Jabłoń: choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
aniafree1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 cze 2013, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

chora jabłoń

Post »

Witam,
proszę o pomoc jaka to choroba i czym ją wyleczyć, bo po prostu nie daję rady.
z góry dziękuję za pomoc.
Obrazek
Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Parch jabłoni. W tym roku już go nie wyleczysz. Poczytaj ten temat to dowiesz się wszystkiego.
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Witam
Proszę o pomoc jeśli jeszcze jest możliwa .... mam dylemat aczkolwiek nie lubie się poddawać .
Mam na działce swojej dwie jabłonie , fajnie rosły do tego roku ( mają jak dobrze pamiętam 3 lata ) jedna jest prawie Ok , choć interwencyjnie muszę ją czymś wzmocnić , a druga wygląda jakby uschła . Sądzę że to jakaś choroba bo na dole ma jedną gałąź zielona która się nie poddaje .
Pytanie czy walczyć i leczyć czy usunąć i posadzić nową ? co sądzicie ? no i jeśli leczyć to co to jest i czym leczyć ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Wyrwać, spalić, zapomnieć. I posadzić nową :D .
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

jagusia111 pisze:Wyrwać, spalić, zapomnieć. I posadzić nową :D .

tak byłoby najłatwiej ....a nie lubię chodzić na skróty na łatwiznę zwłaszcza że drzewko żyje co widać po dolnej części .
Poza tym 3 lata psu w du....ę ? nie poddam się tak łatwo bo jabłka miała bardzo dobre ;-)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Wiekszość umarła, część(niewielka) choruje. Większe kupisz, szybciej będzie. Ale to nie wygląda do końca na chorobę- nie masz czegoś na sumieniu, np. wspomniane prze/nawożenie?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

A zrób zdjęcie dolnej części tego drzewka od ziemi do tej zielonej (jeszcze) gałęzi. Nie ma tam jakiegoś raka?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

jagusia111 pisze:dolnej części tego drzewka od ziemi do tej zielonej (jeszcze) gałęzi.
Ciut nad zieloną gałązką pewnie jest problem.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

proszę zrobiłem z bliska dolnej części z której wystaje zielona gałąź , co ciekawe ta zielona gałąź rośnie jak szalona
Zrobiłem dwa zdjęcia części najniższej przyziemnej i dwa zdjęcia tuż nad nią .
Powiem tak , nie wiem czy nie smarowanie wapnem spowodowało te wszystkie moje problemy , odkąd mam działkę czyli jakieś 6 lat pierwszy raz uległem "presii" smarowania wapnem wszystkich drzewek przez działkowiczów . I teraz widzę że mam więcej problemów niż wtedy gdy nie smarowałem ..
Pomóżcie coś zaradzić , mam nadzieje że ta jabłonkę da się uratować - ta gałązka która odrasta tą nadzieję mi daje ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

-- 10 sie 2017, o 21:08 --

tutaj dodaje zdjęcia drugiej jabłonki którą mam obok , kupowałem je obie razem i w tym samym czasie sadziłem , wszystko co robiłem z jedna to i robiłem z drugą , także smarowanie wapnem , opryski na mszyce itp.
Ta ma chyba jakąś inna chorobę .



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Na pniu poza spękaniami kory poniżej tej zielonej gałązki nie widać poważniejszych uszkodzeń więc możesz próbować wyprowadzić drzewko z tej gałązki. Zobaczysz co się będzie działo. Uschniętą część zetnij i zasmaruj funabenem. Spękania kory być może zostały spowodowane własnie przez wapno, ale uschnięcia całego drzewka bym z tym raczej nie wiązała. Na drugim drzewku masz prawdopodobnie objawy niedoboru potasu. Odrosty od podkładki trzeba wyciąć.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Mówiąc oglednie- wygląda to paskudnie. Ale nigdy nawet nie słyszałem by bielenie zaszkodziło na coś poza urodą drzewek.
Przy drugim pomyślałem o kosie żyłkowej, ale na pierwszej - tak wysoko nie kosiłeś... Może inne rany? Bardzo możliwe, że to zgorzel. Tak czy inaczej nie nawożenie, a to ona, ta rana odpowiada za usychanie czy tylko niedożywienie liści. Jak są reszki zdrowego na obwodzie, to może się weźmie. Inaczej topór i skrócenie o głowę. :-(
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Tych pęknięć na korze nie ma czym posmarować żeby im pomóc?

Kosy żyłkowej nie mam od 2 lat bo mi sie zepsuła i trawę w około drzewek wyrywam ręcznie .

W ubiegłym roku nie smarowałem wapnem i drzewka nie miały ani jednego pęknięcia a w tym posmarowałem i prosze, dlatego to z tym powiązałem, do mechanicznego uszkodzenia na pewno nie doszło bo obchodze się z nimi delikatnie i jestem ostrożny w około pnia.
Jakiś powód musi być że w tym roku tak spękały.

Może czymś kore posmarować tylko czym?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Można oczyścić ile się da z martwej tkanki i posmarować maścią ogrodniczą z fungicyden, np. Funaben.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”