Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

U nas pada chyba poczekam jeszcze kilka dni z opryskiem pozdrawiam serdecznie ;:180
Mąż Ani
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Oficjalny komunikat:
Sprawcą zeszłorocznego ogólnopolskiego żeru na świerkach kłujących jest Zwójka świerkóweczka karłowata.
http://www.freenatureimages.eu/Animals/ ... 20Baas.jpg
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Jakim środkiem potraktować szkodnika ?
Mąż Ani
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Zwalczanie zwójek jest trudne. Trzeba trafić w termin i potrzeba kilku zabiegów. Nie znam na tą chwilę zarejestrowanego środka. Trzeba poszperać co jest proponowane. Jak będę coś wiedział to napiszę.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Szukam i nic nie mogę znaleźć bardzo byłbym wdzięczny za pomoc pozdrawiam ;:180
Mąż Ani
elvitos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 kwie 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

witam, to mój pierwszy post :)

mam duży problem ze świerkiem, na zdjęciu 1 widać po środku jak wyglądał w tamtym roku w maju, czyli był w miarę ok, dużo igieł, co prawda już brązowiał
wtedy zaczęły latać takie jakby ćmy.
kazano mi podlewać i opsikać kohinorem, zrobiłem 3 zabiegi- nic nie dało.
teraz od strony północnej już wcale nie ma igieł, a od południa wygląda tak jak na zdjęciach.

na jednym ze zdjęć jest robal którego wyciągnąłem spod igieł .

raz mi ktoś powiedział że to przędziorek, teraz znów że fytoftoroza. w sumie oba pasują..

choć między igłami były drobne pajęczynki, no i te latające ćmy, t bardziej przędziorek?

co to może być? i jak leczyć??

teraz podlałem proplantem i opryskałem promanalem, coś jeszcze zalecacie? i co ile robić te zabiegi i czy można łączyć różne 'chemie'? chciałem jeszcze podlać okolice Bioseptem

działkę zakupiłem w tamtym roku ze względu na piękne świerki. 15lat stała nic na niej nie robiono. igieł wywaliłem 30 worków. chciałbym uratować tego świerka albo choć chronić pozostałe

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Zwójka świerkóweczka karłowata.
Wiedza w tym temacie jest żadna. Nie dziwię się, że nikt nie potrafił postawić jasnej diagnozy. Problem jest stosunkowo młody. To wszystko będzie się rozwijać, ale jestem przynajmniej pewien diagnozy szkodnika. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Coś niedobrego dzieje się z moim świerkiem pospolitym. Ma już swoje lata i dopiero teraz go coś dopadło. Końcówki gałęzi zaczynają brązowieć. Choroba zdaje się rozprzestrzenienia na całe gałęzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Pokaż pień. Szukaj otworów kornika i wycieków żywicy. To będzie już koniec tego drzewa.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
elvitos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 kwie 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Czyli nie ma nic czym można opryskać/ podlać?

Nie ma nawet żadnych przyrostów, to już koniec z nim?
Yuni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2016, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Witam, jestem nową użytkowniczką działki i tego forum, ogólnie czegoś zielonego i żywego
Pod koniec zeszłego roku dostałam od wujostwa działkę w rod, od kilku lat nietkniętą ludzką ręką. Wyczyściliśmy ją w miarę naszych możliwości. Mam zero wiedzy na temat uprawy czegokolwiek. Na miejscu były 3 świerki, wydaje mi się że dwa z nich to srebrne a jeden kłujący. No i tu moje pytanie czy mógłby ktoś łopatologicznie wyjaśnić mi co im jest i ewentualnie jak im pomóc? Wszystkim trzem podcięliśmy dolne gałęzie tak do około 2 m,a z tego co teraz najmocniej choruje zdjęliśmy bluszcz, z nich wszystkich właściwie ale na nim było go najwięcej. W tym roku tuż pod nim wyrosły świeżutkie kłącza bluszczu, które dzisiaj wykopałam. Sąsiedzi mówią żeby nie ruszać bo same z tego wyjdą, ale mi ich szkoda i nie wyglądają jakby miało im się lepiej. Ten który teraz choruje najmocniej jest podwójny, czyli z jednego pnia są dwie odnogi. Ten obok niego jest normalny a kłującemu ucięliśmy drugą odnogę bo groziła zawaleniem się do sąsiadów.Trzy pierwsze zdjęcia dotyczą świerka kłującego pozostałe głównie tego z prawej świerka srebrnego. Niedaleko działek jest ogród botaniczny i duży park miejski. Prosiłabym o wskazówki jak im pomóc, nie chcę ich wycinać.
Zdjęcia są tutaj http://www.fotosik.pl/u/Yuni/album/2321911 Za wszelkie wskazówki dziękuję :)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Więc sprawa jest prosta.
Ale primo: powiem Ci jakie masz gatunki. Te świerki rosnące obok siebie, które usychają to nic innego jak świerk pospolity (Picea abies). Ten zaś, którego igły wpadają w odcień srebrzystości to właśnie świerk kłujący (Picea pungens). Świerk srebrny to tylko potoczna nazwa dla odmian świerka kłującego o takim intensywnym zabarwieniu, np. 'Glauca', 'Hoopsii' czy 'Koster'.

I teraz z tego, co widzę, te dwa świerki pospolite będą do usunięcia. Przynajmniej ten po prawej. Jego śmierć jest kwestią dwóch lat. Stan lewego także będzie się pogarszał. Ratowanie go kosztowałoby zbyt dużo. Natomiast kłujący wygląda dobrze.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Yuni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2016, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź i wyjaśnienia, jest mi przykro że nie dam rady im pomóc. Cieszę że przynajmniej z kłującym jest w porządku. Bardzo dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”