Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Nie wiem czy kto czy pies, ale tak to wygląda jakby ktoś coś nalał. I popaliło. Jeszcze jest czasem jedna możliwość popalenie nawozami/ podobny czarny kolor to od azotu.

A w czym to rośnie i czy dużo śniegu zalegało ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Ewidentnie popalone czymś w mroźny czas.Może blisko ulicy, jakaś żulerka spod budki z piwem tam przypadkiem się nie kręci i załatwia swoich potrzeb :roll:
monadproxy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 kwie 2014, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Wróciłem właśnie ze sklepu ogrodniczego (+jakiś taki ogródek z roślinami) wziąłem ze sobą gałązkę Pan sprzedawca od razu stwierdził, że to wina obsikiwania przez psy albo koty i chyba mu wierzę bo nic nie próbował mi wcisnąć a nawet kazał się nie martwić. I powiedział jeszcze, że kot to podobno na metr w górę potrafi nasikać znacząc teren.
MargoT9000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 kwie 2014, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Witam!!!
Dwa tygodnie temu posadziłam tuje brabant kopane z gruntu. Teraz są brązowe, czy to normalne? Ziemia jest raczej gliniasta. Jak mogę im pomóc odzyskać kolor, czy to w ogóle jest jeszcze możliwe.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Daj zdjęcie.
Kopane z gruntu- muszą odchorować swoje. Może być ciężko -raz, że kopane dwa krajowe czy z marketu ? Bo często przywożą jedno sezonowe :roll:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
MargoT9000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 kwie 2014, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-- 9 kwi 2014, o 22:39 --

A tuje były krajowe.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Do wyrzucenia część. Po co żeś położył to czarne paskudztwo ?

-zrywaj tą agro
- zero nawozów/ chyba nie podsypywałeś
-umiarkowane podlewanie
- czekać
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
margitta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 cze 2013, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

margitta pisze:Witam. Bardzo proszę o pomoc. Przeczytałam cały ten wątek i wciąż zupełnie nie wiem co robić. Wygląda na to, że tuje mają milion powodów żeby brązowieć. W zeszłym rok posadziłam 30 sztuk tuji Brabant na żywopłot formowany. Tuje malutkie - około 35-40 cm wysokości. Kupione w doniczkach w sprawdzonej szkółce. Posadzone wczesną wiosną do dużych dołów nasypane podłoże do iglaków, trochę torfu, na sam spód przed ziemią trochę nawozu do iglaków. Wysypane korą. I tak sobie stały, nawet wypuściły kilka gałązek. Podlewane regularnie. Ziemia niestety u mnie gliniasta. Niestety po zimie - połowa brązowa. Tej wiosny wymieniłam 10 sztuk całkiem brązowych. Tym razem bez żadnych nawozów. Niestety pozostałe mają ciągle brązowe końce gałązek na całej wysokości. W dotyku nie są suche, nie opadają. [...]
Tak chciałam przypomnieć swoją historię z zeszłego roku :wink: Jest rok 2014, moje tuje są całkowicie zielone, przycięte, nawożone, plewione i ściółkowane. Zajmują mi połowę czasu na prace ogrodowe (a ogród duży). W nagrodę dalej mają po 35-40 cm. Posadzone dwa lata temu! Nigdzie w Internecie nie znalazłam problemu żeby tuje BRABANT nie rosły. Co ja mam robić? Na innej ścianie ogrodu rosną trzymetrowe tuje Smaragd (mają ponad 10 lat), więc niemożliwe, że jest aż taka zła ziemia :?: Nigdy więcej nie posadzę żadnej tuji.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

1. Nie nawozimy świeżo posadzonych roślin
2. Po kiego ta ziemia do iglaków ? przecież to sam torf / żeby rozluźnić ziemię jaką masz to wystarczyło piachu nasypać.
3. Podlewanie naprawdę umiarkowane - w razie suszy dużo, po mału a dobrze a nie sikać po trochu codziennie lub co godzina.
4.Nie kłaść szmat żadnych typu agro i nie sypać keramzytów innego dziadostwa na ciężkich ziemiach. I tak mają ciężkie życie na tych glino-iłach.
5. Najważniejsze to nie zagłaskać rośliny na śmierć. / szmaragd to całkiem inna bajka . Jak mówiła moja matematyczka ( skąd inąd jej nie lubiłem :lol: ) słoń i mrówka to to samo ? tak samo brabant i szmaragd. Chociaż podobne, ale inne.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
margitta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 cze 2013, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

robertP2 pisze:1. Nie nawozimy świeżo posadzonych roślin
2. Po kiego ta ziemia do iglaków ? przecież to sam torf / żeby rozluźnić ziemię jaką masz to wystarczyło piachu nasypać.
3. Podlewanie naprawdę umiarkowane - w razie suszy dużo, po mału a dobrze a nie sikać po trochu codziennie lub co godzina.
4.Nie kłaść szmat żadnych typu agro i nie sypać keramzytów innego dziadostwa na ciężkich ziemiach. I tak mają ciężkie życie na tych glino-iłach.
5. Najważniejsze to nie zagłaskać rośliny na śmierć. / szmaragd to całkiem inna bajka . Jak mówiła moja matematyczka ( skąd inąd jej nie lubiłem :lol: ) słoń i mrówka to to samo ? tak samo brabant i szmaragd. Chociaż podobne, ale inne.
ach, dziękuję za odpowiedź. Tzw. ziemia ogrodnicza to mieszanka torfu i przekompostowanej kory, może faktycznie lepiej było piach, ale teraz i tak nic nie zrobię. Agrowłókniny żadnej nie mam, tylko trochę kory i to mielonej. Cóż, najważniejsze, że chociaż nie brązowieją w tym roku ;:173 Zostawię je w spokoju, może zdarzy się cud ;)
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

A może napiszesz gdzie je kupiłeś, bo coś mi trąca marketem = tanio i prosto ze szklarni holenderskich. Do zimy przetrwają. Potem to raczej już nie.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
asiulek03
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 6 mar 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Witam, mam problem z moimi żywotnikami, były posadzone w zeszłym roku w okresie września, wszystkie były młode i zdrowiutkie. Po zimie zaczęły brązowieć, jeden całkiem ''padł'', że trzeba było go wykopać, na pozostałych są suche gałązki w mniejszym stopniu, ale boję się że może stać się to co z poprzednim. Wstawiam zdjęcia i proszę o poradą co jest przyczyną tego i czy należy zastosować jakiś oprysk??


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
bratianlukas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 maja 2014, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Usychające Tuje

Post »

Witam!!!
W ogrodzie mam zasadzone Tuje Kolumnowe. Rosną 6 lat i nie było nigdy z nimi problemu.
Co roku wiosną podsypywałem nawozem a w czasie suszy podlewałem.
Niestety w tym roku nie zostały podsypane nawozem i wczoraj podczas podlewania zauważyłem, że tuje schną od środka i mają dość dużo szyszek.
Pędy są zielone, lecz od pnia usychają i żywopłot można powiedzieć robi się przejrzysty.
Czy to wina braku nawozu, czy niedoboru wody?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”