Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Czy to początek rdzy gruszy? Co zastosować ?
Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Raczej nie, ale nie wazne- jeśli by czasem - milion razy tłumaczone było, że rdzy można tylko zapobiegać!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

No i zapobiegam!
Na jesień był miedzian a wiosna sylit.
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Wczoraj zauważyłem jałowca rosnącego obok gruszy obsypanego pomarańczową grzybnią! Wyciołem go gdyż był bardzo marny.Ciekawe czy to zatrzyma infekcje...?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Najprawdopodobniej rdza gruszy Zato 50 WG lub Score 250 EC. Ten drugi środek zniknął na jakiś czas był tylko w bardzo dużych opakowaniach a teraz powrócił. Z instrukcji w internecie:
Opryski przeciwko rdzy gruszy prowadzi się od fazy różowego pąka do zakończenia kwitnienia (maksymalnie do 30 dni po opadnięciu płatków kwiatowych). Należy je wykonywać w odstępach co 10 -14 dni.
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

kanap pisze:Najprawdopodobniej rdza gruszy Zato 50 WG lub Score 250 EC. Ten drugi środek zniknął na jakiś czas był tylko w bardzo dużych opakowaniach a teraz powrócił. Z instrukcji w internecie:
Opryski przeciwko rdzy gruszy prowadzi się od fazy różowego pąka do zakończenia kwitnienia (maksymalnie do 30 dni po opadnięciu płatków kwiatowych). Należy je wykonywać w odstępach co 10 -14 dni.
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Zapytam jeszcze przy okazji o inną gruszę na której też coś zauważyłem ...


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

teksanski pisze:No i zapobiegam!
Na jesień był miedzian a wiosna sylit.
Tak zapobiega się kędzierzawości liści brzoskwini.
Na rdzę gruszy od ok połowy kwietnia co 7-10 dni(a więc ok. 4-5 oprysków) dowolnymi środkiem IBE na zmianę lub Zato.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
babqa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2017, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Hejka. Na nowo posadzonych dwóch gruszach liście czarnieją na brzegach. Są czarne, jak spalony papier. I zarazem liścia w tym miejscu ubywa, jak ubywa spalanego papieru. Trzecia grusza jest ok. To są trzy rodzaje grusz. Obok są jabłonie, śliwy, trochę dalej wisnia i czereśnia. Posadzone wszystko kilka tygodni temu. Co to może być? Przeglądam w necie choroby gruszy, ale nie mogę znaleźć nic na ten temat. Nie wiem, czym to opryskać. A może inna przyczyna? Będę wdzięczna za sugestie, a nawet rozwiązanie tej zagadki.

Zdjecie zapozyczone z Internetu. To wygląda bardzo podobnie, tylko u mnie są jeszcze poczerniałe końcówki, czubki młodych listków, które dopiero rozwinęły się z pąków.
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... ..i&w=2272
"Najzwyklejszą pychą jest wiara w to, że jesteśmy zdolni poprawiać naturę, gdyż natura jest dziełem Boga" ? dr Alexis Carrel, chirurg, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Choroba fizjologiczna, problem z pobieraniem wody. Mogła być słabo udeptana przy sadzeniu. Teraz może pomóc obłożenie nawozem organicznym i/lub przecięcie gałązek.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re:

Post »

gienia1230 pisze:Obrazek
udało mi się dołączyć zdjęcie, czy to jakaś choroba, czy zwyczajnie grusza się nie przyjęła i powoli usycha
Babqa, czy to u Ciebie podobnie wyglada? To była Bonkreta (w 2009 r), usunęłam , okazało się, że korzeni praktycznie nie było. Może gdybym poczekała do końca sezonu pewnie by coś korzonków przyrosło.
Pozdrawiam! Gienia.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Czy ktoś pomoże zidentyfikować na podstawie zdjęcia co dolega mojej gruszy?

Jest to tylko na jednej z kilku grusz i tylko na kilkunastu listkach (na razie) ale chciałbym zapobiec rozprzestrzenianiu dalej.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
babqa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2017, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

maryann pisze:Choroba fizjologiczna, problem z pobieraniem wody. Mogła być słabo udeptana przy sadzeniu. Teraz może pomóc obłożenie nawozem organicznym i/lub przecięcie gałązek.
Dzięki. Ta, która ma najwiecej tych objawów była doniczkowa. Korzenie w doniczce nie były jakoś rozbudowane. Czy nawóz może być płynny? Może jakimś wspomagaczem ukorzeniania podlać?

-- 29 kwi 2018, o 12:37 --
gienia1230 pisze:
gienia1230 pisze:Obrazek
udało mi się dołączyć zdjęcie, czy to jakaś choroba, czy zwyczajnie grusza się nie przyjęła i powoli usycha
Babqa, czy to u Ciebie podobnie wyglada? To była Bonkreta (w 2009 r), usunęłam , okazało się, że korzeni praktycznie nie było. Może gdybym poczekała do końca sezonu pewnie by coś korzonków przyrosło.
Wrzucę zaraz zdjecia. Trochę podobne, ale u mnie jakby jeszcze czarniejsze te końcówki.
"Najzwyklejszą pychą jest wiara w to, że jesteśmy zdolni poprawiać naturę, gdyż natura jest dziełem Boga" ? dr Alexis Carrel, chirurg, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Awatar użytkownika
babqa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2017, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Wklejam zdjęcia tych grusz.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
"Najzwyklejszą pychą jest wiara w to, że jesteśmy zdolni poprawiać naturę, gdyż natura jest dziełem Boga" ? dr Alexis Carrel, chirurg, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”