam dadzą ci odpowiedź. Zdjęcie całej rośliny też weź ze sobą. W każdym mieście jest stacja, w której dokonuje się analizy roślin odpłatnie. U nas dopiero to raczkuje, ale można się dowiedzieć. Z drugiej strony koszty leczenia mogą przewyższyć cenę zakupu nowego drzewka. Wybór należy do nas. Ja bym starała się dowiedzieć co to jest, jakie leczenie, jeśli się nie uda tego ustalić to pozostaje zakup nowego drzewka ale zdrowego. Tak zrobiłam z klonem czerwonym. Miał jakiegoś grzyba, więc wylądował w kublę, był to bardzo groźny grzyb.
ogrodniczka13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 5 maja 2010, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Witajcie Forumowicze,

Dzisiaj przyjrzałam się z bliska mojej prawie 10 letniej jodle koreańskiej. Jestem w szoku, jak ona zmarniała. Jest jakby wyschnięta i ma powykręcane gałązki. Proszę o poradę jak ją uzdrowić.
Obrazek

czekam na każdą wskazówkę.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Ogrodniczka13

Wygląda na niedobór wody. Możliwe zbytnie przesuszenie nie tylko podłoża lecz również powietrza. Iglaste z dużym opóźnieniem wykazują niedobory dlatego dopiero teraz mogłaś zauważyć takie objawy. Podczas dłuższych ociepleń podlewaj również zimą.


Pozdrawiam, Francik
Francik
ogrodniczka13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 5 maja 2010, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za odpowiedź Francik
Faktycznie ostatnie lato było bardzo suche. Poziom wody gruntowej się obniżył. Teraz leży śnieg i na dniach ma się ocieplić więc mam nadzieję, że do wiosny drzewko odzyska formę. Będę je bacznie obserwować. Obawiałam się, że to może jakaś choroba albo mszyca.
bartekwaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lut 2016, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Nie chcę powielać podobnych wątków, mój problem dotyczy jodły kaukaskiej, nie koreańskiej.

Drzewko kopane na Święta, ładna bryła korzeniowa wszystko ok. Problemy zaczęły się, gdy po kilku dniach w domu wystawiłem ją na taras. Stało obok drewna kominkowego, który złapał biały nalot i próchniało. Jodłę szybko wsadziłem do ziemi w ostatnich ciepłych dniach. Trochę odżyła, ale nadal igły od spodu są białe, drzewko stopniowo traci igły. Początkowo obserwowałem biały nalocik (wata) na gałązkach. Czytałem, że to najprawdopodobniej mszyca, ale chcę się upewnić.

Czym ratować, jak ratować?

Obrazek
Obrazek
LukaszAda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 maja 2016, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

W 2015 zasadzilem jodłę koreańska, rozwijała sie pięknie ale w tym roku jest cała żółta i zaczynają jej czerwienieć igły. Czy jest na to jakaś rada, czy drzewko do wyrzucenia?

Z góry dziękuję za pomoc!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

No to po co ją obłożyłeś żwirem? Odkryj w promieniu pół metra, zrusz glebę i podlewaj to może jeszcze przeżyje.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”