Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

To; pędrusie (Apionidae),dokładniej:
Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre),gatunek zasiedlający wyłącznie malwy.Po raz pierwszy stwierdzony w naszym kraju w 2002 roku na warszawskim Ursynowie.
Rośliny opryskaj; Mospilanem 20 SP.
Tyle tylko że, ten wątek dotyczy malin.

kamil0007 Na malinie widoczny niedobór fosforu.Możliwe, że jest on spowodowany uszkodzeniem korzeni lub ich zalaniem.Opryskaj krzewy, dolistnym nawozem fosforowym.

Pozdrawiam klakier.
Areecki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 maja 2009, o 13:47

Malina - żółty nalot na spodniej stronie liścia

Post »

Witam,
Jestem amatorem, na jesieni 2015 posadziłem około 400 krzaczków maliny ( odmiana jesienna niestety nie wiem dokładnie jaka , nadal owocuje i kwitnie ).
Szczerzenie nie spodziewałem się większych zbiorów niż na przysłowiowy kompot w tym roku, mimo wszystko malinę kilka razy odchwaściłem, początkowo w okresie wiosennym musiałem pryskać na mszyce , potem wszystko było okey, aż do obecnego czasu gdzie oprócz niedoborów wody, sporo liści zaczęło dostawać żółto-czarnego nalotu na spodniej stronie . Zrobiłem więc kilka zdjęć, którymi mam zamiar podzielić się z Wami i być może uzyskać jakąś pomoc czy jest to szkodnik czy jest to choroba ( grzyb, niedobór mikroelementów, rdza maliny ).
Kilka krzaczków uschło całkiem, nie wiem, czy jest to wina suszy i słabego ukorzenienia, czy jakiejś choroby korzeni, ale muszę powiedzieć, że obecny rok lokalnie u mnie jest bardzo suchy i musiałem kilkakrotnie nawadniać maliny.


ObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

Oczywiście są też ładne pędy młode zdrowe, oraz to dziwne barwienie na czerwono łodyg to normalne podczas starzenia się pędu ? :


ObrazekObrazekObrazek

Na jesieni planuje dosadzić malin, czy można z wyrastających pędów obok instniejących to zrobić czy lepiej kupić sadzonki gotowe ? Czy ktoś wie jaka to odmiana malin ?
Pozdrawiam Wszystkich ;)
Awatar użytkownika
beata22
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 mar 2010, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Andrychów

Re: Malina - żółty nalot na spodniej stronie liścia

Post »

Masz wszystko w jednym i rdzę i grzyba, może to być też szara pleśń, która równie często atakuje krzaki i owoce malin.
Najpierw opryskaj krzaki zanim dosadzisz inne, bo choroba Ci przejdzie na te zdrowe maliny, ale nie musisz już dokupować sadzonek gotowych, bo z tych co juz masz powinny Ci się rozrosnąć w przyszłym sezonie.

Jesienne odmiany malin to mogą być np. Polka, Polana, Polesie :D
Pozdrawiam serdecznie Beata
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Rdza na malinie , to tylko dozwolony jest Zato

Beata ;:3
danka_1959
50p
50p
Posty: 51
Od: 25 paź 2009, o 19:27

Chore maliny. Pomocy!!!

Post »

Witam. Malina Polka i Polana. Na poczatku kwietnia podsypane Hydrokompleksem. Początkowo sadziłam, że popalone nawozem ale odrosty w odległości ok.1-2 metrów wyglądają identycznie. Wczoraj po deszczach opryskane Teldorem. Czy są do uratowania? Z góry dziękuję za rady.
Obrazek

Obrazek

Obrazek[
[url=http://www.fotosik.pl/zdjecie/e2aa2c4b5f7c9257]Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Chore maliny. Pomocy!!!

Post »

Może dostały od przymrozka?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
danka_1959
50p
50p
Posty: 51
Od: 25 paź 2009, o 19:27

Re: Chore maliny. Pomocy!!!

Post »

Może trochę tak ale młode listki wypuszczają już chore.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Można było skosić wszystkie pędy szybko po tych przymrozkach. Takie pędy przeżyją, ale wydadzą mizerny plon. Stożki wzrostu mogły ulec przemrożeniu. Pędy wyrosną z paków przy liściach, się rozkrzewia i nie dorosną do właściwej wysokości. Nowe pędy zaczną wyrastać od korzeni i będą konkurować z tymi co widać teraz. Te nowe przerosną je i zacienią. Ja bym skosił równo z ziemią jak najszybciej.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
danka_1959
50p
50p
Posty: 51
Od: 25 paź 2009, o 19:27

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Tak zrobię. Dziękuję.
krk93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 cze 2017, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z usychającą maliną

Post »

Witam wszystkich ;)
Mam pewien problem z maliną. Kupilam mały krzaczek ok miesiąc temu w Leroy Merlin, po przyjściu do domu przesadziłam ją do większej doniczki. Wszystko było w porządku, ale nagle brzegi liści zaczęły więdnąć, zazwyczaj są to młodsze pędy, choć dzisiaj zauważyłam,ze i te niższe zaczynają przysychac. Dodam, że malinka jest porządnie podlewana, stoi w lekkim cieniu tak, że nie pali jej słońce. Czy ktoś mi może powiedzieć co jest przyczyną i jak ją uratować?

Poniżej dodaję zdjęcia:

Obrazek


Obrazek


Obrazek
unya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 cze 2017, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Witam, od pewnego czasu próbujemy mieć truskawkomaliny w doniczkach, niestety jest problem i już nie bardzo wiemy co dalej:

https://goo.gl/photos/nFNFB1Nkymsfp2Cf7

Czy jest to choroba, szkodnik, czy tylko brakuje/nadmiar czegoś w glebie? Były regularnie podlewane i nawożone, a także spryskiwane środkiem grzybobójczym (Agricolle spray - szara pleśń mączniak prawdziwy, wodny roztwór polisacharydów).
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Witajcie na forum!
Unya- a czemu one w takim błotku stoją? Jak na nowe rośliny nawożenie też zbędne(na początek w ziemi jest dość do życia) i fungicydów zapobiegawczo takich też się nie daje....
Podobne podejrzenia miałem do krk83, choć w mniejszym stopniu.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
krk93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 cze 2017, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Marynn, po przesadzeniu do drugiej doniczki nie podlewalam jej przez 2-3dni, bo wlasnie w korzeniach było straszne błoto i myślałam, że lepiej to troche "przesuszyc". Po tym jednak zaczęłam ją podlewać raz dziennie, ziemia wysychala w ciagu kilku godzin... Myslisz, że to przelanie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”