Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Sucharek38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 cze 2017, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Maryann bardzo dziękuję Ci za odpowiedź.

Poczytałam trochę o Calypso, super, że nie jest szkodliwy dla owadów zapylających i pożytecznych, bardzo mi odpowiada ten preparat.

Nie mogę się nie przejmować, ponieważ było tego całkiem sporo w dolnych partiach drzewa, trochę tych liści oberwałam, nie wszystkie wyglądały na potargane przez ptaki, myślałam, że te pęknięcia spowodowane są chorobą, ale ja się nie znam, więc nie wiem.
Obrazek

Góra wygląda lepiej, ale zaczyna atakować nowe przyrosty.
Obrazek

Więc nie wiem, może ta infekcja obejmuje już całe drzewo, nie chciałabym, aby straciło wszystkie liście.

Może podpowiesz też co na tą infekcję można zastosować.
Mart86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 cze 2017, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czarne liście gruszy

Post »

witam
Proszę o pomoc,liście gruszy porobiły się czarne( całe drzewko)podobne zauwazyłam takze, już w mniejszej ilości na jabłoni,orzechu laskowym.Czy ktoś też tak miał i wie jak z tym walczyć? Dołączam zdjęcia i bardzo proszę pomózcie
Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Nie jest to charakterystyczne dla parcha gruszy, a takie? mam podejrzenie. To świeżo posadzone drzewko? Nie ma za mokro? No cóż, deszczową mieliśmy wiosnę i wszystkie sady wyglądają opłakanie, czasem młode listki nie wykształcają się dobrze w pierwszym roku po posadzeniu. Na parcha lepiej zastosować dwa preparaty z różnych grup, np Zato, a 7-10 później np Score albo Falcon albo co tam będzie podobne.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Sucharek38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 cze 2017, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Mart86, coś takiego ja mam na swojej gruszy, ale u mnie oprócz tego niestety jest jeszcze podskórnik gruszowy i mszyca miodówka (wiem to od Maryann). Moja grusza ma 3 lata.
Zaczynała owocować ubiegłej jesieni, chyba jej się coś pomieszało, ale teraz ma dużo zawiązków, nie wiem co z nich będzie, posłucham rad Maryann, może uda się coś uratować. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Ja też miałam takie czarne listki na gruszy posadzonej w ubiegłym roku. Potem pojawił się parch, w sumie niczym nie pryskałam, grusza mimo wszystko ładnie urosła. Chore liście, te czarne, obrywałam. W tym roku jest ok (chyba ;)).
Awatar użytkownika
kitcar
100p
100p
Posty: 134
Od: 3 sie 2014, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

U mnie obleciały wszystkie zawiązki.Zero gruszek kolejny rok.Po przekrojeniu zawiązków w każdym lokator.Mała wredna glista.Co to może być i czym to traktować na przyszłość.W tym roku był tylko oprysk miedzianem wczesną wiosną potem przy pękaniu pąków sylitem.Na owady poszedł karate i ortus na przędziorki
Pozdrawiam Paweł
W niebie mnie nie chcą,w piekle boją się że nim zawładnę.
Dlatego jestem na tym forum.
Sucharek38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 cze 2017, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

ZielonaZabka pisze:Ja też miałam takie czarne listki na gruszy posadzonej w ubiegłym roku. Potem pojawił się parch, w sumie niczym nie pryskałam, grusza mimo wszystko ładnie urosła. Chore liście, te czarne, obrywałam. W tym roku jest ok (chyba ;)).
Dziękuję ZielonaZabko, że podzieliłaś się swoim doświadczeniem, więc diagnoza Maryann'a jest trafna. Pozdrawiam serdecznie
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Na robaki oprysk powinien być wykonany gdy opadnie 2/3 płatków i kolejny bodaj po 2 tygodniach (do sprawdzenia). Jeśli jest kwiat to pryskamy wieczorem, żeby zapylaczy nie wyeliminować.
kabusza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 cze 2017, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
szanowni forumowicze, aby nie powielać postów, bardzo proszę o rzucenie okiem na mój post w kwestii problemów z moją gruszą;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0#p5860890

Z góry dziękuję!
Terka55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lip 2017, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

choroba młodych grusz

Post »

Witam,mam problem z moimi młodymi gruszkami,mam łodą faworytkę ,wiosną miała piękne listki,po pewnym czasie zaczęły skręcać się w rulonik,mszycy nie było ani niczego poza tym.Po kilku dniach listki pobrązowiały,zrobiły się suche,oczeywiście zerwałam je,ale młode się nie pojawiły,natomiast na dole drzewka pojawiło się wiele odrostów.Co powinnam zrobić żeby dzrzewko nie uschło.Co to za choroba? jak ją zwalczyć? Martwi mnie następne dzrzewko gruszy-konferencja,ma owoce-6 szt.ponieważ jest młoda,zauważyłam takie same obiawy,już się listki lekko zawijają,błagam pomóżcie.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Liście zwijał jakiś szkodnik, np. mszyca miodówka; ale to wczesna wiosną. Natomiast zapach iście liści i obumarcie pędu to inna sprawa, jakaś choroba drewna. No cóż, pozostaje tylko obciąć poniżej suchego i pozwolić odbudować się drzewku. Nie zaszkodzi profilaktyka p.grzybowa(Miedzian) i interwencje p.szkodnikom.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry,
na mojej nowej działce zastałam zaniedbaną i chorującą gruszę (chorują też inne rośliny).
Zdaje się, że występuje na niej aż kilka problemów, bardzo proszę o wskazówki.

Z góry dziękuję za pomoc.


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Parcha raczej nie ma, na pewno nie w groźnym nasileniu.
Są małe ilości podskórnika gruszowego, za rok będzie,od więcej...
Najwięcej rdzy gruszy. W dwóch ostatnich przypadkach ewentualna ochrona w kwietniu.
I jeden ślimak.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”