Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Brązowe cyprysy.

Post »

Jeśli igły nie są porażone żadną chorobą , szkodnikiem a te raczej nie są to nie widzę nic przeciwko ;)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowe cyprysy.

Post »

To raczej 'Sqarrosa', nie 'Boulleward'.
Jak by nie zwał- ten typ tak ma. Gałęzie szczególnie silnie zasychają w okresie upałów przy niskiej wilgotności powietrza. I co gorsza, nie sprawdza się tu porzekadło, że jak się wysuszy, to się wykruszy. Wisi i straszy, trzeba sekatora w łapkę i pomóc.
Na ściółkę do d...y, bo pierwszy wiatr wywieje... :lol:
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Brązowe cyprysy.

Post »

Z tego właśnie powodu wywaliłam moje dwa cyprysy.
Niby szkoda, bo miały ponad 30 lat, ale to śmiecie jakie stale z nich leciało już mi wyczerpało cierpliwość.
Na dodatek moje długowłose kocice stale miały z tego powodu kołtuny, pomimo wyczesywania.
Grażyna.
kogro-linki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brązowe cyprysy.

Post »

Również swoje wycięłam, głównie z tego powodu, że straszy i samo nie oczyszcza się.Na dodatek coś podobnego co atakuje jałowce zaatakowało końcówki zielonych części.
Matrix2
500p
500p
Posty: 666
Od: 29 sie 2010, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Brązowe cyprysy.

Post »

dziękuję wszystkim za opinie, po wczorajszym i dzisiejszym halnym mnóstwo tych suchych części spadło, wiosną ile się da wyczyszczę obcinając sekatorem. Na razie nie chciałbym tych cyprysików wycinać ...
Rysiek
gaarasensei
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 gru 2011, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowe cyprysiki

Post »

Witam, ja podobny problem mam ze świerkami. Niektóre gałązki brązowieją (niektóre w całości , inne tylko od środka) , jednak nie może być to związane z przemarzaniem, ponieważ zjawisko to miało miejsce w listopadzie tego roku. Czy to jakaś choroba, czy może brak czegoś?
Awatar użytkownika
czarna_dco
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 24 mar 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kopanino k. Torunia

Re: Brązowe cyprysiki

Post »

U mnie też na tujach pojawiają się od czasu do czasu takie zaschnięte koncówki, ale ze nie jest to jakieś nagminne to nic z tym nie robie, jedynie obcinam, żeby roślina dobrze wyglądała. Mój sąsiad natomiast wszystkie swoje opryskał bo twierdził, że to jakiś grzyb powoduje takie objawy. Ale ja tam nie wiem, może grzyb a może nie:P
asiulka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 cze 2008, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Brązowe cyprysiki

Post »

gaarasensei pisze:Witam, ja podobny problem mam ze świerkami. Niektóre gałązki brązowieją (niektóre w całości , inne tylko od środka) , jednak nie może być to związane z przemarzaniem, ponieważ zjawisko to miało miejsce w listopadzie tego roku. Czy to jakaś choroba, czy może brak czegoś?
U mnie od połowy listopada bywały przymrozki, więc nie byłabym taka pewna...

Wszystkim polecam okrywanie wrażliwych gatunków na zimę agrowłókniną zimową itp.
gaarasensei
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 gru 2011, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowe cyprysiki

Post »

dziękuję , Asiulka, za radę ale ciężko byłoby mi okryć około 10-metrowego świerka (tak wiem, nie wspomniałam , że są to już starsze drzewa) i wydaje mi się, że świerki nie należą do gatunków wrażliwych na mróz ( a zwłaszcza kilkustopniowe nocne przymrozki), dlatego mam wrażenie, że musi to być coś innego:(
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Brązowe cyprysiki

Post »

czarna_dco pisze:U mnie też na tujach pojawiają się od czasu do czasu takie zaschnięte koncówki, ale ze nie jest to jakieś nagminne to nic z tym nie robie, jedynie obcinam, żeby roślina dobrze wyglądała. Mój sąsiad natomiast wszystkie swoje opryskał bo twierdził, że to jakiś grzyb powoduje takie objawy. Ale ja tam nie wiem, może grzyb a może nie:P
szkodnik problem wyjaśniałem na
http://www.facebook.com/pogotowieogrodnicze
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
davussum
500p
500p
Posty: 806
Od: 26 sie 2010, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 100-lica

Re: Cyprysik - choroby

Post »

Niedawno połasiłam się i kupiłam a LM Cyprysiki Lawsona 'Columnaris, 11 z nich na razie trzyma się nieźle ale dwa zaczynają usychać. Były kopane z gruntu i wepchnięte do donic. Sadzone były 6 maja. Czy jest szansa że jeszcze odbiją czy już mam je spisać na straty? Co mam zrobić żeby je uratować?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
czarna_dco
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 24 mar 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kopanino k. Torunia

Re: Brązowe cyprysiki

Post »

Dzięki za odpowiedź, a dopiero po takim czasie tu zaglądnełam. Jeśli ty zaglądniesz to podaj jeszcze raz link, bo na ogólnym profilu to sie naszukałam i nie znalazłam:) Dzięki i pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Cyprysik - choroby

Post »

davussum pisze:Niedawno połasiłam się i kupiłam a LM Cyprysiki Lawsona 'Columnaris, 11 z nich na razie trzyma się nieźle ale dwa zaczynają usychać. Były kopane z gruntu i wepchnięte do donic. Sadzone były 6 maja. Czy jest szansa że jeszcze odbiją czy już mam je spisać na straty? Co mam zrobić żeby je uratować?
ObrazekObrazek
Po pierwsze nie kupować w marketach a w szkółkach i to porządnych.I nie kupować Columnarisów bo w całej Europie cos sie z nimi dzieje.Ujawniła sie ich wada genetyczna.Prawdopodobnie ma wpływ na nie dziura ozonowa.

-- 25 wrz 2012, o 21:33 --
kety pisze:Czy cyprys a cyprysik to to samo? Czy one są podatne na choroby? czy chorują nie częściej niż inne iglaki :roll:
Nie jestem pewna czy gdzieś słyszałam, czy czytałam, że cyprysy nie będą rosły w naszym klimacie ;:131
To nie to samo.Słabe egzemplarze rosnące w złych warunkach glebowych są podatne na choroby tak jak zresztą wszystko co słabiutkie.Nie chorują częściej niż inne iglaki.Cyprysy nie rosną w naszym klimacie.Tzn. widziałem kilka które żyją ale co to za życie.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”